Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan YAŞ tartışmalarına sert çıktı

05.08.2010 20:23
Başbakan Denizli'de konuştu, YAŞ'taki kriz tartışmalarına sert çıktı. İşte Erdoğan'ın o sözleri

Başbakan Erdoğan, Denizli'de düzenenlen mitingde Türkiye'nin dünyada etkiniliğini gücünü artırmak için çaba harcadıklarını belirtirken muhalefede de Meclis'teki oylama tavırları ile yüklendi. Erdoğan, "YAŞ'ta TSK ile hükümet arasında kriz yaşanıyor" yorumlarına ise sert çıktı!

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de konuştu muhalefetin referandum tavrına sert çıktı. AK Parti Hükümetinin ekonomik alanda kazandığı başarılardan örnekler veren Erdoğan, milli gelirde, büyümede, ihracatta, enflasyonda büyük başarılar kazandıklarını söyledi.

Aldıkları önlemlerle birlikte Türkiye'nin küresel mali krizin etkilerini geride bırakan nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, tüm dünya ülkelerinde işsizliğin küresel kriz nedeniyle arttığını, ancak Türkiye'de son dönemde işsizliğin yüzde 12'ye çekildiğini ifade etti.

"BİZİ TUZAĞA DÜŞEREMEZLER"

Erdoğan, Yüksek Askeri Şura'da yaşananlarla ilgili olarak ilk kez konuştu ve "kriz yaşanıyor" tartışmalarına sert çıktı. Erdoğan,  ''kimse bizi tuzağa çekmesin. Kimse bizi Ordu ile, Silahlı Kuvvetler ile Hükümetimiz arasında, kendilerine göre, bir gerginlik yaratmanın gayreti içerisine girmesin. Biz, Anayasamızda kurumlarımızla ilgili yapılan tanım neyse, belirlenen neyse bu tanımın gereğini bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra da bunları yerine getirmeye devam edeceğiz. Bizler birilerinin talimatına göre değil, milletimizin sesine uyarak adımlarımızı atıyoruz'' dedi.

''MİLLİYETÇİLİK, TÜRKİYE KAZANACAKSA, BİZ KAYBETMEYE RAZIYIZ DİYEBİLMEKTİR''

İktidara geldiklerinde gündemi belirlenen bir Türkiye bulunduğunu ancak AK Parti hükümetinin yaptığı çalışmalarla Türkiye'yi gündem belirleyen bir ülke konumuna yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu iş vizyon işidir, bu iş yürek işidir. Milliyetçiliği istismar edenlerin halini görüyorsunuz... Milliyetçiliği şehitleri istismar etmek zannediyorlar. Milliyetçiliği kışkırtma, tahrik zannediyorlar, hakaret etme, sövme zannediyorlar.

Milliyetçilik, ülkeye bir ufuk çizebilmektir, bir vizyon oluşturabilmektir. Milliyetçilik, ülkeyi büyütecek, geliştirecek politikalar ortaya koymaktır. Milliyetçilik, tarih şuuruna, millet şuuruna sahip çıkmaktır. Milliyetçilik, halkını sevmek, halkına, vatanına hizmet etmektir. Milliyetçilik, 'Türkiye kazanacaksa, biz kaybetmeye razıyız' diyebilmektir.''

''BU SEVİYEDEKİ İNSANLARIN TÜRKİYE'YE NE FAYDASI OLABİLİR?''

''MHP'nin Anayasa değişikliğine neden, hangi gerekçeyle, hangi saikle karşı çıktığını bilen var mı?'' diye soran Başbakan Erdoğan, TBMM'de 411 oyla kabul edilen Anayasa değişikliğine MHP'nin 'evet' dediğini, bu değişikliğin CHP'nin itirazı nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nden döndüğünü ifade etti.

Erdoğan, şunları söyledi:

''Bugün MHP çıkıyor, işte 411 ile evet dediği konunun yolunu açacak olan bu düzenlemeye 'hayır' diyor. Bunları anlamak mümkün değil, akşam başka sabah başka... Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değişmesine, hukukta keyfiliğin artık sona ermesine şimdi MHP karşı çıkıyor, üstelik de bunu CHP ile birlikte yapıyor. Bunlar hiçbir araya gelir miydi? Ama şimdi CHP, MHP, BDP, YARSAV, terör örgütü hepsi aynı istikamette buluştular. Hepsi de ne diyorlar? Malum, 'evet' demiyorlar. Ya o zaman samimi değillerdi, ya da şimdi samimi değiller.

Bakın, buradan altını çizerek ifade ediyorum... Şu anki MHP yönetimi asla ve asla MHP tabanının hassasiyetlerine sahip çıkmıyor. MHP üst yönetimi, asla ve asla MHP'ye gönül vermiş kardeşlerimin arzularını, taleplerini, isteklerini, en önemlisi de hissiyatını dikkate almıyor.

Kendi arkadaşlarına, kendi yol arkadaşlarına, ülküdaşlarına 'zavallı' diyecek kadar, 'uşak' diyecek kadar, burada edebimden ağzıma alamayacağım hakaretler edecek kadar gözleri kararmış durumda. Bu üsluptaki, bu seviyedeki insanların Türkiye'ye ne faydası olabilir? Her şeye karşı olmayı, her şeyi reddetmeyi siyaset zanneden bu insanların bu ülkeye ne faydası olabilir?

MHP'ye oy vermiş kardeşlerimin de bu hareketleri, bu izansızlığı, vicdansızlığı gördüklerini biliyorum. Onlara sesleniyorum, bu proje AK Parti projesi, Tayyip Erdoğan projesi değil, birkaç kişinin hazırladığı proje değil. Burada iki seçenek var, ya milletin anayasasına 'evet' diyeceksin ya da darbe anayasasına 'evet' diyeceksin. MHP yönetimi milletin Anayasası'na 'hayır' darbe anayasasına 'evet' diyor. Yaptıkları bu. Onun için 12 Eylüle kadar durmak yok yola devam. Denizli'de MHP'ye oy vermiş vatandaşlarım, ellerini vicdanlarına koysunlar. 12 Eylül'ün acısını onlar da çok çekti.''

''KURULTAYDA MASANIN ÜZERİNE ÇIKAN, GÖZYAŞLARIYLA ALKIŞ TUTANLAR...''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, gittiği her yerde 'Hayırda hayır vardır' sloganını kullandığını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ya insan taklitçi olur da, bu kadar olmaz. Bir parti popülist olur da bu kadar olmaz. CHP'nin fırsatçılığını bilirdik de, bu kadarını bilmezdik. 'Hayırda hayır var' sloganı 27 Mayıs sonrasında darbe anayasasına karşı çıkanların kullandığı slogandı.

Dikkatinizi çekiyorum... 12 Eylül darbesini yapanlar, oy pusulasına evet–hayır yazmadılar. evet–ret diye yazdılar. Niye ret yazdıkları sorulduğunda, '1960'taki 'Hayırda hayır vardır' sloganı kullanılmasın diye' ret yazdıklarını açıkladılar.

Şu fırsatçılığa bakar mısınız... 1960'ta darbe anayasasına karşı kullanılan slogan, bugün CHP tarafından darbe anayasasını korumak için kullanılıyor.

Erdoğan, ''Ben buradan Anamuhalefet Partisi Genel Başkanına bir şey daha söyleyeceğim. Nerede konuşsa, ne söylese, 12 Eylülde Anayasa değişikliğine 'Evet' demenin gerekçelerini anlatıyor. Ben eminim ki 12 Eylülde kendisi de bu değişikliğe gizli oy olduğu için 'Evet' diyecek. Zaten 'Hayır' derse, kendisini, söylediklerini, anlattıklarını inkar etmiş olur'' dedi.

Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri