Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a Kürtçe pankart toplatıldı

22 Haziran 2008 / 22:45
Erdoğan'ın Batman'daki konuşmasında AK Parti Kozluk ilçe yönetiminin açtığı ‘Biji Tayyip’ ve ‘Serok Tayyip’ pankartları, korumalar tarafından engellendi.
Batman'da dün TOKİ'nin selzedelere yaptığı 1250 konutun anahtar teslim törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 7 bin kişilik topluluğa hitap etti. Okulların tatil olmasına karşın öğrencilerin toplanıp getirildiği, belediye otobüslerinin ücretsiz insan taşıdığı tören alanına, AKP teşkilatları da kalabalık gruplarla temsil edildi.

AKP Kozluk İlçe yönetimi de törene Kürtçe yazılı ‘Biji Tayyip’ (Yaşasın Tayyip) ve ‘Serok Tayyip’ (Başkan Tayyip) yazılı Kürtçe pankartla geldi. Güvenlik kontrolundan geçen Kozluklu AKP'lilerin pankartlarını gören Başbakanlık korumaları hemen müdahale etti. Koruma polisleri pankartları toplatırken, taşıyanların isimleri de aldı.

KOZLUKLULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Kozluk Belediye Başkanı AKP'li Hikmet Bahşi, korumaların bu tutumuna anlam veremediklerini belirterek, “Başbakanımızı Kürtçe ve Türkçe pankartlarla karşılamak için günler öncesinden hazırlık yaptık. Anlaşılamayan bir nedenle Kürtçe pankartları topladılar” dedi.

TRT'de Kürtçe yayın hazırlığı yapılırken buyşle bir uygulamayı anlayamadıklarını söyleyen Bahşi, “Başbakanımıza sevgi ve saygımızı pankartlarla göstermek istedik ama izin vermediler, anlamak mümkün değil” diye konuştu.
AKP Kozluk ilçe yöneticileri de Kürtçe pankartların siyasi içerikli olmadığını belirterek, “Sadece ‘yaşasın’ ve ‘başkan’ kelimesi Kürtçe yazılmıştı. Başbakanın korumaları üzerimize geldi, pankartları aldı. TRT'de Kürtçe yayında ‘biji’ ve ‘serok’ kelimelerine sansür mü uygulanacak? Bu ne tahammülsüzlük” diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri