Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a suikasti Kim önledi

31 Ekim 2008 / 11:36
İşte Güney'in çarpıcı iddiaları:
Ergenekon Operasyonu'nun kilit ismi Tuncay Güney, 32. Gün programında Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar'ın sorularını yanıtladı.

Güney'in sansasyonel açıklamalarıyla damga vurduğu programda Saygı Öztürk, Şamil Tayyar, Şaban Arslan ve Hüseyin Karanlık da yer aldı.

'PERİNÇEK ERDOĞAN'I ÖLDÜRTMEK İSTEDİ, BİR NUMARA ENGEL OLDU'

Şaban Aslan'ın "Perinçek'in Recep Tayyip Erdoğan'a suikast planı yapacağını söylüyor. Nasıl olacaktı bu suikast?" diye sorması üzerine Tuncay Güney şunları anlattı:

"O dönem Recep Tayyip İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıydı. Doğu Bey bir tez getirdi. Refah Partisi'nden yenilikçilerin ayrılacaklarını ve bir parti kuracaklarını söyledi. Bunu bir rahatsızlık olarak görüyordu. Doğu Bey'in 1996'dan beri Refah Partisi üzerinde bir çalışması vardı. Erdoğan'ın iktidara gelemeyeceklerini söyledi. Ve bu ülkede Menderes'i astık ne oldu, Turgut Özal'a suikast oldu ne oldu. "Bir de Erdoğan ölse ne olur?" dedi. Ama o zamanın bir numarası kabul etmedi.

TÜRKİYE'YE GİZLİCE GİRMEDİM

Türkiye'ye gizlice giriş yaptığına ilişkin iddialara "Ben Türkiye'ye giriş yapmadım. Eğer yapmış olsam nasıl elimi kolumu sallayarak gezerdim. Çünkü hakkımda açılmış bir dava var. Ben güvenlik güçlerini bunu araştırmaya çağırıyorum" diye cevap verdi.

AYDINLIK PKK'YA RÜŞVETLE PASAPORT SAĞLIYOR

Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karanlık'ı İstanbul Emniyeti'ndeki solcu polislerin müdürü olarak suçlayan ve "yurtdışına çıkmak isteyen PKK'lılara rüşvetle pasaport alıyorsunuz" diyen Güney kendisinin de yurtdışına rüşvetle çıktığını itiraf etti. "Adnan Akfırat bizi bir polis müdürüne gönderdi. 500 dolar ona, 100 dolar da kapıdaki müdüre verip çıktım... Bu Türkiye'de çok normal bir şey" dedi.

O İFADELERİ İŞKENCE ALTINDA VERDİM

Güney Ergenekon iddianamesi'nde de yer alan ifadelerinin işkence altında alındığını sıklıkla söyledi. Ve o ifadelerin doğru da kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. "Ben 9 gün işkence sorgusunda sorgulandım. 7. ve 8. gün video kasetine alındım. 9. gün de adliyeye sevk edildim. Videoya alınırken deri koltuklarda oturdum ama ondan önce işkence gördüm. Uluslararası hukuk işkence altında alınan ifadeleri kabul etmiyor. Vermiş olduğum bilgiler doğru olsa bile hukuk bunu kabul etmiyor." dedi.

FETHULLAHÇI DEĞİLİM

Gazeteci Şaban Arslan, "Kamuoyuna yansıyan o ifadelere bakıldığında 4. kasetten önce bir bölümün çıkartıldığı belli oluyor. Orada neler söylemiştin?" diye sordu. Rıdvan Akar "Fethullah'la ilgili bölümler mi çıkarıldı?" diye ekledi. Ve Güney'le aralarında şu diyalog geçti:

Güney: Daha önce sizin yanınıza çıktığımda bazı gazeteciler 32. Gün'de Aydın Doğan'ı temizlediniz dediler. Şimdi de bana Fethullah'ı soruyorsunuz.

Birand: Ne alakası var?

Güney: Biraz daha tarafsız bakmanızı ve birbirinize saldıralarda beni kullanmamanızı istirham ediyorum.

Birand: Adil Serdar Saçan diyor ki "Benim kucağıma geldiğinde çok küçüktü. Bana verenler de Fethullahçı'ydı". Fethullahçı mıydın?

Güney: Ben tarih boyunca dinlere yakındım. Siyasal bir anlayışa da yakınım. Ben ciddi anlamda Fethullahçı değildim. Başka bir camianın adamı da değildim.

TÜRKİYE'YE GELMEM ÖLDÜRTÜLMEM DEMEK

Mehmet Ali Birand'ın "Tanık olarak çağırırsanız Türkiye'ye gelir misiniz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:

Güney: Ben Türkiye'ye asla gelmeyeceğimi söyledim. Hakimin, savcının beni Türkiye'ye getirtmeleri demek beni öldürtmeleri demek. Beni buradan Türkiye'ye getirince cezaevine atacaklardır. Türkiye'de devlet bırakın cezaevini kontrol etmeyi, sokağı kontrol edemiyor. Mahkemenin getirtmesi demek öldürtmek ve bu dosyayı kapatmak demektir.

Birand: Ama Türkiye Devleti sizi çatır çatır getirebilir eğer isterse Kanada'dan...

Güney: O zaman da susma hakkımı kullanacağım. Asla konuşmayacağım...

Öztürk: Eskiden konuşmuşsunuz sayfalar dolusu...

Güney: İşkence altında konuştum, copla konuştum. Benim kaderimi paylaşmayın...

Öztürk: Türkiye'den herhangi bir yetkili davet etmedi mi?

Güney: Kimse davet etmedi. Konsolosluk dahil...

Akar: Gayri resmi olarak da mı?

Güney: Türkiye gayri resmi bir devlet mi ki? Sizi uyarıyorum, bu konuda sizi üzerler...

BU İNSANLAR TERÖRİST DEĞİL

Güney, Ergenekon'un bir numarasını ise söylememekte ısrar etti. "Bir numara şu anda kendisi aktif halde değil..." dedi.

"Ergenekon'un sonu ne olacak?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: Susurluk Ergenekon'un büyüğüydü. Bir şey çıkmadı. Bu insanlar terörist değil... Siz Susurluk'tan bir şey çıkaramadaysanız, buradan bir şey çıkmaz.DOĞU PERİNÇEK BU SORULARI CEVAPLASIN
Ergenekon'un karakutusundan canlı yayında çarpıcı iddialar...

Güney ayrıca Doğu Perinçek'e oldukça ilginç sorular yöneltti...

İşte o sorular...

*Ergenekon operasyonu başladığında Aydınlık gazetesi Tolon ve Eruygur paşaların isimlerinin başta olduğu bir listeyi Amerika'ya ve Büyük Ortadoğu Projesine karşı olarak yayın yaptı bu iki paşanın Ergenekon üyesi olduğunu deşifre etmek muhbircilik değil de neydi?

*Rusya ve Çin'e Ergenekon'u TSK içinde yapılanma olarak bilgilendiren ve Ergenekon ile JİTEM'in Asya temsilcisi olduğunu söyleyen ve kendisini tebrik eden ilk ülkeyi Doğu bey açıklasın...

*Avrasya Konferansı düzenlediniz, İstanbul'da...Konferansa Putin ekibi nasıl mali ve fikri destek sağladı, Alexander Dugin'i Türkiye'ye kim yolladı, bu konferansa Demirel ile Denktaş'ın katılımı, desteği nasıl sağlandı?

*Sol gruplar arasında infial, çatışma yaratarak solun önünü tıkama adına dünyanın bütün emekçileri birleşin sloganı ile 1 Mayıs yürüyüşlerini, işçi bayramıdır, sabote etmek için işçi partisine 1 mayıs gösterilerine türk bayraklarıyla katılın emrini kim verdi?

*Anti-Amerikan çıkışlarıyla tanınan Perinçek yıllar önce Aydınlık Dergisinde tüm aktif solcuların kişisel bilgilerini isim adreslerini yayınlayarak solculara operasyon yapılmasını neden sağladı?

*Doğu Perinçek PKK'lılar için Yunanistan'da açılacak Lavrio kampı için nasıl bir girişimde bulundu?..

'HÜSEYİN KARANLIK PKK'LILARA RÜŞVETLE PASAPORT ALIYOR'
Ayrıca Tuncay Güney'in İşçi Partili Hüseyin Karanlık ile ilgili iddiaları geceye damgasını vurdu...

İşte Tuncay Güney'in İşçi Partili Hüseyin Karanlık ile ilgili inanılmaz iddiaları:

Şamil Tayyar soruyor: 'Tuncay Güney, Hüseyin Karanlık'ı nereden tanıyor?'

Tuncay Güney: "...Her doğru her yerde söylenmezmiş. Hüseyin Karanlık'ın Kartal İşçi Partisi üyesi olduğunu biliyorum. Bu stüdyodaki insanlar sizi bilmiyor. Ben biliyorum...Bu kavgayı siz başlattınız. Ergenekon operasyonu başladığında benimle irtibata geçmeden hiçbir fikrimi sormadan Ergenekon operasyonundaki CIA ajanı diye kapak yaptınız. Şimdi herkesin yüzüne bakarak yalan söylüyorsunuz.

İşçi partisinin illegal örgütlenmeleri var...

Ben sizi İşçi Partisi'ndeki görevinizi söyleyeyim. Siz İstanbul Emniyeti'nde örgütlenen devrimci polislerin başkanısınız.

Ayrıca İstanbul Emniyeti Pasaport müdürlüğünde yurtdışına çıkamayan PKK'lılara, rüşvetle el altından pasaport alıyorsunuz..."
Kaynak:
Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri