Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a uydu fotoğraflı suikast

28.01.2010 12:38
Ergenekon tutuklusu Yarbay Mustafa Dönmez’de bulunan Başbakan’a yönelik suikast krokisi Poyrazköy iddianamesinde yer aldı.

Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınmak istenirken kaçarak kayıplara karışan ve bir süre sonra teslim olan Yarbay Mustafa Dönmez, Poyrazköy soruşturması iddianamesine girdi. İddianamede, Dönmez’in evinde bulunan ajandada Başbakan Erdoğan’ın evinin krokisi olduğu ve Başbakan’a suikast hazırlığı içinde bulunduğu belirtildi.

 

Evinde bulundu

 

İddianamede Yarbay Dönmez’in, 900. Ana Depo Şehit Üsteğmen Hasan Şahan Kışlası Lojmanları Soydaner No 8 Yenikent Ankara sayılı askeri lojmandaki ikametinde yapılan aramada bir ajandanın bulunduğu ve ajandanın cep kısmında 2 adet A4 kağıdına çıktı alınmış, aynı bölgeyi hem yakın hem de uzak mesafeden gösteren uydu fotoğraflarının olduğu belirtildi.

 

Adresler açık yazılmış

 

Resimlerden birinde yer alan bir binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, binadan çizgi şeklinde ok çıkarıldığı, kırmızı kalemle çizilen binadan çıkarılan ok işaretinin üzerine “220m” ibaresinin yazıldığı ve okun sonunun yeşil alanda bittiği, yine aynı resimde “Kuşadası Sk, Gölbaşı Sokve Yürüyüş yolu” şeklinde yol ve sokak adlarının yazılı olduğu iddianamede yer aldı. İkinci resim ile ilgili olarak ise, şöyle denildi: “Bir önceki uydu fotoğrafında işaretlenen binanın çevresinin kırmızı kalemle çizildiği, Vadi Sokak üzerinde bir noktanın işaretlenerek, yürüyüş yolu üzerine kesik çizgi şeklinde yön oklarının çizilerek ilk resimde çevresi kırmızı kalemle çizilen binaya 220 m olarak belirtilen yerin gösterildiği, yerin bitimine ve bu bitimin yeri olarak gösterilen yerden üzerinde ismi belirtilmeyen yola kadar kesik çizgili okların devam ettiği, kırmızı kesik çizgilerin ismi belirtilmeyen yol üzerinde son bulduğu görülmüştür.”

 

Kırmızı kalemle çizilmiş

 

Yine ikinci resimde yer alan cadde ve sokak isimlerinin, “20. Sk, 24. Sk, 23. Sk., 22. Sk, Yürüyüş yolu, Vadi Sk, Gölbaşı Sk, Kuşadası Sk, Ş.Mehmet...” ayrıntılı bir şekilde yazıldığı belirtilerek, “Söz konusu uydu fotoğraflarında belirtilen adreslerle ilgili yapılan çalışmalarda ‘resim 1 ve resim2’de kırmızı kalemle etrafı çizilen binada Başbakan Erdoğan’ın evinin bulunduğu anlaşılmıştır” denildi. Aynı şekilde ajandada el yazısıyla yazılmış ve çizilmiş, üzerinde “ANK-ALPET, AYS, Y.KENT..., OKL, B, 12 A, 16 A, 0002” şeklinde harf ve rakamların yazıldığı bir krokinin bulunduğu ve yapılan çalışma sonucunda krokinin, bölgenin Ankara Sincan Yenikent Beldesi Bağlarevi Zir Vadisi Mezarlığı yanındaki metruk evin bahçesi olduğunun tespit edildi belirtilerek, burada yapılan kazılarda ele geçirilen silah ve mühimmatların dökümü sıralandı.

 

EL YAZISI DÖNMEZ’E AiTTİR

 

Yarbay Dönmez ile ele geçirilen belge ve delillerden yola çıkılarak, “Sanıkta ele geçen silah, mühimmat ve diğer askeri malzemelerin ele geçen suikast planlarını ve yasa dışı pek çok eylemi gerçekleştirmeye elverişli sayı ve nitelikte olduğu izahtan varestedir” denildi. Ayrıca Kriminal Polis Laboratuvarı Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemede, söz konusu ASELSAN ibareli ajandadaki el yazılarının Yarbay Mustafa Dönmez’e ait olduğu belirlendiği ifade edildi.

 

Evinde de silah çıkmış

 

Dönmez’in ajandasından yola çıkılarak Zir Vadisi ile Sakarya’da yapılan aramalarda küçük bir orduya yetecek kadar silah ve mühimmat elde edilmişti, ancak iddianame ile ortaya çıktı ki, Dönmez’in oturduğu askeri lojmanda da ciddi sayıda silah ve mühimmat ele geçirilmiş. İddianameye göre Dönmez’in evnide, bir gece görüş dürbünü, 173 adet mermi, 3 adet Kalaşnikof şarjörü, bir seyyar diğeri de sabit dipçikli iki adet kaleşnikof silah ile 3 adet tabanca ele geçirilmiş.

 
Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri