Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan:"Askere destek verdi."

19 Temmuz 2008 / 16:40
Erdoğan, "Kıbrıs'ta çözüm Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında" olduğunu ifade ederken Genelkurmay'ın yapmış olduğu çağrıyı değerlendirdi...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kıbrıs'ta çözüm Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında, BM Genel Sekreterinin iyiniyet misyonu çerçevesinde, adadaki gerçeklere dayanan iki eşit halk, bunun altını özellikle çiziyorum ve iki kurucu devlet arasında oluşturulacak, yeni bir ortaklık ilişkisi çerçevesinde bulunacaktır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Erdoğan, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı çözüm bulunması yönünde ilk günden bu yana çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz" diyen Erdoğan, "Türkiye, iki lider tarafından 21 Mart tarihinde başlatılan süreci memnuniyetle karşılamıştır. İki liderin önümüzdeki günlerde yapacağı görüşmelerde kapsamlı müzakerelerin başlatılacağı tarih konusunda mutabakata varmalarını bekliyoruz. Çözüm konusunda Sayın Talat'a ve ekibine olan güvenimiz tamdır. Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak sizleri bu yönde desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'den KKTC'ye yıllık ortalama 210 milyon dolar yardım gerçekleşmişken, 2003-2006 yılları arasındaki dönemde yardımın ortalamasının 360 milyon dolara yükseldiğini anlatan Erdoğan, "2007-2009 yılları arasındaki dönemde ise bu ortalama 420 milyon dolar olarak gerçekleşecektir" diye konuştu.

Bir gazetecinin Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Erdoğan'ın "Rumların acı duyduğu bir günde KKTC'nin kutlamalarına gelmesini kınadığı" yönünde değerlendirmelerde bulunduğunu ifade ederek, bu konudaki görüşünü sorması üzerine, Erdoğan, şunları söyledi:

"Şunu çok açık ve net söylemek isterim; 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı, bir defa Türklerin özgürlük ve barış mücadelesinin bir neticesidir ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti nereye, ne zaman, niçin, nasıl gideceğinin iznini, müsaadesini kimseden alarak yapmadı. O programını kendisi tayin eder.

Kaldı ki, bizler özgürlük ve barış mücadelesinin her zaman yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bu konuda bulunduğumuz yer burasıdır ve bu tür bir yaklaşımı göstermek aslında, barışa ne kadar uzak olduklarının da bir ifadesidir. Daha farklı bir ifade kullanmayı bizden hiçbir zaman beklemesinler."

Süreci KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın başlatmış olduğunu belirten Erdoğan, iki liderin 3 kez bir araya gelmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Erdoğan, "Temennimiz odur ki, bu ayın 25'inde yapılacak görüşme ile bu süreç devam etsin. Eğer sorunu çözmeye yönelik bir anlayış, sorunu çözmeye yönelik bir ön kabul varsa, inanıyorum ki, çok kısa zamanda netice almak mümkündür" dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, dün Genelkurmay Başkanlığından, "TSK'ya karşı hukuk dışı saldırılar olduğu" belirtilen bir açıklama yapıldığını hatırlatarak, bu konuyu nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şunları kaydetti:

"Silahlı kuvvetlerimize karşı hiçbir zaman hukuk dışı bir eylemin içerisinde olmayı, bir defa Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir ferdi, bireyi kabullenmez. Buna ben ihtimal vermiyorum. Hiçbir kurumu da kabullenmez. Kaldı ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal hiçbir kurumuna da hukuk dışı saldırılarda bulunmayı da, ben inanıyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan hiçbir vatandaşımız da kabullenmez. Burada silahlı kuvvetlerimize yönelik böyle bir hukuk dışı saldırılara hiçbir zaman sıcak bakmamız veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sıcak bakması da inanıyorum ki mümkün değildir."

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Talat gibi Hristofyas'ın da çözüme olumlu yaklaşması halinde bir neticeye varmanın mümkün olabileceğini ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onun için 25 Temmuzu önemsiyorum. BM zemininde bu sürecin yürümesi gerekiyor. Bundan sonraki süreç, eğer bu temel ilkeler dediğimiz konularda mutabakat sağlanırsa hızla devam edecek. Öncelikle bu temel ilkelerin benimsenmesi lazım. Bu süreci tıkayan birisi varsa Güney Kıbrıs'tır. Kuzey Kıbrıs önünü açmıştır. Burada bizim beklediğimiz adalettir."
Kaynak:
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri