Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan anlamlı iftar

02.09.2009 02:23
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında kalan ve ÖSS'de başarı sağlayan çocuklarla, Gölbaşı'ndaki Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, bu iftarın kendisi için anlam taşıdığını ve gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Ramazanı, rahmet, marifet ve ebedi azaptan kurtuluş ayı olarak tanımlayan Başkana Erdoğan, bu ayda kardeşliğin, sevginin paylaşılması gerektiğini söyledi.

Ramazanın anlamlı günlerinde başarılı gençlerle bir arada olmanın kendisini ayrıca duygulandırdığını belirten Erdoğan, ÖSS'deki başarıları dolayısıyla gençleri tek tek kutladığını ifade etti.

Başlamanın bitirmenin yarısı olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Sizler şu anda başladığınız bu yolculukta bunu bitirecek ve ülkemize milletimize, çok çok faydalı birer insan konumuna ulaşacaksınız. Ben üstün dereceler, neticeler alarak mezun olacağınıza inanıyorum'' diye konuştu.

Başarmanın en önemli ilk ilkesinin, inanmak olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, bir kimsenin inandığı takdirde başaramayacağı hiç bir şey olamayacağını kaydetti.

''Okumak, düşünmek ve yaşama geçirmek'' ilkelerini başarının sırrı olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, gençlerden, hayatlarını netice üzerine kurmalarını istedi.

Başbakan Erdoğan 2000 yılında SHEÇEK yurtlarında kalan gençlerin ÖSS'yi kazanma oranının yüzde 24 olduğunu, bugün bu oranın yüzde 75'e ulaştığını bildirerek, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Sosyal Hizmetler alanında 8-10 kişinin kaldığı koğuş sisteminden, 1-3 kişinin kaldığı oda sistemine geçilmesini sağladıklarını belirten Erdoğan, özellikle ''Sevgi Evleri''nin bir aile ortamı oluşturduğunu, farklılık, güzellik getirerek, gençlere öz güven kazandırdığına işaret etti.

Bu politikaların temelinde, ''İnsana önem vermek ve geleceğe hazırlamak'' ilkesinin yattığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sizler bizim yavrularımızsınız. Biz sizi yalnız bırakamayız. Bizim tarihimizde devlet anadır, bazen de bakarsınız devlet babadır. Ana ve baba, devlet bu. Biz şu anda bir sorumluluğu üstlenmiş mevkideyiz. Kaçamayız hiç bir yere. Bize milletimiz bir görev vermiş. Bu görevi al git makama otur, Ankara'nın dışına hiç çıkma. Böyle bir şey düşünülebilinir mi? Düşünülemez.

81 vilayetin 81'ine ve bütün ilçelerimize ulaşacağımız gibi bütün insanlarımıza ulaşmaya mecburuz. Peki ulaşabiliyor muyuz? Ulaşabildiğimiz kadar, şartları zorluyoruz.''

Erdoğan, bakanlara, milletvekillerine, belediye başkanlarına tüm fakir evleri dolaşarak gerekli desteği sağlamaları yönünde talimat verdiğini belirtti.

'ÜNİVERSİTESİ OLMAYAN İL YOK-'

Hükümet olarak eğitime verdikleri önemi de vurgulayan başbakan Erdoğan, 63 yeni üniversite kurduklarını ve üniversitesi olmayan il kalmadığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Geçmişte şu ile üniversite gelir mi diye düşünenler şimdi o ile üniversite geldiğini gördüler. Şimdi artık Tunceli'de üniversite var, şimdi artık Hakkari'de üniversite var. 'Acaba olur mu?' diyorlardı. 'Hadi canım sen de' diyorlardı, ama oldu'' dedi.

Bu üniversiteleri geliştirmeyi ve eğitim kadrosunu güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, gençlerin rahatlıkla konaklayacakları yurt sayısını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 7 yıl önce ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyasını başlattıklarında 780 bin kız çocuğunun okula gönderilmediğini, kampanya sayesinde 350 bin kızın eğitime kazandırıldığını hatırlattı. Erdoğan, bu süreci ''inatla, aşkla, heyecanla'' devam ettireceklerini dile getirdi.

Okulların yüzde 95'inde bilişim teknolojileri sınıfı olduğunu ifade eden Erdoğan, bu kapsamda 730 bin bilgisayar dağıttıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, ''Kimin aklına gelirdi bundan 10 sene önce Ağrı'nın Patnos'unda, Gürbulağı'nda okullarda bilişim teknolojisi sınıfları olacak da burada yavrularımız bilgisayar öğrenecek. Düşünebiliyor musunuz oldu bunlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini gezerken çocukların kendisinden artık laptop istediğini, bunun da çok güzel ve sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

'ASLA VE ASLA YOKLUK HİSSİNE KAPILMAYIN'

Gençlere desteklerinin her zaman süreceğini vurgulayan Erdoğan, ''Asla ve asla yokluk, imkansızlık hissine kapılmayın. Her zaman sizin yanınızdayız'' dedi.

Ziraat Bankası'nın, ÖSS'de başarılı olan SHEÇEK'li gençlere bin TL'lik hediyesi olacağını bildiren Erdoğan, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'dan da çocuklara devamlı burs sağlamak için Bakanlıkla gerekli görüşmeleri yapmasını istedi.

Başbakan Erdoğan, çocuklara karşılarına ne engel çıkarsa çıksın yılmamalarını, ''Ben bunun üstesinden gelirim'' demelerini önerdi.

Konuşmasının ardından Erdoğan çocuklara, Ziraat Bankası'nda kendileri adlarına açılmış hesaba ait bankamatik kartları ile kalem takımı ve flash bellekten oluşan hediye paketi verdi.

Başbakan Erdoğan daha sonra çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

28'i kız 38'i erkek toplam 66 öğrencinin katıldığı yemekte Başbakan Erdoğan'ın yanında, Akdeniz Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden birincilikte mezun olan Şinasi Türkcan oturdu.

GÜZERGAHTA KAZA OLUNCA BAŞBAKAN YOLU DEĞİŞTİRİLDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde Gölbaşı Vilayetler Evi'nde kimsesiz çocuklarla yaptığı iftardan evine hareketinden birkaç dakika sonra güzergah üzerinde yaralamalı kaza oldu. Kaza nedeniyle Erdoğan'ın güzergahı değiştirildi.

Başbakan Erdoğan, iftarını kimsesiz çocuklarla Gölbaşı Vilayetler Evi'nde yaptı. Erdoğan'ın iftardan sonra Keçiören'deki evine doğru yola çıkmasıyla birlikte yağmur başladı. Kısa süreli etkili olan yağış nedeniyle kayganlaşan yolda Erdoğan'ın konvoyu da yavaşladı.

Başbakan'ın geçiş güzergahında bulunan Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne yaklaştığı sırada yağış nedeniyle sürücüsünün ismi henüz belirlenemeyen 06 YKY 51 plakalı kamyonetin sol şeritle orta refüj arasında devrildiği anons edildi. Kaza nedeniyle yoğunluk yaşanması üzerine güvenlik gerekçesiyle Başbakan Erdoğan'ın güzergahı hemen değiştirildi.

Erdoğan'ın konvoyu, Konya yolundan Balgat köprüsünden Kızılay yönüne çevrildi.

Bu arada kaza yapan kamyonette yaralanan üç kişi olay yerine gelen iki ambulansla Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılarının durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri