Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Bahçeli'ye ima

14 Ekim 2008 / 13:19
Başbakan Erdoğan'ın gündeminde terör sorunu vardı. Grup toplantısında eleştirilere cevap verdi.
Star Haber'in Aktütün'de öğretmen olmadığı iddiası Başbakan Erdoğan'ı kızdırdı. Tatil döneminde Bu tür yayınların teröre hizmet ettiğini savunan Erdoğan, bunun en azından insafsızlık olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın hedefinde Bahçeli ve Baykal da vardı. Bahçeli'ye "Bu ülkede yüksek sesle konuşan herkes sözünün nereye varacağına dikkat etmeli" diye çıkışta bulundu.

Baykal da eleştiriden payını aldı. Erdoğan diplomasi çabalarını eleştiren Baykal'a "El pençe durmaktan başka ne yaptınız bugüne kadar" şeklindeki sözlerle vurdu.

Sadece kardeş olduğumuzu ilan etmekle kalmıyoruz bütün icraatlarımızla ispat emeye çalışıyoruz. Ahiler şehri Kırşehir'i bizim kılan öz Diyarbakır'ın kuşatan ruhla aynı ruhtur. Nifak tohumları ekenlere safımızda asla yer vermedik. Miletin bizden istediği açık yürektir emanetine sadakattır.

Bin yıldır bu topraklar üzerinde millet olarak yaşayanları düşman kılmanın planlarını yapıyor. Herkes aynı medeniyetin aynı milletin eşit üyesidir. Birbirinin kardeşidir.

SÖZLERİMİ KISKANANLAR VAR

Bu ülkede yüksek sesle konuşan herkes sözünün nereye varacağına dikkat etmeli. Hiç bir millet kardeşliği bizim gibi kurumsal hale getirememiştir. Ama bizi birbirimizden koparamadılar. Koparamayacaklar...

Son zamanlarda benim ve arkadaşlarımın bu sözlerini kıskananlar var. Başkaları başka ifadeler kullanabilir. Başkaları başka ideolojilere inanabilir, 70 milyonu kucaklayamayabilir. Çünkü geçmişimizden bu yana bu noktada nerede nasıl davrandığımızı anlamakta zorlananlar var.

Yoksa bunun tapusunu kendilerine ait olanlar mı var?. Başkaları farklı söylemlerle konuşabilir, bizim sözlerimiz Türkiye'nin 81 şehrinde halkımızın yüreğine dokunur.

Medeni bir milletin üyeleri olarak medeni bir dille konuşabilmeliyiz. Düşmanlık dilini mahtum etmeliyiz. Ayrıştırıcı bir dille meseleyi çözmemiz mümkün değildir.

Hukuktan demokrasiden bir tek geri adım atmayacağız. Adaleti erteleyen eski geleneğe asla geri dönmeyeceğiz. Demokrasini çıtasını düşürelim terörle mücadele edelim iması bile asla düşünülemez.

Terörün güvenlik meselesi olmadığı gerçeği toplumun bütün kesimlerinin ortak kanaati olmuştur. Zemin üzerinde mesafe almanın mümkün olduğu görüyor ve mutlu oluyoruz.

Teröre karşı her türlü önlemi soğukkanlı ve aklı selim içinde alıyoruz.Aktütün karakolunda askerin canını kastedenler ülkenin dostluk ve kardeşliğine de kastediyorlar.

Benim askerimize düşman gözüyle bakıyor. Bütün bu bakışlara rağmen bizler suçlu gözüyle bakıyoruz. İnsani yaklaşım bunu gerektirdiği için yapıyoruz. Toplumu asırlardır bir arada yaşatan değerlere milletçe yaşatacağız. Zaten terör örgütünün yapmak istediği de bu.

DÜNDAR'A CEVAP

Bir medya grubu Aktütün'de öğretmenin olmadığını ifade ediyor. Halbuki öğretmen de var okul da var. Bir ihbar nedeniyle okul 2 gün kapalı kaldı diye bu iddia ortaya atıldı. Bunun üzerinden iktidara vurmak en azından insafsızlıktır. Bunu yapanlar kendine çeki düzen vermeli. Bunu bir gün yaparsın iki gün yaparsın. Gün gelir bu millet sizide ademe mahkum eder.

DTP VE PKK'NIN ILISU BARAJI MUHALEFETİ

Batman Hasankeyf'te Ilısu barajını yapıyoruz. Terör örgütü barajı istemiyor. Acaba niçin terör örgütü barajını istemezler? Özellikle Güneydoğu halkına sesleniyorum

Efendim Hasankeyf sular altında kalıyor. İlçe baraja nazır bakacak. Efendim tarih yok ediliyor yalan söylüyorlar. Tarihi eserleri bir taraftar başka tarafa nakletmek zor değil. Bunu sabote etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar

Diplomasi en önemli güçlerden biridir. ABD, Irak Merkezi Yönetimi ve bölgesel yönetimi ile çalışmalar yapıyoruz. Böyle konularda ülkeler kompleksli davranamaz. Bu konunun istismar edilmesini de son derece talihsiz buluyoruz.

EL PENÇE DURDUNUZ

Başbakan ABD'de şöyle konuşmalıydı diye nasihatte bulunuyorlar.
Bushla neler konuştuğumuzu ne biliyorsun? (Baykal'a söylüyor) El pençe durmaktan başka ne yaptınız bugüne kadar. 5 Kasım'da anlık istihbarat sözünü aldrık ve başlattık. Peki yeterli mi hayır değil. Şimdi bunun adımları atılıyor.

Öfkeyle değil akılla hareket edeceğiz. Terör birbirimizi düşüreceğine daha çok sarılacağız. Meselemizdir Türkiye'dir. Dikkatimizi dağıtmak isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz.

MARMARAY'DA TARİH YAZDIK

Marmaray'da tüplerin sonuncusunu geçtiğimiz hafta sonu birbirine bağladık. Boğazın 60 metre altında Üsküdar'dan Sarayburnu'na yürüyerek geçtik. 1860 yılında hayali kurulan proje.

Bizden önce de birileri yaptık yapıyoruz dediler. İnşallah raylı sistem 2012 sonunda hizmete girecek. Marmaray'ın biraz daha kuzeyinden tüp tünel daha yapacağız. Otomobiller geçecek. Dünyada denizin altından geçen en derin proje 44 metre bu ise 64 metre..

O gün karamsarlık tohumları ekenler mahçup olurlar. Ak parti bu projeyi yapsın tarih yazar dediler. İşte o gün geldi. Merak ediyorum bu trenden nasıl geçecekler.

Marmaray sadece Gebze ve Halkalı'yı birbirine bağlamıyor. Londra'yı Pekin'e de bağlıyor. Milletlerin arasında gönül yolu kurmak konusunda değerli mesafeler almış olacağız.

Göreve geldiğimizde ihracat 36 milyar dolardı 133 milyar doları aştık. Efendim ithalat arttı 79 yılın oranları karşılaştırıldığında oranlar birbirine yakın. Dış ticaret lüks tüketim ağırlıklıydı şimdi ihracat ağırlıklı ithalatın olduğunu görüyoruz.
Kaynak:
Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri