Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan BOP açıklaması

13 Ocak 2009 / 12:47
Partisinin Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, İsrail'i bir kez daha uyardı. Erdoğan, 'BOP Eşbaşkanlığı'na da açıklık getirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. Erdoğan sözlerine Necati Çelik'in ölümü nedeniyle tekrar baş sağlığı dileklerine ileterek başladı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

Gazze'de İsrail saldırıları 3'üncü haftasını geride bıraktı. Ölü sayısı 900'ü aştı. Yerel kaynaklara göre enkaz altında çok sayıda ceset var. Gazze'de insanlık sınanıyor. Yaşanan acı her eve yansımasına rağmen ateşkes sağlanamıyor. İsrail ateşkes kararını tanımadı. Bu uluslarar arası camiada İsrail2in konumunu yeniden gözden geçirmeyi gerekecek.

Gazze'de insanlığın merhameti imtihandan geçiyor. Artık olay diplomasinin sınırlarını aştı. Olanlar hak ve huukla bağdaşnmaz.

Yine söylüyorum. İspanya'dan kovulan Museviler mağdurdu. Mağdur olan bu Museviler Osmanlı olarak biz kucak aştık. Aynı mağduriyeti yaşayan Museviler bugün Filistin'e bomba yağdırarak bir mağdur yaratıyor. Biz bu yaklaşımımızı Müslüman olarak değil insan olarak yapıyoruz. Gürcistan'da da ilk yardımı biz gönderdik. Ateşkes için ilk biz seferber olduk. Filistinlilere yapılan yaklaşım bize tarihin eski sayfaları açılıyor mu diye sormak durumunda kalıyoruz. Benim duygusallığım Filistin'de şehit olan o çocuk ve kadınlara karşıdır. İsrail'e karşı değildir.

Bu acımasızca bir savaşa dönüşmüştür. Bu çekilir bir şey değildir. Tüm dünyaya sesleniyorum. Gazze'de insanlık vicdanı ölüyor. Hangi çıkar adına olursa olsun, hangi diplomatik çekince ile olursa olsun bu saldırılara karşı sessiz kalanlar yarın tarih önünde hesap verecektir. Biz bölgede güven istikrar ve barıştan yanayız. Şiddet ve çatışmaya karşıydık karşı olmaya devam edeceğiz.

BOP EŞBAŞKANI CEVABI

Bazı şeyler söyleniyor. "Erdoğan BOP Eşbaşkanı" diyorlar. Büyük Ortadoğu Projesi'nin hedefi amacı bellidir. Bunları okumamışlarsa ya da o zaman memur olanlar bunu genel başkanlarına anlatmamışlarsa ben ne yapayım. BOP da Türkiye'nin görevi bellidir. BOP barışı korumak için kurulmuştur. Yalnız ölü doğmuş bir projedir. BOP ile zaten bizi bağlayan zaten bir şey yok.

Filistin'de duyulanı onlar duyamazlar. Kosava'da duyulan acıyı Orta Asya'da duyulan acıyı onlar duyamazlar. Biz icraatı yaparız onlar lafını yapar. Ne ana muhalefet ne yavru muhalefet bizim kadar hassasiyet duyuyor.

Yahudi destekli medya dünyaya dezenformasyona yol açıyor. Teröristler çocukların arakasına saklanıyor. Sen çocukları da bombalıyorsun. Bunun izahı yok.

Barışı en çok arzulayan ülke biziz.

Bir köşe yazarı siyasette özel temsilci diye bir şey var mı diyor. Bunu araştırıp sormuyor. Evet Sayın beyefendi siyasette özel temsilci vardır. Ve bölgede temaslarını sürdürmektedir.

Türk medyasının bütüne yakını gerekli tepkiyi gösteriyor. Arada bu tür olanlar çıksa da... Hiç bir arkadaşım Yahudi karşıtlığına prim vermemiştir. Bunu Yahudi karşıtlığına dönüştürmek de yanlıştır. Tarihimize bakarsak da bu anlayışı görürüz. Antisemitizm bir insanlık suçudur. diyen bir liderim.

Başbakan'ın bu üslubu sert diyenler o fosfor bomlbalarından ve tank bombalarından sert olamaz. Başbakan olmadan önce bir insanım. Ben de bir babayım. Olanlar karşısında sessiz kalamayız.

Burada ana muhalefete ve yavru muhalefete de sesleniyorum. Hükümet olarak şunu şunu da yapmalısınız diyorsanız oturalım önerilerinizi konuşalım.

Bölgeye insani yardım göndermeye devam edeceğiz. Yaralıları almaya çalışıyoruz. Bir uçağı ambulan uçak haline getirdik. Tit tir titreyen anneleri ve bomba seslerinden sabahlara kadar uyuyamayan anneleri gördükçe biz rahat uyuyamayız. Biz burada elimiz kolumuz bağlı bekleyemeyiz. Dışişleri Bakanımız BM nezdinde çalışmalarına devam ediyor.

BAHÇELİ'NİN SORUSUNA CEVAP

Bugün yine yavru muhalefet soruyor. İsrail başbakanı ile ne konuştun diye.. Bana inanmıyorsun ki... Ben diyorum ki İsrail-Suriye ilişkileriyle ilgili barış görüşmelerinin 5'inci raundunu görüştük diyorum. Ama sen sağdan solda konuşulanlarla bunu politika malzemesi haline getiriyorsun. Ben sana daha ne söyleyeyim. Politikanın siyasetin insafsız ve çirkin yanı budur.

Kaynak:
Bu haber toplam 6766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri