Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan CHP'ye: Aynaya bak

06 Kasım 2008 / 23:49
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin AK Parti'ye yönelik yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, "Aynaya bak, kendini gör, aynalar yalan söylemez" dedi.
Başbakan Erdoğan, Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan 54 tesisin toplu açılış törenine katıldı. ASKİ Spor Salonu'nda düzenlenen törenle Hasan Doğan Stadyumu ve Spor kompleksi, 42 park, 5 modern pazar yeri, 3 modern stadyum, 2 hizmet binası, muhtarlık binaları, koşu yolları ve fitness alanları hizmete açıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de katıldığı tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Tribünleri dolduran partililer İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından hep bir ağızdan 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganını attı.

Başbakan Erdoğan, törende Gökçek ile bir süre sohbet etti. Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar'ın konuşması sırasında yanına gelen çocukları seven Başbakan Erdoğan, korumalar tarafından poşetle getirilen oyuncakları çocuklara dağıttı. Sırtına Türk bayrağı asan çocukları yanına çağırarak öpen Başbakan Erdoğan, minik bir çocuğu da kucağına alarak uzun süre sevdi. Çocukların Başbakan'ın yanına getirilmesine ve protokol sıralarından alınarak tekrar ailelerinin yanlarına götürülmesinde ise görev bayan
korumalara düştü.

"ANKARA-ANADOLU KAVGASI BİTTİ"

Başbakan Erdoğan, konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelirken de partililere karanfil attı. Sözlerine açılışını gerçekleştireceği Hasan Doğan Spor Kompleksi'nin ayrı bir önemi olduğunu söyleyerek başlayan Erdoğan, "Spor camiasında kısa zamanda yaptıklarıyla sembol haline gelen merhum Hasan Doğan adına böyle bir kompleksi açmaktan büyük mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

AK Parti olarak, hükümet olarak yerel yönetimler bazında Türkiye'ye hep ilkleri yaşattıklarını kaydeden Erdoğan, bundan sonra nefesleri yettiği kadar böyle ilkleri yaşatmaya genel ve yerelde devam edeceklerini bildirdi. Bir ülkenin huzuru, mutluluğu ve refahının önce aileden, mahalleden, kentlerden başladığına işaret eden Başbakan Erdoğan, mahalleler, şehirler bayındır hale geldikçe insanların hak ettiği standarda kavuşacağını söyledi. "Batılı hangi imkanlara sahipse benim Yenimahalleli kardeşim de aynı imkanlara sahip olacak" diyen Erdoğan, AK Parti belediyelerinin bunu başardığını ifade etti. Geçmiş hükümetlerin yerel yönetimlere bakışını da eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Merkezi hükümet o hastalıklı koalisyonlar gibi sürekli halkın taleplerini, işlerini erteleyen durumda olsaydı bugün belediyelerin de eli kolu bağlı olacaktı. Bizim dönemimizde merkezi hükümetle yerel yönetim kavgası bitmiştir. Bunun altını çizerek söylüyorum artık Ankara, taşra ve Anadolu kavgalı değil. Biz Ankara'dan, merkezi hükümetten hiçbir yardım göremedik. Para istemedik, yeter ki önümüzü tıkamayın dedik ama hep tıkadılar. Bizse şimdi hizmet etmek isteyen hiçbir belediyenin önü merkezi hükümet tarafından tıkanmaz. Tam aksine biz yol açarız. Çünkü belediye başkanlarının sıkıntılarını bilen birisiyim. Engel değil varsa engel onu kaldırmakla görevliyiz."

Erdoğan, belediyeler arasında hiçbir ayrım yapmadıklarının da altını çizerek, "Bizim başbakanlığımızda yönetimin hiçbir kademesinde ayrımcılık yapılamaz,. Kimse farklı bir muameleye tabi tutulamaz. Yeter ki milletimize hizmete bürünsün. Yeter ki vatanımızın her tarafı karış karış hizmetle örülsün. Bizim partimizden değil diye belediyelerin hak edişlerini vermeme bizim iktidarımızda olmamıştır" mesajını verdi.

"AYNAYA BAK KENDİNİ GÖR"

CHP'nin AK Parti'ye yönelik yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Eğer siz belediyenin imkanlarını peşkeş çekmezseniz, suistimal yapmazsınız borçları ödersiniz. Suistimaller yaparsanız, yoksulluk yaparsanız o zaman batarsınız. Bizim üzerimize kalkıp da yolsuzluk ifadesiyle yaklaşanlara diyorum ki biraz insaf edin. Yolsuzluklar içinde yoğrulan bir belediye bu hizmetleri yapar mı? 100 trilyon borçla devralınan Yenimahalle Belediyesi, tüm mallarına haciz konmuş belediyeydi ama şimdi yatırım yapıyor. 100 trilyon borçla aldığı belediyenin bütçesi şimdi 235 trilyona

çıkmıştır. CHP döneminde 1999-2004 Yenimahalle'nize sadece 15 trilyon yatırım yapılmış. 2004-2008 yılları arasında 233 trilyon yatırım yapılmış. 15 trilyon nire, 233 trilyon nire. Ey CHP sen gel de buna cevap ver. Yolsuzluklar neredeymiş sen buna cevap ver. Aynaya bak aynaya. Aynaya bak kendini gör. Çünkü aynalar başkasını göstermez. Aynalar sadece sizi gösterir. İnanıyorum ki aynalar yalan söylemez. Yolsuzluk olsa bu inşaatlar devam eder mi? Diyorum ki başımızı iki elimizin arasına alalım bu iddialara cevap verelim. Yolsuzlukla meşgul olanlar Yenimahalle'yi bu hale getiremez, abad edemez. Biz mazeretlere sığınan bir yöneticilik yapmıyoruz. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz iş."

"AK PARTİ ÇAĞDAŞLAŞMANIN, DÖNÜŞÜMÜN VE DEĞİŞİMİN ADRESİDİR"

AK Parti iktidarında Ankara'nın yaşadığı değişime de dikkat çeken Erdoğan, protokol yolunu örnek göstererek, geçmiş yıllarda gelen yabancı liderlerin Türkiye'ye farklı gözle baktığını söyledi. Bugün yemekte bir araya geldiği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de Ankara'nın bu değişimine çok şaşırdığını anlatan Erdoğan, "Sayın Aliyev bana 'Ankara'ya en son 4.5 yıl önce gelmiştim ama şimdi geldiğimde Ankara'yı tanıyamadım. Havaalanından gelirken yol çok genişlemiş, güzelleşmiş, binalar çok güzelleşmiş. Önceden gecekondular vardı' dedi. İşte AK Parti çağdaşlaşmanın, dönüşümün ve değişimin adresidir" şeklinde konuştu.

MHP ve CHP'ye göndermede bulunan Başbakan Erdoğan, "Bölgelerimizi, şehirlerimizi, ülkemizi her gün yeni tesislerle buluşturmaktan daha büyük bir cumhuriyetçilik olur mu? Ülkemize hizmetten, milletimize hizmetten, fakir fukarayı arayıp bulmaktan, her yıl kitapları masalara koymaktan daha büyük milliyetçilik olur mu? İşte biz böyle bir hizmet yarışındayız. Hayır yarışındayız. Hizmet edenle etmeyen bir olur mu? Milletimiz de işte o karar günü geldiğinde, sandık önüne konduğunda bunun cevabını çok daha net verecektir. Biz o zamana kadar durmak yok, yola devam diyoruz" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri