Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Çin'i kızdıracak söz

10.07.2009 21:33
G-8 Zirvesi sonrası yurda dönen Başbakan Erdoğan gazetecilerin sorularını cevapladı..
Erdoğan 'Çin'in yaşanan olaylara seyirci kalmasını anlamakta zorlanıyoruz' dedi.

ÇİN'İN SEYİRCİ KALMASINI ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ

Başbakan Erdoğan: "Yaptığım ikili görüşmelerde bu konuyu ilettim. Konuyu tabi arkadaşlarımızla henüz ele almış değiliz. Bunların değerlendirmesini yapmış değiliz. Bazı şeyleri tabi birbirine karıştırmayacağız. Hassasiyetlerimizi ortaya koyacağız ama bunu ortaya koyarkende bizim devlet düzeyinde yapmamız gerekenlerle halkın yapması gerekenleri birbirine karıştırmamız yanlış olabilir. Biz şuanda sadece ikili ilişkilerimizi her geçen gün daha iyi noktaya taşıdığımız böyle bir günde hassasiyetini istiyoruz.

Burada bir vahşet var. Yüzlerce insan öldürülüyor ve bine aşkın insan yaralı tüm bu olanlara karşı Çin yönetiminin seyirci kalmasını hele hele BM Güvenlik Konseyi'nin yeni üyesi olan Çin'in buna seyirci kalmasını anlamıyoruz. İnsan hakları açısından bir kere Çin Yönetiminin eğilmesin ve faillerin yargılanmasını istiyoruz.

İbadete gitmesinin engellenmesinin yönündeki haberler umuyoruz ki doğru değildir. Çin yönetimi inanıyorum ki bu failleri bir an önce bulup ortaya çıkararak gereğini yapacaktır. Beklentimiz bu yöndedir.

ÇİN'DEKİ OLAYLAR SOYKIRIMDIR

Arkadaşlar kullandığım ifadeyi bilerek ve inanarak kullanıyorum. Şimdi bu ifadede Dışişlerindeki arkadaşlar benim dışımdaki bir ifadeyi kullanamaz ve kullanmamıştırda. Şuanda Çindeki bu olay adeta bir soykırımdır. Bunu daha farklı yorumlamanın bir anlamı yok. Asla biz Çin'in toprak bütünlüğü üzerinde bugüne kadar hiçbir farklı yaklaşım içerisinde bulunmadık tam aksine Çin'in toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu Çin'e bizim de gidişimizde bütün Bakan arkadaşlarımız bu açıklamayı yapmışlardır. Ama oradaki soydaşlarımızında hukukunun korunmasını her zaman talep etmişizdir.

ABBAS RUMLAR'DAN DESTEK İSTEDİ Mİ?

Arkadaşlar bizler hayali veya basında yer alan bazı ifadeler üzerinden ciddi resmi bir açıklama yapamayız. Gerek birinci sorunuz ki bize ulaşmış böyle birşey yoktur. Onun için böyle bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Bu Mahmut Abbas tarafından yapılmış değil bu Rum tarafından yapılmış bir açıklamadır bunu da buradan belirtmek isterim" dedi.
Bu haber toplam 982 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri