Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Danıştay Değerlendirmesi

27.11.2009 21:27
Başbakan Erdoğan: Danıştay'ın ideolojik kararını anlamakta zorlanıyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın çelişkili ve ideolojik bir karar verdiğini, bu kararı anlamakta zorlandığını söyledi. Erdoğan, bayram sonrası hukuki bir çalışma yürüteceklerini belirterek, YÖK'ün de gerekli itirazı yapacağını dile getirdi.
Başbakan Erdoğan, bayramı namazını Eyüp Sultan Camii'nde kıldı. Erdoğan, namazın ardından Eyüp Sultan Türbesi'nde dua etti. Vatandaşlarla bayramlaşan Erdoğan cami çıkışında basın mensuplarına açıklama yaparak bayram mesajı verdi, gündemle ilgili soruları yanıtladı.

Bir basın mensubunun sorduğu Danıştay'ın katsayı uygulaması konusunda YÖK'ün aldığı kararı durdurmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, konuyla ilgili YÖK'ün ve partideki yetkililerin gerekli açıklamaları yaptığını hatırlattı. Erdoğan, ''Ancak Danıştay'ın almış olduğu bu karar kendi içinde ne denli çelişki içinde olduğunu gösteriyor. Bu konuda yetkili merciin YÖK olduğunu söyleyen Danıştay'ın aynı yıl içinde tamamen bu aldığı kararı nakşeden yeni bir karar alması hiçbir şeyle izah edilemez. Bu karar tamamıyla ideolojik bir karardır. Dolayısıyla böyle bir kararı anlamakta ben şahsen zorlanıyorum. Bunun kabul edilir hiçbir yanı yok. Yargı organıdır, kararını almıştır. Ama inanıyorum muhatabı olan YÖK de bununla ilgili, öyle zannediyorum ki itirazını yapacaktır, tavrını belirleyecektir. Ama biz de bu ülkede mağdurların hakkını arama noktasındaki bir siyasi iktidar olarak yargı konusunda yapılması gerekenleri bayramdan sonra değerlendireceğiz.'' şeklinde konuştu.

Devlet Bahçeli'nin kendisine hakaret ettiği iddiasıyla dava açacağı yönündeki bir soruya Başbakan Erdoğan şu yanıtı verdi: ''Sayın Bahçeli ve ekibinin niyet okuyuculuk kabiliyeti var. Bir defa bunlar herhalde aynaya bakarak konuşuyorlar. Tayyip Erdoğan'ın lügatinde öyle küfür etmek gibi bir şey olmaz. O seviye onların seviyesidir. Biz hiç bir zaman o seviyeye düşmedik düşmeyiz. Bunlar çok çok kabiliyetli oldukları için niyet okumaya devam ediyorlar. Niyet okumaya devam etsinler. Buna söyleyecek başka bir şey bulamıyorum.''

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri