Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Ermenistan Çıkışı

20 Ağustos 2008 / 05:38
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda yaptığı konuşmada sürpriz bir çıkış yaptı...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunu oluşturma gayreti içinde bulunduklarını belirterek, "Azerbaycan'a ziyaretimiz olacak. Ardından arkadaşlarımızın başlatmış olduğu çalışmayla Ermenistan'la görüşmeler yapılacak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Afrika'ya tarih boyunca, dostluk, sevda ve muhabbetle baktığını belirterek, "Şuna inanınız: Afrika hüzünlendiğinde Türkiye hüzünlenir, Afrika üzüldüğünde Türkiye üzülür, Afrika sevindiğinde de topyekun milletçe Türkiye sevinir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesine katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Çırağan Sarayı'nda öğle yemeği verdi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmaya, "Bu dünya kentinde, İstanbul'da siz değerli konuklarımızı ağırlamaktan çok büyük bir mutlululuk ve heyecan duyduğumu ifade etmek isterim" diye başladı.

İstanbul'un, 3 kıtanın, Avrupa, Asya ve Afrika'nın buluştuğu bir şehir olduğunu vurgulayan Erdoğan, İstanbul'un sadece kıtaların buluştuğu değil, aynı zamanda tarih boyunca medeniyetlerin de buluştuğu, kesiştiği ve harmanlandığı bir şehir olduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer İstanbul'u gezme fırsatınız olduysa veya olacaksa inanıyorum ki, her biriniz İstanbul'un sokaklarında sizlere hiç de yabancı gelmeyen yüzlerle, seslerle, tatlarla karşılaşacaksınız. Çünkü İstanbul, Avrupa'dan izler taşıdığı kadar, Asya'dan izler taşıdığı kadar, Afrika'dan da izler taşır. Sadece İstanbul değil, bugün Türkiye'nin hangi kentine gitseniz kültürümüzün geleneklerimizin, medeniyetimizin ve tarihimizin az ya da çok Afrika'dan izler taşıdığını görürsünüz. Türk müziğinde Afrika'dan ezgiler bulursunuz, Türk mutfağında Afrika'dan tatlar bulursunuz, Türk dilinde Afrika'dan sesler bulursunuz."

Başbakan Erdoğan, büyük bir devletin Osmanlı Devleti'nin varisleri olarak, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak Afrika'ya her zaman farklı bir gözle baktıklarını bütün samimiyeti ve gururla ifade etmek istediğini söyledi.

-"CEZAYİR'DEKİ SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUM"-

Türkiye'nin, Afrika'yı, Afrika'nın her bir ülkesinin vatandaşlarını dost ve kardeş bildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz Afrika'ya tarih boyunca dostluk ile baktık, sevda ile baktık, muhabbetle baktık. Az önce Cezayir'de bir polis okuluna yapılan terörist saldırıda 40'ın üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini öğrendim. Bu saldırıyı nefretle kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Şuna inanınız: Afrika hüzünlendiğinde Türkiye hüzünlenir, Afrika üzüldüğünde Türkiye üzülür, Afrika sevindiğinde de topyekun milletçe Türkiye sevinir."

Başbakan Erdoğan, bugün Afrika'nın çeşitli bölgelerinde var olan sorunların çözümü noktasında milletçe seferber olunduğunu ifade ederek, tek tek vatandaşların, sivil toplum örgütlerinin ve devlet kurumlarının, Afrika'nın sorunlarını çözebilmek için imkanları ölçüsünde fedakarlıkta bulunduklarını ve bu fedakarlık yarışının devam ettiğini anlattı.

Erdoğan, bugün zirveye katılan başbakanlarla yaptığı görüşmede ikili münasebetleri değerlendirdiklerini ve bundan sonra da neler yapabileceklerini konuştuklarını söyledi.

-"2010 YILINA KADAR 30 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNİ YAKALAMAYI HEDEFLİYORUZ"-

Hükümet olarak Afrika'yla ilişkilerini daha da yoğunlaştırmak ve derinleştirmek için önemli adımlar attıklarını belirten Erdoğan, 2005 yılını Afrika yılı ilan ettiklerini ve Etiyopya ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ni ziyaret etme imkanı bulduğunu kaydetti.

Gelecek dönemde 15 ülkede açılacak büyük elçiliklerle ilişkilerin çok boyutlu olarak daha da derinleşeceğine inandığını dile getiren Erdoğan, Etiyopya ziyareti sırasında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ofisini açtığını, bunu sırasıyla 2006 ve 2007 yıllarında Sudan ve Senegal ofislerinin izlediğini söyledi.

Son yıllarda uluslararası düzeyde bir teknik yardım kuruluşu haline gelen TİKA'nın, sadece bu ülkelerde değil, tüm bölgede kalkınma projelerine destek vermeye başladığını anlatan Erdoğan, başta eğitim, sağlık ve kültür olmak üzere hemen her alanda Afrika ülkeleriyle ilişkileri ve işbirliğini yeniden ele aldıklarını ve önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin son yıllarda çoğunluğunu Afrika ülkelerinin oluşturduğu en az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere sağladığı kalkınma yardımlarındaki önemli artışlarla "yükselen donör ülke" olarak anılmaya başladığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Son 3 sene içerisinde Türkiye'nin yaptığı kalkınma yardımları yılda 600 ile 750 milyon dolar arasında değişmektedir. Hükümet dışı kuruluşların da yardımları dahil edildiğinde, aynı dönem için bu rakamlar, 1,1 ile 1,7 milyar dolar arasında seyretmektedir. Yine iş adamlarımızı Afrika ülkeleriyle iş yapmak konusunda teşvik ettik. Türkiye'nin tüm Afrika kıtasıyla ikili ticaret hacmi 2003 yılında 5 milyar dolar seviyesindeydi. Bugün ise bu miktar 2 kattan fazla artmış ve 12 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Bununla da yetinmiyoruz, Afrika ile Türkiye arasındaki potansiyelin bunun çok çok üzerinde olduğunu biliyoruz. Şimdi önümüzdeki hedef 30 milyar dolar. 2010 yılına kadar bu seviyeyi yani 30 milyar dolar seviyesini yakalamayı hedefliyoruz ve bu hedefimizi yakalayacağımıza da inanıyoruz."


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunu oluşturma gayreti içinde bulunduklarını belirterek, "Azerbaycan'a ziyaretimiz olacak. Ardından arkadaşlarımızın başlatmış olduğu çalışmayla Ermenistan'la görüşmeler yapılacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi kapsamında verdiği öğle yemeği sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik başarıları hakkında bilgi vererek, Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının 659 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Erdoğan, dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması içerisinde 23 Türk şirketinin bulunduğunu ve Türkiye müteahhitlik sektörünün Çin ve ABD'nin ardından üçüncü sırada geldiğini ifade ederek, "Dolayısıyla Afrika'nın inşasında, kalkınmasında, alt yapı ve üst yapı çalışmalarında inanıyorum ki Türk müteahhitlik firmaları çok ciddi işler görecektir" dedi.

Hükümet olarak Türkiye'nin yakaladığı kalkınma ve ilerleme ivmesini hız kesmeden sürdürme konusunda kararlı olduklarını belirten Erdoğan, bu açıdan bakıldığında Afrika ile dış ticaret için belirlenen 30 milyar dolar seviyesinin aslında mütevazı bir seviye olduğunu aktardı.

Erdoğan, Afrika ülkeleriyle çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarının imzalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Afrikalı dostlarımızdan da beklentimiz, bu anlaşmaların sonuçlandırılması için süreci hızlandırmalarıdır" dedi.

-"KÜRESEL BARIŞA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"-

Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak küresel ve bölgesel sorunların çözümü noktasında üzerlerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeye ve küresel barışa katkı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye arasındaki sorunların çözümünden aktif rol aldık. Bugünlerde Kafkasya'da meydana gelen malum sıkıntılar sebebiyle de yeni bir adım atmak suretiyle Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformunu oluşturma gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz hafta içinde Rusya ve Gürcistan'a ziyaretlerimiz oldu. Yarın da inşallah Azerbaycan'a ziyaretimiz olacak. Ardından da arkadaşlarımızın başlatmış olduğu çalışmayla Ermenistan'la görüşmeler yapılacak ve bu 5 ülke içerisinde bu çalışmalar süratle geliştirilerek bir istikrar ve işbirliği bölgesini inşallah oluşturmuş olacağız."

Birkaç gün önce İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da Türkiye'de ağırlandığını hatırlatan Erdoğan, İran'ın uluslararası toplumla sorunlarını aşabilmesi için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Erdoğan, medeniyetler arasındaki çatışma eğilimini tersine çevirmek ve medeniyetleri buluşturmak için de yoğun çaba harcadıklarını, İspanya ile başlatılan Medeniyetler İttifakı girişiminin artık kapsamlı ve geniş katılımlı bir BM süreci haline geldiğini anlatarak, şunları söyledi:

"3 yıl gibi kısa bir sürede belirli bir olgunluğa erişen bu ittifak çerçevesinde BM çatısı altında kurulan Dostlar Grubu, 76 ülke ve 13 uluslar arası örgütü bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında 8 Afrika ülkesinin de bulunduğunu görmekten duyduğum memnuniyeti burada dile getirmek isterim. Biz Türkiye olarak daha fazla sayıda Afrika ülkesini ittifakın BM çatısı altında kurduğu Dostlar Grubunda görmek istiyoruz. Ayrıca ittifakın 2-3 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak ikinci forumuna tüm Afrikalı ülkelerin katılmalarını ve forumun kavramsal çalışmalarına katkıda bulunmalarını arzu ediyorum."

-BM GÜVENLİK KONSEYİ GEÇİCİ ÜYELİĞİ-

Başbakan Erdoğan, bu yılın ekim ayında yapılacak BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği seçimlerine de değindiği konuşmasında, 1961 yılından bu yana Türkiye'nin yer almadığı Güvenlik Konseyi için bu seçimlere büyük önem atfettiklerini kaydetti.

Erdoğan, "Esasen Afrikalı dostlarımızın büyük bölümünün adaylığımıza destek vaadinde bulunmuş olmalarından memnuniyet duyuyoruz. Güvenlik Konseyine seçildiği takdirde Türkiye, Afrika ülkelerinin öncelikli sorunlarına özel bir ilgi gösterecektir" dedi.

Afrika Birliğinin hem kıta hem de dünya barışı için önemli bir fırsat teşkil ettiğini ve birliğin bu yöndeki başarılarını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye-Afrika İşbirliği zirvesinin ülkelerin ve halkların yararına, başarılı sonuçlara ulaşması temennisinde bulundu.

-ETİYOPYA BAŞBAKANI ZENAWİ-

Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrika'yla işbirliğini artırma ve geliştirme çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade ederek, Afrika ülkelerinin İstanbul Deklarasyonu ve buna bağlı çerçeve belgeyi kabul edeceğini söyledi.

Zenawi, İstanbul'a geldikleri andan itibaren gösterilen sıcak misafirperverlik ve kabul için teşekkür etti.

Türkiye ile Afrika ülkelerinin uzun yıllara dayanan dostane ilişkilerinin devam ettiğini vurgulayan Zenawi, "Medeniyetlerin beşiği olan ülkelerimiz, zengin kültürlere sahip" dedi.

Türkiye'nin ortaklığa gösterdiği bağlılığın önemine işaret eden Zenawi, bunun diğer ülkelere örnek oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı projesine verdiği desteği takdir ettiklerini anlatan Zenawi, Medeniyetler İttifakında hem Türkiye'nin hem de İspanya'nın tebrik edilmesi gerektiğini söyledi.

Zenawi, sözlerini "Tayyip Erdoğan emin olsun ki, Afrika, her zaman Türkiye'nin gerçek dostu olacaktır ve hiç şüphesiz Türkiye de Afrika'nın sadık ve gerçek bir dostu olmaya devam edecektir" diye tamamladı.

Yemeğe, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Said Yazıcıoğlu, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İSO Başkanı Tanıl Küçük, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ve diğer yetkililer katıldı.

Yemekte konuklara karışık zeytinyağlı tabağı, beyaz peynirli patlıcan sufle, ızgara levrek ve osmanlı tatlı tabağı ikram edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri