Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan İlginç Eleştiri!

30 Haziran 2008 / 07:08
”Öğretim üyeleri rahata alıştı”Doktor sayısının yetersizliğinden şikayet eden Başbakan Erdoğan tıp fakültelerini eleştirdi
Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile İstanbul’da Özel Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nin açılış törenine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada hükümetinin sağlık alanında 5.5 yıldır yaptıklarını anlattı. Hala birtakım eksiklikler bulunduğunu söyleyen Erdoğan, üniversiteleri de eleştirdi:

YENİ ANLAYIŞ: Yola çıkarken, sağlık sistemini koordine eden bir anlayışla devlet, vakıf ve özel sektör girişimleri olmak üzere, yeni bir anlayışı sağlık dünyamıza getireceğimizi vaat ettik. Hamdolsun şu anda bu gerçekleşmiş durumda. Bütün vatandaşlarımızın herhangi bir ayrıma tabi olmadan, kendilerine en yakın veya ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri en uygun sağlık kuruluşundan hizmet alabilecekleri bir sistemi getirdik.

ÇATLAK SESLER: Bu sistem, gelmiş olmasına rağmen zaman zaman bazı çatlak sesler çıkıyor. Bu ara yine aynı şekilde, aynı zihniyet bakıyorsunuz, hastanelerin birleşmesine karşı olmaktan dem vuruyor. Niye? Bunlar nemalanan mantıklardı, buralardan nemalanıyorlardı, artık nema kaybolunca şimdi onlar feryada başladılar.

VATANDAŞ MEMNUN: Hatalar, eksiklikler olabilir ama vatandaşım halinden memnunsa, vatandaşın birçok sıkıntıları giderilmişse, o zaman durmak yok, yola devam.

ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİ: Doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının özlük haklarında yaptığımız iyileştirmelerle, mevcut insan kaynağını daha iyi şekilde kullanma imkanına kavuştuk.

DOKTOR SAYISI: Özel sağlık kuruluşlarının, sektör olarak sağlık alanından aldıkları pay her geçen gün artıyor. Bununla birlikte Türkiye olarak sağlık alanında temel bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Türkiye’nin nüfusu 70 milyon iken, doktor sayısı 108 bin. Yani 108 bin doktor ile 70 milyon insana sağlık hizmeti vermek zorundayız.

AVRUPA İLE FARK: Doktorda ciddi eksiğimiz var. Bunu gidermemiz lazım. 5 yıldır bağırıyoruz. Diyoruz ki doktor ihtiyacımızın giderilmesi lazım. Aldığımız cevap hep şu olmuştur. ’Nereden yetiştireceğiz?’demişlerdir.

RAHATA ALIŞANLAR: İncelemeler de yaptırdım. Çok enteresan, Almanya’da bir profesöre 26 öğrenci, benim ülkemde 3,8 öğrenci düşüyor. Aradaki farkı görüyor musunuz? Bu kadar korkunç bir fark var. Diğer AB üyesi ülkelerde de oranlar yüksek, fark açık. Bunu aşmamız gerek. Bir öğretim üyesinin en büyük iftihar vesilesi öğrenci yetiştirmektir. Onun varlık nedeni odur ama ne yazık ki rahata alıştık. Tıp fakültelerine öğrenci alma noktasında bariyerler konuldu. Biz de diyoruz ki, devletin eğitim hastaneleri var. Bu hastaneleri tıp fakültelerinin emrine veririz. Buralardan da süratle doktor yetiştirelim ve açığımızı kapatalım.

HER ŞEY PARA DEĞİL: Sağlık önemlidir ama sadece bu iş bizimi işimiz değil. Bu iş doktorların da işi. Televizyon ekranlarında bazı olumsuzluklar görüyoruz, içimiz yanıyor. Bizim içimizin yanmasından çok, tababet yemini yapanların içinin yanması lazım. Her şey para değildir.

MEZARA MI GİDECEK: Ebediyete intikal ettiğinizde bu dünyadaki varlıklardan hangisini götüreceksiniz. Mezara girecek mi bunlar? Ama şifa dağıtan bir doktorun hastaları, o doktor ebediyete gittiğinde neler söylediklerini, hayır dualar söylediklerini biliyorsunuz ama aksi olursa neler söyleyeceğini tahayyül edin. Hepsinin bir karşılığı var.
Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri