Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan o soruya ayetli yanıt!

20.01.2010 13:33
Erdoğan Suudi Arabistan'daydı. Arap gazeteci Türkiye ile ilgili bir endişesini sordu. Erdoğan'ın Kuran'dan cevap verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi üyeliğe kabul etmesi durumunda Arap ve İslam dünyasına sırt çevirir misiniz?' sorusuna 'Emrolunduğunuz gibi dosdoğru olacaksınız." cevabını verdi.

GAZETECİYE AYETLİ YANIT

Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı. Bir Arap gazeteci, Arap halklarını Türkiye'nin Filistin ve İslam dünyası konusundaki girişimlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gazeteci, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne kabul edilmesi durumunda kendilerine sırt çevireceği endişesini ortaya koydu.  Erdoğan "Bizim bir değişmez ilkemiz var" diyerek Kuran’dan bir ayetle karşılık verdi: "Emrolunduğu gibi dosdoğru olacaksınız." Başbakan sözlerine şöyle devam etti: "Biz, Ortadoğu'da olan tavrımızı, kendi değerlerimizden gelen insani bir tavır olarak ortaya koyduk."

 

KURAN'DA İKİ YERDE GEÇİYOR
 Şura Suresi 15: (Ey Muhammed!) Bundan dolayı sen çağrıya devam et ve emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Onların heva ve heveslerine uyma ve şöyle de: "Ben Allah'ın indirdiği her kitaba inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum. Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz sizedir. Bizimle sizin aranızda tartışılacak bir şey yoktur. Allah hepimizi bir araya toplayacaktır. Dönüş de ancak O'nadır."

Hud Suresi 112:
Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Beraberindeki tövbe edenler de dosdoğru olsunlar. Hak ve adalet ölçülerini aşmayın. Şüphesiz O yaptıklarınızı hakkıyla görür.

KAYBEDEN AB OLUR

Aynı tavrı Gürcistan'da da koyduklarını hatırlatan Erdoğan, "Dünyanın başka yerinde de olsa bu tavrı koyarız. Bu, Türkiye'nin adil yaklaşım tarzının sonucu. AB süreci bunu asla değiştirmez." diye konuştu. Avrupa Birliği'ni bir Hıristiyan kulübü olarak görmek istemediklerini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'den başka AB'nin kapısında 50 yıldır bekleyen bir ülke olmadığını söyledi, AB'yi adil davranmamakla suçladı. Erdoğan, Siyasi mülahazalarla üyeliğimiz engellemeye kalkışılırsa burada kaybeden AB olur." dedi.

"İSLAM'A HİZMET ÖDÜLÜ SORUMLULUĞUMUZ ARTIRACAK"

Kral Faysal Vakfı'nın şahsına layık gördüğü 'İslam'a hizmet ödülü' dolayısıyla teşekkürlerini ileten Erdoğan, "Milletim adına bu ödülü kabul ettiğimi tekrar belirtmek isterim. Bu ödül bizim özellikle Medeniyetler İttifakı içerisindeki uluslararası camiadaki sorumluluğumuz daha da artıracaktır. Bizim inançlarımız, bizim medeniyetimiz dünya barışına hizmette bize ağır görevler yüklemektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun, elimiz oraya uzanacaktır." dedi.

SUUDİ ARABİSTAN VİZEYİ KALDIRMIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'la vizelerin kaldırılması konusunda diplomat ve işadamları noktasında bir mesafe alınabileceğini dile getirdi. Bununla birlikte Suriye, Ürdün, Lübnan, Libya ile yapıldığı gibi bir vize muafiyetini Riyad'la gerçekleştirmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan, "Temenni ederiz ki, ileride bu da olur." dedi.Başbakan Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da yaptığı görüşmelerde dış ticaret hacminin yükseltilmesi hedeflerini nasıl gerçekleştirecekleri üzerinde durduklarını söyledi. Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini hatırlatan Erdoğan, "Kararlılığımızın dost kardeş ülkeler arasındaki dayanışmayla çok daha süratle gerçekleşeceğine inanıyorum." dedi. Başbakan Erdoğan, İsrail'in Suriye'yle doğrudan görüşmeler yapacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise, "Şu ana kadar benim bildiğimi bir şey var. (Suriye Cumhurbaşkanı) Beşşar Esad kardeşimizin direkt görüşmeden yana olmadığı hususundadır. İsrail ise buna farklı yaklaşmaktadır." dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye bu konuda bir görev düşerse biz yine görevimizin başındadır." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri