Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Obama'ya mesaj

25 Ocak 2009 / 15:06
Erdoğan yeni başkan Obama'ya bir kutlama mesajı gönderdi. Mesajında ortaklığa yaptığı vurgu dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama'ya gönderdiği kutlama mesajında, ortak değerler ve vizyona sahip olan Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ve stratejik ortaklığın güçlendirilerek muhafaza edilmesinin, sadece iki ülkenin ulusal çıkarları bakımından değil, bölgesel ve küresel barış ve istikrar açısından da önem taşıdığını vurguladı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, ABD'nin 44. Başkanı olarak göreve başlayan Barak Obama'ya kutlama mesajı gönderdi.

Görev başlaması dolayısıyla Obama'yı kutlayan Başbakan Erdoğan, mesajında "Tüm dünyada olduğu gibi Türk halkı ve şahsım tarafından da ilgiyle izlenen yemin töreninizde yapmış olduğunuz etkileyici konuşma ve verdiğiniz olumlu mesajlar, dost ve müttefik ülkelerle ilişkiler ve bu arada transatlantik ittifak açısından fevkalade cesaretlendiricidir. Özellikle çok taraflılık temelinde ve diyaloğa açık politikalar izleyeceğinizi bir kez daha teyit etmeniz, dünyanın karşı karşıya olduğu sınamaların üstesinden gelinmesi ile küresel barış ve güvenin tesis edilmesi için umut vadetmektedir" dedi.

STRATEJİK İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLENDİRİLMELİ

Mesajında, "Sayın Başkan, Ortak değerler ve vizyona sahip olan Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ve stratejik ortaklığımızın güçlendirilerek muhafaza edilmesi, sadece ülkelerimizin ulusal çıkarları bakımından değil, bölgesel ve küresel barış ve istikrar açısından da önem taşımaktadır" diyen Erdoğan, "Başkanlığınız döneminde ülkelerimiz arasında mevcut çok yönlü işbirliğinin ortak vizyonumuz ve çıkarlarımız temelinde daha da geliştirilerek
derinleştirileceğine olan inancım tamdır" ifadelerini kullandı.

Mesajında, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile eşbaşkanlığını yürüttüğü Medeniyetler İttifakı Girişimi'ne de değinen Erdoğan, bu çerçevede dinler, kültürler ve medeniyetler arasında diyalog, işbirliği ve uzlaşı çabalarına destek vermek amacıyla bir dizi çalışma yürütüldüğünü hatırlattı.

Erdoğan, Obama'nın yeni döneme yönelik ortaya koyduğu küresel barış vizyonunun bu çalışmalarla örtüştüğünü vurguladı.

OBAMA'YA DAVET

Başbakan Erdoğan, 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılım için Obama'ya yaptığı daveti de yineledi. Erdoğan, mesajında, "Ülkemize Forum vesilesiyle gerçekleştireceğiniz ziyaret, Türkiye-ABD ilişkilerini en üst düzeyde ve zamanlıca ele almamız için çok önemli bir fırsat teşkil edecektir. Bir kez daha sağlık ve mutluluk dileklerimi iletir, yönetiminize başarılar dilerim" ifadesine yer verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri