Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

13.02.2010 09:34
Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı programına konuk olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı..

Ali Kırca'nın sunduğu SHOW TV'deki 'Siyaset Meydanı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve yazarların gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor..

 Başbakan Erdoğan, Tekel'de gerçekçi davrandıklarını belirterek, "2004 yılında 4C'yi rehabilite ederken sendika temsilcileri ile görüştük. Bizden önce özelleştirme ile işsiz kalanlar işiszliğe mahkum ediliyordu. Rehabilite sonrası onları iş sahibi yaptık.

O zaman sendika yöneticileri, 2004'te memnuniyetle karşılaştırdılar. Şimdi aynı sendikacılar "bu bir köleleştirme" diyor. Halbuki bunlar özelleştirmeden değil, iş yerlerinin kapanmasından dolayı 4C'deler. Biz kıdem tazminatını veriyoruz. 10 ay değil, 11 ay çalıştırıyoruz. Aylık izni 1 günden 2 güne çıkartıyoruz.

Emekliliğini doldurabilirsiniz diyoruz ama yine de kabul edilmiyor. Burada Tekel olayı medyanın da saptırmasıyla bu duruma geldi" dedi.

Başbakan Erdoğan, TEKEL işçileri ilgili sorulan sorulara şöyle cevap verdi: "Yasal olmayan uygulamaya karşı, medyanın bu olayı saptırması neticesinde olay çok farklı mecralara geldi. Burada biz sabırla davranalım dedik. Şu anda 3 milyon işsizin olduğu ülkede asgari ücreti bekleyen on binlerce aile var. Biz onların maaşlarını 900 TL'ye kadar çıkardık. Şu anda TEKEL'in 8 bin çalışanı ikmal ve kıdem tazminatı aldı. 900 dolayında işçi de 4/C'ye müracaat etti.

Bu tabloda ne yazık ki çirkin olaylar oldu. Ay sonuna kadar bu işin mühleti var. Ay sonuna kadar müracaat etmeyenler işsiz kalacak. TEKEL'in özelleştirilen diğer fabrikaları çalışıyor, işçiler çalışmaya devam ediyor.

Özelleştirme modellerin hepsinde belli bir süreyle iş garantisi var. Burada bizim biraz gerçekçi olmamız lazım. Burası üreten çalışan bir yer değil. Biz bu işçiler dışarıda kalmasın diye 4-C uygulamasını getiriyor. Bu olay bir kırılma noktası. Bir sendika her ay 600-650 bin TL'lik bir gelir kaybediyor. Ama bunlar en sonunda aynı statü ile değişik kamu kurumlarına gönderildiler. Sonrada 4/C'yi tanımıyoruz dediler.

Adeta çelik çomak gibi oynamaya kalktılar. Böyle birşeye müsade etmeyiz. Biz verilebilecek ne varsa vermeye varız. Biz hukuk çerçevesinde hak ne ise bunun mücadelesini yapıyoruz. Ama biz bir emanetçiyiz, bir emanetçi olarak da attığımız her adımda adil olmalıyız.

Diyoruz ki hiç gecikmeden müracaatlarınızı yapın ve yeni yerinizde işinize başlayın. Bulunduğu il de olmazsa en yakın ilde istihdam etmeye çalışıyoruz. bugün sendikadan kendisine çalışan işçilerle ilgili bu işçileri başka illere gönderin zaten oraya gidip çalışmaz işi bırakır diyor ben bunu kendime yediremem.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Emine Erdoğan'ı ziyarete gelen kadın işçilerle neler konuştuğunu sordu. Başbakan Erdoğan, "Evimde, çalışma ofisimde TEKEL işçisi bayanlarla yaptığım görüşmeden memnun oldular. Evde aracısız görüşme onları memnun etti" dedi.

IMF İLE GÖRÜŞMELER

IMF ile ilgili görüşmelerde iki yılı tamamlıyoruz. 2 yılda kararlık içinde sürdürdük. Kendi ilkelerimizden taviz vermedik. Bizim mevcut borcumuz krizden dolayı bir yıl ertelendi. 7.5 milyar dolara indirdik borcu. İyi bir konumda olduklarını söylüyorlar arkadaşlar. IMF'ye hiç borçlanmasak ne olur diye soruyorlar. IMF akredite bir kuruluştur. IMF'nin aynı zamanda ortağıyız.

Seçime doğru gidiliyor. 18 ay sonra var. Seçim öncesi ekonomiyi etkiler mi bu durum?

2009 artık geride kaldı. Küresel kriz ekonomik krize dönüştü. Finans sektörümüz batıya açıldığı gibi alımlar yapmaya başladı. Bir işadamı bana Avrupa'da bir yerde şubeler açtığını söyledi. Türkiye sermayesinin AB ülkesinde bir adım atması alkışlanacak bir girişimdir. Bir başkası yeniden bankacılık sistemine giriyor. Ak Parti seçim ekonomisine girmeyecektir.

İşsizliğe karşı eylem planınız ne?

2007 yılında Türkiye'de işsizlik oranı % 10.3. 2009 yılındaki artış ise % 13. Artış %26,6. Hizmet sektöründe atacağımız adımlar bu işsizliği azaltacak.

İmam Hatip'e neden gidilir?

Şimdi ben işin içersinden geldiğim için ehliyetim vardır. Bizim dönemde İmam Hatip’ten sonra üniversiteye gitme şansımız yoktu. Sonra liseye gidiyorduk. Lise sonrası üniversiteye girdik. Ağırlık dini eğitim almak için gittim İmam Hatip’e. Düz lisedeki tüm dersler İmam Hatip'te okutuluyor. İmam Hatip'in içeriği tartışılmıyor. İmam Hatip’te 6 yıl değil, 7 yıl okuyoruz.

Kriz dönemdeki “Teğet geçecek” cümlenizde ısrarlı mısınız?

Teğet lafında ısrarlıyım. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Gelişen ülkeleri yakalayacağız.

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri