Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan sürpriz DTP çıkışı

04.08.2009 11:16
Hükümet, Kürt açılımı arayışları sürüyor. Bu konudaki son adım ise Başbakan Erdoğan'dan geldi.
Başbakan Erdoğan, Kürt açılımı konusunda kararlı olduğunun mesajını net bir şekilde verdi.

Milletkvekillerine önümüzdeki günlerde DTP ile göreşebileceğini anlattı. Ancak teröristbaşı Öcalan'ı muhatap almalarının söz konusu olmayacağını da dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde basına kapalı olarak gerçekleşen grup toplantısında Kürt açılımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, Kürt açılımı konusunda kamuoyundan ve medyadan anlamlı ve önemli destek aldıklarını belirterek, DTP ile önümüzdeki günlerde bir görüşme gerçekleştireceği bilgisini verdi.

"Teröristbaşı muhatap alınamaz"

Erdoğan, grup toplantısında Kürt açılımına ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı:
"Hükümetimizin Kürt açılımı politikası kamuoyunda ve medyada büyük destek gördü. Ancak bazı çevreler bizim teröristbaşını muhatap alıyormuş gibi görüntüler veriyor. Teröristbaşını muhatap almamız mümkün değil. Bizim muhatap alacağımız şu anda DTP'dir. Ben onlara randevu verecektim. Fakat o gün şehit haberleri geldi ve ben o an görüşmemi iptal ettim. Ama bu süreçte randevumu yenileyebilirim."

Erdoğan, Kürt açılımına ilişkin bazı milletvekillerine yönelik söylediği "söz ola baş kese" ifadelerine de açıklık getirdi. Erdoğan, "Bu sözlerim yanlış anlaşıldı. Bu tür açılımlar elbette konuşulacak. Ama bunu yaparken yanlış anlaşılmalara müsaade etmemek konusunda dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.

"Emin olun en çok oy alanı seçtim"

Erdoğan, küskünlüklere ve kırgınlıklara meydan vermemek için Meclis Başkanı adayını belirlerken milletvekillerine dikkat ettiği noktaları şöyle açıkladı:

"Arkadaşlarım şu anda emin olun aranızda en fazla oy alan ismi başkan adayı olarak gösteriyorum. Sizin yazılı değerlendirmelerinizi ben tek tek inceledim. Sizin belirlediğiniz adayı bende aday gösteriyorum. Bu konuda kimseden kırgınlık beklemiyorum."

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri