Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın 12 Eylül Yorumu

15.05.2010 08:44
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), referandumun tarihini 12 Eylül olarak belirlemesini, böyle değerlendirdi.
Erdoğan, Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasına denk gelen referandum için iftar sofralarından sahur vakitlerine kadar çalışacaklarını söyledi. YSK'nın referandum için 120 gün beklenmesine ilişkin kararını ise 'zorlama bir yorum' olarak niteledi. YSK'da da yüksek yargı benzeri 'parlamento üzeri bir güç' algısı oluşmaya başladığına dikkat çekti. "AK Parti olarak bizler 60 güne de 120 güne de hazır olan bir partiyiz. Eğer muhalefet samimi ise milletten çekinmeye gerek yok." dedi. Anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasını "CHP, Anayasa Mahkemesi'ni, 'anamuhalefet mahkemesi' haline getirdi." şeklinde yorumladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan yolculuğu öncesi gündemdeki konulara ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulundu. YSK'nın referandum tarihi olarak 12 Eylül'ü göstermesini, "Tarih olarak bu kararı bizler almadık. Yarın kimse de bunun altında bir şey aramasın. Halkımız iki bayramı birden kutlayacak." diye değerlendirdi. Erdoğan ilk kez CHP lideri Deniz Baykal'ın istifasını sunmasına neden olan görüntülerle ilgili konuştu. Konuya ahlakî açıdan yaklaşan Erdoğan, "Türkiye'nin özellikle toplumsal ahlak değerleri açısından bir erozyona uğratılma gayreti var. En büyük tehlike aslında buradadır. Yani, bu işleri meşru görme gayreti içerisinde olanlar var." dedi. Türk milletini ayakta tutan unsurların başında ahlakî değerlerin geldiğini belirten Başbakan, "Eşlerine ihanet edenleri biz hiçbir zaman bu toplumun içinde kalkıp da mağdur olarak göremeyiz, mağdur olarak da kimseye gösteremeyiz, böyle bir gayretin içinde olamayız." ifadelerini kullandı. Erdoğan özetle şunları söyledi:

Parlamento üzeri güç algısı YSK'da da oluşuyor: Parlamento'nun üzerinde bir güç, sürekli olarak yüksek yargı organlarında görüldüğü gibi, Yüksek Seçim Kurulu'nda da böyle bir güç adeta oluşmaya başladı. Şu anda Parlamento'nun konuyla ilgili almış olduğu karar, yaptığı değişiklik, uygulanması gereken bir yasa değişikliği idi. Şimdi YSK burada bir değişikliğe gidiyor. Bir seçim yasasıyla alakalı bir değişiklik yaklaşımıyla 'zorlama bir yorum yapıldı' diyorum.

YSK kararı aldı biz'de ona uyacağız: Ama AK Parti olarak bizler 60 güne de 120 güne de hepsine hazır olan bir partiyiz. Burada bir sıkıntımız yok. Burada eğer muhalefetin samimi yaklaşımları olacaksa milletten çekinmeye gerek yok.

Ramazan'da Anadolu'yu adım adım dolaşacağız: Halkımızla kucaklaşacağız, bütünleşeceğiz. İftar sofralarında beraber olacağız. Sahurlara kadar inanıyorum ki referandumu beraber konuşacağız.

Anayasa anamuhalefet mahkemesi yapıldı: Daha taslak ortaya çıkmadan zaten anamuhalefet partisinin, Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini kendilerinden dinlemiştik. Buna yabancı değiliz. CHP orayı 'Anamuhalefet Mahkemesi' haline getirdi. Herhalde Mahkeme, tarihinde bu kadar anamuhalefet partisi tarafından yorulmamıştır. Onlar, Anayasa Mahkemesi'ne götürürler, Anayasa Mahkemesi de zaten değerlendirmesini yapar, kararını verir.

12 Eylül'de çifte bayram kutlarız: Enteresan olan şey 12 Eylül'de malum bu anayasa yapılmıştı, şimdi 12 Eylül'de önemli değişiklikler gündeme geliyor. Gördüğünüz gibi bu kararı da biz tarih olarak almadık. Bunun altında da kimse bir şey aramasın. Vatandaşımızla çifte bayramı beraber kutlarız. Benim vatandaşım milli meselelerde çok daha hassastır.
Emine hanım, Erdoğan'ın 'eşlere ihanet eleştirisini' dakikalarca alkışladı

Başbakan Erdoğan, CHP lideriyle ilgili internete düşen görüntülere ilişkin ilk kez değerlendirmede bulundu. Erdoğan yaşananları 'eş ihaneti' olarak nitelendirdi. Toplumsal ahlak değerlerine atıf yapan Başbakan, "Bu milleti ayakta tutan en önemli güç toplumsal ahlakımızdır. Eşlerine ihanet edenleri hiçbir zaman bu toplumun içinde kalkıp da mağdur olarak göremeyiz." dedi. Erdoğan'ın bu sözlerini, toplantıyı izleyen Emine Erdoğan, dakikalarca alkışladı.

Türk-Yunan ilişkilerinde milat

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 bakanla Yunanistan'a gerçekleştirdiği ziyaret, 20 yıl içinde 3 kez çatışmanın eşiğine gelen iki ülke ilişkilerinde yeni bir başlangıç oldu. Erdoğan, kriz sebebiyle yabancı yatırımcıların kaçtığı Yunanistan'a 300'ü aşkın işadamı götürerek 'yanınızdayız' mesajı verdi. Ziyaret sırasında birçok alanda 21 anlaşma ve protokole imza atıldı. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi, Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu başkanlığında ilk kez toplandı.
 
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri