Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın 24 Temmuz sürprizi mi?

24 Haziran 2008 / 04:26
Erken seçim senaryoları, 24-25 Temmuz'a odaklandı. AK Parti davasının 25 Temmuz'da bitmesi, 1 gün önce de seçim kararının açıklanması bekleniyor.
Siyaset kulislerinde en çok konuşulan konu, kapatma davasının sonucu ve arkasından izlenecek seyir... Şu ana kadar kulislerde davanın sonucuna göre erken seçim kararı alınacağı konuşuluyordu. Şimdi seçimin açıklanacağı tarih de netleşmeye başladı. Kapatma davasının sonucunun 25 Temmuz'da açıklanmasını bekleyen AK Parti, 24 Temmuz'da erken seçim kararı alacak.

AKP'nin kapatılma olasılığına karşı "erken seçim kararı alınabileceği" yönündeki senaryolarda, 24 Temmuz tarihi dillendirilmeye başlandı. Anayasa Mahkemesi kararının 25 Temmuz'da çıkacağı beklentisinden hareketle ortaya atılan senaryoya göre, olası "kapatma kararı"ndan 1 gün önce, 24 Temmuz'da Meclis'te seçim kararı alınacak ve Ramazan ayı başlamadan Eylül'ün ilk haftasında da seçime gidilecek.

KAPATMA KARARI BOŞA ÇIKACAK

Mahkeme kararından önce seçim kararı alınması, "Kapatılmış bir parti ülkeyi seçime götürdü" itirazlarını da ortadan kaldıracak. Başbakan siyasi yasak alsa bile seçim kararı "görevdeki Meclis ve Başbakan tarafından" alınmış olacağı için hukuki tartışma yaşanmayacak.

Bu durumda, AKP'nin bağımsız konuma düşecek milletvekilleri, önceden kurulmuş partilerden birine geçerek, seçime yeni parti çatısı altında girecek.

Başbakan'ın bağımsız aday olmasının önü de açılacağından, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği olası kapatma kararı da boşa çıkarılmış olacak. Erken genel seçimle yerel seçimin de birleştirilebileceği belirtiliyor. Seçim kararları "Anayasa denetimine tabi olmadığı" için alındığı gün Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe gireceğinden, tartışma yaşanmayacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri