Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Baykal'a Sert Cevabı

24 Ekim 2008 / 18:32
"Varsın onlar avukatlığa devam etsinler. Milletimiz hiçbir zaman onlara iktidara vermeyecektir"
Erdoğan, milli iradeye kimsenin ipotek koyamayacağını belirterek, "Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeğini kimse değiştiremez. TBMM iradesini kimse gölgeleyemez" şeklinde konuştu.

AK Parti Şile İlçe Teşkilatı 3. Olağan İlçe Kongresi Şile Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kongreye Başbakan Erdoğan'ın yanısıra, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, İBB Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti milletvekilleri ve partililer katıldı

Kongrede konuşan Başbakan Erdoğan, CHP'yi ve medyayı eleştirdi. Kendilerinden önce Türkiye'de ekonomik krizler ve banka hortumlamalarının faturalarının sürekli vatandaşa çıkarıldığını ifade eden Erdoğan, 21 bankanın fona devredilmesinin maliyetinin ise 46 milyar doları bulduğunu hatırlattı. "AK Parti kurulmadan önce yalnız ihalelere değil siyasete de fesat karıştırılmıştı" diyen Erdoğan, AK Parti'nin kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinde Türkiye'nin makus tarihinin değiştiğini söyledi. Erdoğan, "Bu tarih çok önemli. Bu tarih milattır. Geçmişten ders alınmazsa, geçmişte yaşanan olumsuzluklar unutulursa bugünkü noktaya nasıl geldiğimiz hafızalardan çıkarılırsa bugünün kıymetini bilemeyiz. Bu milletin aklını, vicdanını temsil eden kadrolar iş başına gelir gelmez Türkiye ayağa kalktı. İçerde de dışarıda da ayağa kalktı. Kaybolan itibarını Türkiye yeniden kazandı." şeklinde konuştu.

Konuşmasında medyaya da yüklenen Erdoğan, basının yaptıkları icraatları kasten yansıtmadığını söyledi. Medyanın Türkiye'nin kalkınmışlığına bakmak yerine, 'nerede nasıl bir olumsuzluk bulurum?' peşinde olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bunu siz bastıracaksınız. Zira en önemli güç teşkilattır. Yani sizsiniz. Biz iktidara medyayla gelmedik. Biz iktidara medyaya rağmen geldik. Bundan sonra da yine aynen bu yola devam edeceğiz. Yazarlar, yazmazlar önemli değil. Dedik ya 'At denize balık bilmezse Halık bilir." ifadelerini kullandı.

"İSTİKRAR VE GÜVENİ SABOTE ETMEK İSTEYENLER VAR"

Türkiye'yi kronik sorunlarıyla baş başa bırakmak isteyen ve eski gündemine çekmek isteyen bazı çevrelerin bulunduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Türkiye'yi eski gündemlerine çekmek isteyenler, geleceğin Türkiye'sinde kendilerine yer kalmadığını gördükleri için hem bizi hem Türkiye'nin başarısını gölgelemeye çalışıyorlar. " ifadesini kullandı. Aynı çevrelerin, çetelerin ve gayri meşru yapılanmaların ortaya çıkarılmasından rahatsızlık duyduğunu belirten Erdoğan, "Gayri meşru mekanizmalar devre dışı bırakılmasın istiyorlar. 'İç içe girmiş suç şebekelerinden Türkiye'nin temizlenmesinden tedirgin oluyoruz. Birileri biz çetelerin avukatıyız' diyor. Olay bu kadar açık net ortada. Varsın onlar o avukatlığa devam etsinler. Milletimiz hiçbir zaman bu ülkede onlara iktidar vermeyecektir. Bugüne kadar vermedi bundan sonra da vermeyecektir." diye konuştu.

Türkiye'nin yaptığı her atılımı engellemeye çalışan kesimlerle de mücadele etmek zorunda kaldıklarını aktaran Erdoğan, bu güçlere karşı milli iradeyi temsil etmeye çalıştıklarını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli iradeye kimse ipotek koyamaz. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeğini kimse değiştiremez. TBMM iradesini kimse gölgeleyemez. Gene zaman zaman bir şeyler oluyorsa bunları da 'hava bulutlu' diye gelip geçin. Cumhuriyetimizin sahibi millettir. Cumhurdur. Kimse 'Cumhuriyet millete bırakılamaz' deme hakkına sahip değildir. Terör karşısında bile birlik dilini kullanamayanlar var. Yıllardır mücadele ettiklerini söyledikleri çetelerin avukatlığını sahiplenenler var. Bu millete sol gösterip sağ, sağ gösterip sol vuranlar var. Türkiye kendi ayakları üstünde doğrulmaya ve koşmaya başladığı her ortamda istikrar ve güveni sabote etmek isteyenler var."

"CHP ZİHNİYETİ ÇÖPLÜK, SUSUZLUK, HAVA KİRLİLİĞİDİR"

Belediye başkanlığı döneminde CHP'den devraldıkları İstanbul'un çok büyük sorunlarla boğuştuğunu hatırlatan Erdoğan, o dönemde İSKİ'nin yaşadığı su sorununu, Haliç'in nasıl pis koktuğunu ve İstanbul'un yaşadığı hava kirliliği sorununu herkesin hatırlayacağını söyledi. Erdoğan, "CHP zihniyeti susuzluk, çöplük, hava kirliliğidir. Bunu böyle bilin. Ne yazık ki İstanbul'u kirlettikleri gibi bir dönem siyaseti de kirlettiler. Hatırlarsınız bir dönem Haliç'in yanından bile geçemezdik kokudan. Orda yaşayanları bunu çok iyi bilir. Siyasetin de yanından kokusundan geçemezdik. İnşallah o da bizim sayemizde arındı." şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri