Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın çıkışına "Birand" yorumu

30 Ocak 2009 / 01:03
Gazze saldırısı sırasında Hamas'a yönelik terörist nitelemesi yaparak tepkileri üzerine çeken Birand, bu akşam Erdoğan'ın Peres'e sert çıkışıyla ilgili bakın ne dedi...
Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta Gazze ile ilgili yaptığı sert çıkışı yorumlayan CNN TÜRK Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, Erdoğan'ın bu çıkışıyla bütün Arap dünyasının gözünde daha büyük bir lider konumuna geldiğini söyledi.

Birand, "Başbakan Erdoğan, Türkiye'de de son derece cesur, İsrail Cumhurbaşkanı'na gereken cevapları vermiş olan, büyük bir insan olarak alkışlanacak. Bütün bunlar olacak. Erdoğan kendi açısından Araplar ve Türkiye açısından önemli bir başarı kazandı. Önemli bir sahnede rol aldı ve o rolü de yerine getirdi" dedi.

"Ancak... Bu işler çok uzun sürmez. Bu işler bir süre sonra günlük yaşam içerisinde eriyip gider" diyen Birand, sonrraki süreçte ise gerçeklerle karşı karşıya kalınacağını ifade etti.

Birand, "Eğer Türkiye ve İsrail tutumlarını değiştirmez ise, ki Peres burada ilk adımı attı. Şimon Peres, Başbakan Erdoğan'ı arayarak yumuşama işaretleri gösterdi. Şimdi eğer Başbakan bu retoriği devam ettirirse (bu sertliği, bu katığı, çünkü çok ağır konuştu) o zaman Türkiye'nin dış politikasındaki dengeler değişir ve bundan sadece Türkiye değil Erdoğan da zarar görür. Erdoğan 'büyük gözaltı'na alınır. Zaten sabıkası olan bir Başbakan olarak, sabıkalı bir iktidar olarak bundan sonra "Türkiye'yi başka bir yere götüren lider" konumuna gelir. İşte buna dikkat etmek gerekir" diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri