Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Ermenistan Kararı

07.12.2009 15:21
Erdoğan, "Ermenistan' işgal altında tuttuğu yedi bölgeyi Azerbaycan'a teslim etmeden, normalleşme olmaz" dedi.

Amerika ziyareti öncesi Azerbaycan ANS televizyonuna özel açıklamada bulunan Erdoğan, ABD temasları çerçevesinde Yukarı Karabağ sorununun da ele alınacağını kaydetti. Yukarı Karabağ'ın kanayan bir yara olduğuna işaret eden Erdoğan, "Biz ABD'ye Yukarı Karabağ sorununu çözmeleri durumunda, Türkiye-Ermenistan problemini de çözeceklerini söyledik. Bunu çözemezseniz, Ermenistan problemini de çözemezsiniz. Çünkü Türkiye-Ermenistan problemi tamamı ile Yukarı Karabağ sorunu ile ilgili." dedi.

Bu yaklaşımı son G-20 toplantısında ABD Başkanı Barack Obama'ya ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'e de ilettiğini ifade eden Başbakan, "Burada Sayın Obama ve Sayın Medvedev iradelerini ortaya koyarsa, İlham kardeşim Sarkisyan'la müzakere ettikleri görüşlerde bir an önce neticeye ulaşırsa çözüme yaklaşırız. Müzakerelerde önemli mesafe aldıklarını düşünüyorum. Bu iş bitip, nokta koyulursa, o zaman Türkiye-Ermenistan meselesi de çözülür." tespitinde bulundu.

Muhabirin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi ile Yukarı Karabağ sorunun paralel yürütülmesi ile ilgili sorusunu yanıtlayan Erdoğan, "Protokolde Yukarı Karabağ'ın adı geçmiyor. 'Bölgedeki mevcut problemler' ibaresi yer alıyor. Ancak ben bunu
çok kereler açık bir şekilde ifade ettim. Bu mevzuda bizim kararlılığımız var. Şimdi bu iş TBMM'de. Yukarı Karabağ çözülmeden bu konuda olumlu bir adım atılmaz." dedi.

Birleşmiş Milletler'in Yukarı Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğu yönündeki kararını hatırlatan Başbakan, "Bu konuda kimin adım atması gerekiyor?" sorunu yönelterek, "Ermenistan'ın adım atması gerekiyor. Burada yedi bölgenin Azerbaycan'a verilmesi gerekiyor. Bu konu çözülmeden Türkiye, Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi konusunda bir adım atmayacak." taahhüdünde bulundu.

Avrupa
Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde sorunun çözümü için oluşturulan Minsk Grubu'nun daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğine değinen Erdoğan, "Adımlar atılmak zorunda." uyarısında bulundu.

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri