Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın gizli Öcalan korkusu

17.07.2009 11:07
Beş bakanlı mini zirvede masaya Kürt sorunu ve çözüm yolları yatırıldı..
Ruşen Çakır, Vatan gazetesinden yazdı...

Erdoğan'ın önceki gün beş bakanla yaptığı mini zirvede ağırlıklı olarak Kürt sorunu ve çözüm yolunda atılacak adımlar masaya yatırıldı.

Erdoğan'ın acelesi var

Hükümet, Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığı ile 15 Ağustos'ta açıklayacağını duyurduğu 'yol haritası' öncesi düğmeye basmak istiyor. Çünkü hem "terör örgütünün başını muhatap alıyor" görüntüsü vermekten ürküyor hem de 'yol haritası' sonrası atılacak her adımın, her açılımın bir dizi spekülasyona yol açmasından çekiniyor. Başbakan Erdoğan 15 Ağustos'tan önce ciddi ve inandırıcı bir çıkış yaparak inisiyatifi ele almak istiyor. İşte Erdoğan ve bakanların uzun zirvesinde esas konu buydu.

Ne tür adımlar atılabilir?

Peki hükümet ne yapabilir? Önce 'yapılamayacaklar' listesine bakalım: Anadilde eğitim, Öcalan'ın serbest bırakılması, her türlü özerklik talebi... Yapılabileceklerden bazıları ise şöyle sıralanıyor: Türkiyelilik kavramının geliştirilmesi, bazı üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatı bölümleri kurulması, Kürtçe yayın ve TV'lerin önünün açılması, bölgede Kürtçe bilen memur istihdam edilmesi, ilçe, köy ve mezralara eski isimlerinin verilmesi ve Meclis'te bir faili meçhuller araştırma komisyonu kurulması...
Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri