Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın İlker Başbuğ BAŞBAŞA

23.04.2010 17:58
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile haftalık olağan görüşmesi başladı. Erdoğan önceki gün 'Bedelli konusunu Başbuğ'la görüşeceğim' demişti.

 

Orgeneral Başbuğ'u, Başbakanlık Merkez Bina'ya gelişinde, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala merdivenlerde karşıladı.

AYRINTILAR GELECEK

Haftalık olağan görüşmeleri perşembe günleri yapan Erdoğan ile Başbuğ, bu görüşmeyi dün gerçekleştiremezken, görüşme bugün yapılacak. Erdoğan, Başbuğ buluşması saat 17.30'da gerçekleştirilecek. Genelkurmay Başkanlığı, daha önce terörle mücadelenin yoğun bir şekilde yapılması nedeniyle bedelli askerliğe karşı çıkıyordu.


Orgeneral İlker Başbuğ, geçen yıl bu konuda "yükümlü olarak gelecekler zaten ihtiyaçlarımızın altında, terörle mücadele eden bir ülkede, her gün şehitler veren bir ülkede parayla askerliği vatandaşımıza anlatamayız" demişti. Başbakan Erdoğan'ın 'Konuyu Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğim' açıklamasının ardından randevunun bugün gerçekleşecek olması, 'Genelkurmay Başkanlığı'nın da konuya olumlu yaklaşabileceği' yönünde bir izlenim oluşturdu.

Daha önce Başbakan Erdoğan'ın çok sıcak yaklaşmadığı bedelli askerlikle ilgili taleplerin artması nedeniyle konunun gündeme taşındığı da öğrenildi. Bedelli askerlikle ilgili olarak daha önce elde edilecek gelirin nerede kullanılacağı, ordunu ihtiyaçları ya da hazineye devri konusunda da görüş karşıtlıkları yaşanmıştı. Bugün yapılacak toplantıda bedelli askerliğe olumlu bir yaklaşım sergilenirse, bu paranın nerede ve nasıl değerlendirileceğinin yanısıra, yaş sınırı ve kimleri kapsayacağı gibi konuların da ele alınması bekleniyor. Bedelli askerlik daha önce de üç kez yapılmıştı.

125 bin kişi faydalandı

Bedelli askerlik uygulamasından şu ana kadar 125 bin 834 kişi yararlandı. 1987 yılında çıkarılan ilk uygulamada 18 bin 433, 1992'deki uygulamada 35 bin 011, 1999 yılında da 72 bin 290 kişi bedelli askerlik yaptı. Deprem yaralarının sarılması amacıyla 1999 yılındaki uygulamada kapsam geniş tutulduğu için başvuranların sayısı yüksek oldu. Asker ihtiyacının yüksek olması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamak için bedelli askerlik fikri kabul edilirse yaş sınırın yüksek tutulması da gündemde. Bedelin yüksek tutulması da değerlendirmeler arasında bulunuyor.

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri