Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Sözleri Ceza Almadı

19 Haziran 2008 / 10:20
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Başbakan Erdoğan'ın CHP için söylediği sözlerini hakaret saymadı.
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP için söylediği "Siyasi ahlaktan, etikten uzak. Bu cibilliyet meselesi aynı zamanda" sözlerini hakaret saymadı.

Başbakan Erdoğan’ın sözleri nedeniyle CHP Genel Başkanlığı milletvekili ve avukat Şahin Mengü aracılığıyla Ankara 17. Hukuk Mahkemesi’ne 250 bin YTL’lik manevi tazminat talebiyle dava açtı. Mahkeme, Başbakan Erdoğan’ın kullandığı sözlerini ‘hakaret’ olarak değerlendirmedi ve davanın reddine hükmetti.

CHP, davanın reddi üzerine temyiz başvurusunda bulundu. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği kararı oyçokluğuyla onadı. Karara muhalif kalan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi üyesi Mehmet Uyumaz, karşı oy yazısında Başbakan Erdoğan’ın normal bir vatandaşa nazaran daha dikkatli konuşması gerektiğine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Davalının, davacı siyasi parti için ‘siyasi ahlaktan, etikten uzak’ ve ‘bu cibiliyet meselesi aynı zamanda’ biçiminde konuştuğu ve bu sözleri sarf ettiği tartışmasızdır. Davalı siyasi bir kişi ve aynı zamanda başbakandır. Konuşmalarında normal bir vatandaşa nazaran çok daha dikkatli ve özenli olmak zorundadırlar. Davalının, davacı parti hakkındaki sözleri eleştiri sınırlarını aşmıştır. Davacının kişilik haklarına saldırı da bulunulmuştur. Yerel mahkemenin dosyaya uygun olmayan gerekçelerle davanın reddine karar vermesi hatalıdır. Karar bozulmalıdır.”

Yargıtay’ın onama kararının ardından CHP’nin ‘karar düzeltme’ başvurusunda bulunma hakkı var. Karar düzetme talebi de reddedilirse karar kesinleşmiş olacak
Kaynak:
Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri