Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon, Alman Faşistleriyle Görüşmüş

10 Haziran 2008 / 12:02
Alman faşistlerinin gazetesine konuşan Küçük, "25 yıldır darbe yapılmadı, bu büyük bir hata"
Araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon Örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün 2003 yılında Alman National Zeitung gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye' de uzun bir süredir askeri darbe olmamıştır. Bunu büyük bir hata olarak görüyorum. Ancak yakın bir gelecekte bir darbe olacak, çünkü şu anki mevcut konjonktürün zorunlu olarak buna sürükleyeceği kanısındayım" dediğini ortaya çıkardı. Karlıbel, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'in "Alman faşistleriyle toplantı" yaptıklarını da söyledi.

Bir dönem Alman Emniyeti'nde görev yapan araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon örgütü yapısının, Alman faşist gruplarının oluşturduğu derin devlet yapısıyla aynı özellikte olduğunu belirtti ve Ergenekon'un, BFY (Anayasa Koruma Teşkilatı) olarak anılan Alman İç İstihbarat Servisi'nin 2001 ve 2002 yıllarında hazırladığı iki raporda "Ergenekon Türk Sağcı Grubu" adıyla yer aldığını söyledi.

Ergenekon örgütünün benzerinin, Almanya'da 1980'li yılların başında ortaya çıktığını da anlatan Karlıbel, Veli Küçük'ün, Alman gladyosunun subaylarıyla buluşup istişarelerde bulunduğunu ifade ederek, "Veli Küçük'ün 2003 yılında faşist Gerhard Frey'in sahip olduğu Alman National Zeitung gazetesine demeç verdiğini ve Türkiye' de 25 yıldan uzun süredir darbe yapılmadığını, bunun büyük bir hata olduğunu ancak yakın bir gelecekte bir darbe olacağını çünkü mevcut konjonktürün zorunlu olarak buna sürükleyeceği kanısında olduğunu" söyledi.

IRKÇILARLA BİRLİK

Büyük Hukukçular Birliği Derneği Başkanı Kemal Kerinçsiz'in bu birliği kurarken Alman NPD Partisi Genel Başkanı Günter Deckert'le internet ortamında tercüman vasıtasıyla irtibata geçtiğini ve aynı oluşumu Türkiye' de kurduğunu söyleyen Karlıbel, "Günter Deckert, Almanya'da 1994 yılında Türkleri kundaklayan Nazi gençleri mahkemelerde savunmak için Alman Ulusal Hukuk Birliği adında bir dernek kurdu. Bu dernek 1998 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Kerinçsiz de Büyük Hukukçular Birliği'ni kurarken 2001 yılında Deckert'le mail ortamında iletişim kurdu ve Almanya'daki oluşumun aynısını Türkiye' de kurdu" dedi.

Vli Küçük'ün sık sık gittiği Hollanda ve Almanya'da; Alman, Hollandalı ve Danimarkalı aşırı milliyetçi kişilerle buluştuğunu da ekleyen Karlıbel "Bunlardan en ilginç buluşma Mölln ve Solingen katliamlarını organize eden DYU Partisi Genel Başkanı Dr. Gerhard Frey ile buluşmasıdır" dedi.

Karlıbel, bu buluşmada, Alman Özel Harp Dairesi'nde uzun yıllar görev yapan Yarbay Wilhelm Hillek'in de olduğunu ifade ederek, "Hillek, Türklerin hepsini karantinaya alalım, Türklerin olmadığı bir Almanya temiz bir Almanya olacaktır sözleriyle tanınıyor" dedi.

ALMANYA ERGENEKONU KAYDETTİ

Karlıbel, Alman istihbarat raporlarında Ergenekon oluşumu ile ilgili olarak 2001 yılı değerlendirmesinde;, "Baden Würtenberg'in Mannheim Şehrinde 23-25 kişilik bir oluşumun, Bavyera'nın Nürnberg şehrinde ise 30-35 kişilik yeni bir Türk Milliyetçi oluşumun belirlendiği ve bu oluşumun Ergenekon adında olduğu tespit edilmiştir (".)

Bu grubun siyasi ideolojisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Ama genellikle Türk Ülkü Ocakları'ndan ayrılan şahıslar bu oluşumun içinde yer almaktadır. Biz muhtemelen bu oluşumdaki şahısların Ülkü Ocakları ile olan ideolojik tartışmalarından ve farklılıklardan ötürü ayrıldıklarını ve böyle yeni bir oluşum kurduklarını düşünmekteyiz" dediğini ifade etti.

ERGENEKONCULARA YARDIM

Karlıbel, 2001 ve 2007 yılları arasında Almanya'daki Ergenekon oluşumunun Türkiye'ye 1.5 milyön avro para transfer ettiğini söyedi. Paraların bir kısmının masraf, kitap alımı ve Almanya ve Hollanda gezileri için gönderildiğini ifade
eden Karlıbel, bu paranın 120 bin avrosu Yeni çağ Gazetesi'ne, 380 bin avrosu Türk Ortodoks Kilisesi'ne, 90 bin avrosu Noel Baba Derneği'ne, 15 bin avrosu Yatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (YKGB) Genel Başkanı Taner Ünal'a, 4 bin avronun kitap alımı için Doç. Dr. Ümit Sayın'a, 25 bin avrosu avukatlık masrafları için Kemal Kerinçsiz'e, 12 bin avrosu Hollanda ve Almanya gezileri için Veli Küçük' e, 3 bin 500 avrosu 'masraflar' adı altında Sevgi Erenerol' a ödendi" dedi.

Karlıbel, Alman yasalarına göre 10 bin avro üzerindeki meblağların transferinde paranın nereden nereye ve hangi amaçla gönderildiğinin kayda alındığını da sözlerine ekledi.

NATİONAL ZEİTUNG
National Zeitung, 1951'de Alman Askerleri Gazetesi adıyla kuruldu. 1958'de Gerhard Frey tarafından satın alınan gazete, 1963'te bugünkü adına kavuştu. Aşırı sağ yayın politikasıyla bilinen gazete, Alman yayın sektöründe küçük bir aktör durumunda.

1976'da haftalık 106 bin tiraj ortalaması tutturan gazete, 30 yıl sonra yaklaşık 44 bin kişiye satılmaya başladı.

National Zeitung, yabancı düşmanlığını körükleyen haberleriyle bilinse de, gazetenin genel yayın yönetmeni Frey, Nazilerle aralarında mesafe olduğunu ancak birçok Almanın, tek bir ırkın yaşadığı bir ülkede yaşamak istediğini vurguluyor.

AB' nin genişleme sürecine tepki gösteren gazete, Türkiye'yi daha önce mercek altına almış ve dosya konusu da yapmıştı.

Aynı zamanda aşırı sağcı Alman Halk Birliği Partisi'nin kurucusu ve lideri olan Frey, yine aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi ile 2005 seçimlerinde ittifak yapmış ancak her iki parti yüzde beşlik ülke barajının altında kaldığı için parlamentoda koltuk sahibi olamamıştı
TARAF
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri