Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'un şok suikast Listesi

14.05.2009 12:07
Şahin’in cephane krokisinden sonra suikast timi ve suikast yapılacak kişilerle ilgili ayrıntılı planlar da ortaya çıktı.
Her suikast için ayrı bir silah ve yöntem belirlenmiş. Suikast silahları da Gölbaşı’na gömülmüş.

ERGENEKON terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında yapılan 10. dalga operasyonda tutuklanan Emniyet Özel harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in, suikast planları ve suikast ekibiyle ilgili listeleri de ortaya çıktı. Ergenekon, ülkede kaos yaratmak için öncelikle Cumhuriyet gazetesini bombalattı sonra da Danıştay saldırısını gerçekleştirdi. Ancak zanlılar yakalanınca planlar deşifre oldu. Bu sefer Ergenekon Türk-Kürt çatışması için harekete geçti.

ÖNCE TÜRK-KÜRT ÇATIŞMASI

ÖRGÜTÜN hedefinde DTP lideri Ahmet Türk, DTP’li Sebahat Tuncel, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir vardı. Suikastlerle Türk-Kürt çatışmasını çıkaracak ekibin liderliğini Kuvayı Milliye Derneği Genel Başkanı Fikri Karadağ’ın çektiği, Karadağ’ın bu amaçla 2007 yılı içerisinde bazı tetikçileri topladığı ve eylem planladığı belirlendi. Bu tespitin ardından yapılan çalışmalarla bu planlar engellendi ve Fikri Karadağ tutuklandı.

SONRA ALEVİ-SUNNİ KAVGASI

TÜRK-Kürt çatışması çıkarma planları da deşifre olan örgüt bu kez, Alevi-Sunni çatışması için harekete geçti. Bu eylemleri ise İbrahim Şahin liderliğindeki hücre yapılanmasının gerçekleştireceği ve hedefte Alevilerin yanı sıra bazı Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının olduğu belirlendi. Hedefte Sivas’taki Ermeni Cemaati lideri Minas Durmaz Güler, Ermeni Patriği Mutafyan, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Genel Sekreter Kazım Genç vardı.

MUTAFYAN’A LAW SİLAHLI SALDIRI

İBRAHİM Şahin’de ele geçirilen ‘MUTAFYAN TEDHİŞ PLANI’ başlıklı belgeye göre, Patrik Mutafyan ve Minas Durmaz’a yönelik saldırı için Kenan Temur, Fatma Cengiz, Yaşar Oğuz Şahin, Fahri Kepek ile isimleri sadece kodlarla belirtilmiş bazı kişiler görevlendirildi. Mutafyan’ın aracın içinde iken LAW silahı ile yapılacak bir saldırı ile öldürülmesi, Durmaz’ın da tabanca ile hayatına son verilmesi planlandı.

Kan gruplarına kadar yazılmış

İBRAHİM Şahin’in Ankara’daki evinde yapılan aramalarda bulunan ‘S-1’ başlıklı belgede de 7 polis ile 8 askerin isminin yer aldığı belge bulundu. Belgede; Emniyet Amiri Servet Kaynak, Polis Memuru Fahri Süslü, Polis Memuru Kemalettin Baki, Polis Memuru Bülent Güngördü, Polis Memuru Zerrar Atık, Polis Memuru Murat Çavdar ve Polis Memuru Mehmet Dalagan ile Üsteğmen Taylan Özgür Kırmızı, Teğmen Emre Baltacı, Teğmen Melih Yüksel, Teğmen Onur Özdemir, Teğmen Cihan Arık, Üst Çavuş İlhan Bolayır, Üst Çavuş Murat Eke ve Üst Çavuş Ali Oktay Şahbaz ile ilgili bilgilerin olduğu görüldü. Belgede ismi geçen görevlilerin rütbelerinin, görev yerlerinin, doğum yeri ve doğum tarihlerinin, T.C. Kimlik numaralarının, sicillerinin ve kan gruplarının da yazılı olduğu tespit edildi.

Kazım Genç’e bombalı paket

İBRAHİM Şahin’de ele geçirilen ‘TEDHİŞ PLANI (Kazım GENÇ)’ başlığı taşıyıyan belgeden Alevi önderlerinden Kazım Genç’e yönelik suikast planının ayrıntıları çıktı. Buna göre Kazım Genç’in evine bombalı paket gönderilecekti. Pakette, Gölbaşı cephaneliğinde çıkan 590 gram ‘Detasheet’ isimli kağıt şeklindeki suikast patlayıcısını kullanılacaktı. Eylemi Kürşat kod adlı kişinin sorumluluğunda Muhammet Sarıkaya ve İbrahim Şahin’in yeğenine bağlı, isimleri belirtilmeyen kişiler gerçekleştirecekti.

Ali Balkız’ın aracına bomba

‘TEDHİŞ PLANI (Ali BALKIZ)’ başlığı altındaki belgede ise Alevi önderlerden Ali Balkız’a yönelik bir suikast planın ayrıntıları çıktı. Ali Balkız’ın aracına bomba konulması suretiyle yapılması planlanan eylemin Muhammed Sarıkaya başkanlığında Oğuzhan Sarıoğlu ve Ayhan Atabek tarafından gerçekleştirileceği belirlendi. Belgenin içeriğinde Sağıroğlu’nun eylemde patlayıcı düzeneği hazırlayacağı ve çalıntı oto sağlayacağı, iki kişiyi temin edeceğinden bahsedildiği görüldü.

STAR
Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri