Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon-2'nin şifreleri

04 Temmuz 2008 / 07:52
Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un 'kanlı 7 Temmuz' girişimi Ergenekon operasyonuna takıldı...
Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un darbe yapma girişiminden sivil hayatta da vazgeçmediği ortaya çıktı. Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde, 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' kod adlı iki darbe planlayan Eruygur, emekli olduktan sonra da boş durmadı.
Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde ele geçirilen belgelerde, dabe planları ortaya çıktı. Darbeye zemin hazırlamak için kurduğu suikast timi ile yargı mensuplarını öldürmeyi planlayan Eruygur, daha sonra ilki 7 Temmuz'da düzenlenecek 'yargıya sahip çık' mitinglerini kana bulayarak kaos ortamı yaratacak ve darbeye zemin hazırlayacaktı.

KANLI PROVOKASYONLAR...

Plana göre, 7 Temmuz Pazartesi sabahı Atatürkçü Düşünce Derneği aracılığıyla 40 ilde izinsiz olarak, “Yargıya sahip çık' mitingleri düzenlenecek, buna karşı çıkan güvenlik görevlileri ile çatışmaya girilecekti. Örgüte yakın medya mensupları aracılığıyla gerilim tırmandırılacak ve ülkenin bir “kaos ve buhran” içinde olduğu tezi işlenecekti. Ergenekon'un Yeşil'i olarak tanınan Osman Gürbüz'e bağlı 30 kişilik silahlı bir grup tarafından topluluk üzerine ateş açılarak, kitlesel provokasyon yapılacaktı.


EKİBİ JANDARMA İSTİHBARATINDAN

Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde İstihbarat Başkanı Levent Ersöz aracılığıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü dinlettirdiği ortaya çıkan Eruygur'un, yeni cuntanın çekirdek kadrosunu da o dönemde tasfiye edilen emekli subaylardan oluşturduğu belirlendi. Ergenekon kapsamında aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de Eruygur'un sağ kolu olduğu anlaşıldı.


'HUDSON'LA ÖRTÜŞÜYOR

ABD düşünce kuruluşlarından Hudson Enstitüsü'nün Türkiye senaryosu ile Eruygur'un darbe planlarının örtüşmesi dikkat çekti. 13 Haziran 2007'deki Hudson toplantısında Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde mahkemenin aldığı 367 kararı nedeniyle bir suikaste uğrayacak, peşinden, Beyoğlu'nda bir terör saldırısı 50 vatandaşın canını alacak, doğan terör ortamında da Ordu, Irak'a operas-yon kararı alarak sınırı geçecekti.

İkinci Talat Aydemir27 Mayıs ihtilalinden önce Ordu içindeki cuntalarda yer alan kara Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir, ihtilalden sonra da rahat durmayarak 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 tarihlerinde iki başarısız darbe girişiminde bulunmuştu. Aydemir ikinci darbe teşebbüsünden sonra arkadaşı Fethi Gürcan ile idam edilmişti. 3 kez Darbe planlayan Eruygur, Talat Aydemir'i hatırlattı.Darbenin plancısıEruygur'un darbe ekibinin içinde aktif rol üstlenen emekli Albay Hasan Atilla Uğur, 2003'te Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Teknik Takip Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. Eruygur döneminde Jandarma'da çok kilit görevler yapan Uğur'un da 'gizli' dereceli bazı telefonların teknik takibinin yapılması konusunda Tuğgeneral Ersöz'le çalıştığı iddia edilmişti. Abdullah Öcalan'ı İmralı'da sorgulayan ekibin başında yer aldığı öne sürülen Uğur'un, darbe planlarındaki rolü istihbarat akışını yönetmek ve planlama olduğu iddia edildi.


UygulayıcıErgenekon'da gözaltına alınan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Eruygur'un kanlı darbe planında Kanaltürk'ün eski sahibi Tuncay Özkan'la mitingleri organize etmekle görevlendirildi. İlk miting 7 Temmuz'da Gaziantep'te yapılacak, konuşmacılar Tolon ve Özkan, halkı iktidara karşı ayaklanmaya davet edecekti. Darbe planları da Eruygur ve Tolon'un ortak kullandığı Fenerbahçe Orduevi'ndeki ofisinde ele geçirildi.


İstihbaratçı
Rusya'da olduğu öğrenilen Levent Ersöz, Eruygur'un sağ kolu. Ergenekon yapılanması içinde istihbarat ağından sorumlu olan Ersöz, Eruygur döneminde Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaptı. Ersöz, bazı komutanlar ile siyasilerin telefonlarını dinlemekle suçlanıyor.


Suikastçi


Osman Gürbüz JİTEM'ci 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım gibi provokasyon konusunda 'uzman' olarak biliniyor. 'Sahte Yeşil' olarak bilinen Gürbüz'ü Eruygur darbe için suisat ekibi kurmakla görevlendirdi. Gürbüz, 'Yargıya sahip çık' mitinglerini de kana bulayacaktı.


Siyasilerle lobi görevi

Eruygur'un darbe ekibinde yeralan emekli Tuğamiral İlker Güven, İstanbul Boğaz Komutanı olarak görev yaparken Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'ndaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle terfi beklerken emekli edildi. Emekli olunca, Yeniden Müdafa-i Hukuk Hareketi Derneği'ne katılan İlker Güven, 2003'te Kıbrıs seçimleri sırasında Denktaş'a destek vermişti. Güven'in darbe planlarındaki rolünün provokasyon mitinglerine siyasilerden destek sağlamak olduğu ileri sürülüyor.


Sarıkız, Ayışığı olmadı yerine kaos darbesi

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in günlüklerde 2004 yılında KKK Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, 'Sarıkız' adı verilen bir planla darbe ortamı oluşturmak istedi. Sık sık biraraya gelen dört komutandan Örnek ve Yalman çekimser kalınca “Sarıkız” hayata geçirilemedi. Günlüklere göre, Eruygur daha sonra tek başına 'Ay Işığı' darbe planını yaptı. Plan ortaya çıkınca Eruygur, görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Eruygur emekli olduktan sonra da 'kanlı 7 Temmuz'u planladı.


Kaynak:
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri