Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soruşturmada kirli eller iş başında

08.07.2009 15:32
Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında 3. İddianame krizi yaşanıyor...
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan 3. iddianamenin yazımının tamamlandığı ve bugün ya da en geç cuma gününe kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edileceği öğrenildi.

Ergenekon savcılarının üçüncü iddianamede, 'Ergenekon'un hücre hücre yapılanmasını' ve bu hücrelerin gerçekleştirdiği provokatif eylemleri 'yeni belge, görüntü ve tanıklarla' ortaya koyacakları belirtildi.50'Sİ TUTUKLU 80 ŞÜPHELİ VAR

İddianamenin 7 Ocak 2009 ile 13 Nisan 2009 tarihleri arasında yapılan 10, 11 ve 12. dalga operasyonlarda gözaltına alınan şüphelileri kapsayacağı ifade edildi. Yazımına mart ayında başlanan iddianamede 50'si tutuklu 80 kişinin adı geçiyor. Zir Vadisi ve Gölbaşı'nda bulunan cephaneler üçüncü iddianamede yer alırken, Poyrazköy cephaneliği ve bununla ilgili hakkında işlem yapılan aralarında Albay Dursun Çiçek'in de yer aldığı muvazzaf subaylarların dördüncü iddianameye bırakıldığı öğrenildi. Dördüncü iddianamenin bir 'Cunta' iddianamesi olacağı belirtildi.

İDDİANAMEDEKİ ÖNEMLİ İSİMLER

Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesinde, eski rektörler, 'Karargah Evleri' üyelesi subaylar, Özel Harekatçılar, akademisyenler ve STK temsilcileri ağırlıkta olacak. İddianameye girmesi beklenen isimler arasında MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, Bedrettin Dalan, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Albay Levent Göktaş, Türk-Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, eski ve yeni rektörler ve Yarbay Mustafa Dönmez var.

HÜCRE YAPILANMASI ANLATILACAK

Üçüncü iddianamede Ergenekon'un hücre yapılanmasının geniş yer tutması bekleniyor. Ergenekon içinde önemli yer tutan hücrelerin 'İbrahim Şahin liderliğindeki çoğu özel harekatçı polisler ve genç subaylardan oluşan 12 hücre', 'Kemal ve Neriman Aydın liderliğinde Karargah Evleri hücresi', 'MİT hücresi' ve 'Kuvayı Milliye hücresi' oldukları bildirildi.

SİVAS VAR, BAŞBAĞLAR YOK

İddianamede 2 Temmuz 1993 günü 33 kişinin ölümü ile sonuçlanan Sivas olayları da yer aldı. Daha önce ortaya çıkmayan 4 saatlik bir kamera görüntüsüne ulaşan Ergenekon savcılarının, olaylarla ilgili yeni bulgu ve delillere ulaştığı iddia edildi. Başbağlar katliamının ise iddianameye girmeyeceği belirtildi.

CUNTA DÖRDÜNCÜ İDDİANAMEDE

İddianamede Poyrazköy kazılarında ele geçirilen cephaneden bahsedileceği ancak bu cephanelikle ilgili tutuklanan veya gözaltına alınan muvazzaf ve emekli subayların iddianameye girmeyeceği öğrenildi. Albay Dursun Çiçek ve emekli Orgeneral Çevik Bir ise 'cunta iddianamesi' olacağı belirtilen 4. iddianameye girmesi bekleniyor.

Kaynak: Star&ATV
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri