Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öztürk'ün Ergenekoncu listesi

16.08.2009 04:42
Asrın davasına ait 3. iddianame, Türkiye'yi saran ahtapotun resmini biraz daha belirginleştirdi...
Artık iddia edilen Ergenekon'un militan sayısı, hangi kurumlara ne kadar sızdıkları, kimler tarafından desteklendikleri az çok biliniyor. Sanıklardan ele geçirilen ve son iddianameye alınan bir belgede ise Ergenekoncuların isim listesi var. Savcılar şu ana kadar listenin sadece bir bölümünü iddianameye koydu. Ama devamında kimlerin ismi olduğu tam bir merak konusu.

Ergenekon soruşturmasında, yapılan her operasyon ve arkasından gelen iddianameler bir puzzlenin parçaları oldu. Parçalar birleştikçe de Türkiye'yi saran ahtapot'un resmi yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Üçüncü iddianame, ülkeyi derinden yönetmek isteyen yapıyı daha da netleştirdi. İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasından sonra Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile yine emekli general Erdal Şenel arasında geçen telefon görüşmesi, örgütün yapısıyla ilgili önemli bir ipucu olarak iddianamede yer aldı.

İddia edilen Ergenekon Terör Örgütünün kaç kişiden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmiyor, ama savcılar, bugüne kadar ele geçirilen 10'larca örgüt listenin ardından Tolon'un böyle bir rakam telaffuz etmesini dikkate değer bulmuş görünüyor. 3. iddianamede de örgüte ait bir isim listesi daha yer alıyor.

Aslında belge 20 Ocak 2008'de 1. iddianamenin sanığı Emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ten ele geçirilmiş. Öztürk'ün bilgisayarında ele geçirilen belgenin başlığı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde Çeteleşme Gerçeği". "Oluşumların Başındakiler" başlığı altında da o günlerde Ergenekon'la adı yanyana dahi gelmeyen isimler yer alıyor. Liste epey uzun.

Listede başka isimler de var. O isimlerden biri diğerlerinden daha çok dikkat çekiyor. Danıştay saldırganı Alparslan Arslan.

İddianamede isimlerin devam ettiği, bu isimlerden başka kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerin de yer aldığı yönünde bir hatırlatma var. Ayrıca belgede Ergenekon'a destek verdiği iddia edilen Atatürkçü Düşünce Derneği gibi kuruluşlar da var ve bu kuruluşların arasında Türkiye'nin en büyük sendikalarından birinin adı da geçiyor.

Zekeriya Öztürk'te ele geçirilen bu belgenin aynısı daha sonraki operasyonlarda Turan Çömez ve İbrahim Şahin'de de bulundu. Her üç belgede tek tek listelenen bu isimlerin ardından çok önemli bir not yer alıyor. Adı geçen kişilerin Emniyet ve JİTEM'le bağlantılı olduklarından söz ediliyor ve tam 37 ilde örgütlendiklerine dikkat çekiliyor
Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri