Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık askerler dokunulmaz değil

05.12.2009 13:31
Türkiye kritik bir sürece girdi. Ergenekon soruşturması kapsamında eski kuvvet komutanları adliyeye sorguya gitti. Yazarlar bu süreç için ciddi eleştirilerde bulundu.

Dursun Kabaktepe'nin haberi

Ergenekon savcılarının ifadeye çağırdığı Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ile Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek şüpheli sıfatıyla ifade vermek için adliyeye gitti. Bu kritik süreçle ilgili Sabah gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Hürriyet gazetesi yazarı Cüneyt Ülsever, Radikal gazetesi yazarı Oral Çalışlar, Gazete Habertürk yazarı Yiğit Bulut ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen Habertürk TV'ye şunları söyledi:

DENİZ BAYKAL SEVİNMİŞ OLMALI

Nazlı Ilıcak-Sabah: Deniz Baykal bu duruma çok sevinmiş olmalı. Tutuyor 12 Eylül döneminde Kenan Evren’in yargılanmasını istiyor. Ama kuvvet komutanlarının sorgulandığı dönemde susuyor.
Bir darbe hazırlığı yapıldı. Hilmi Özkök katılmadığı için vazgeçildi. Özden Örnek'in günlüklerinde Aytaç Yalman'ın istekli olduğu yazıyor. Ama İbrahim Fırtına'nın daha da aktif gibi görünüyor. Adım atılmış, plan yapılmış ama sonrasında vazgeçmişler.

ÇOK HAYIRLI BİR GÜN

Cüneyt Ülsever-Hürriyet: Süreç yavaş işliyor. Günlüklerin ortaya çıkması ile sorgulanması arasından çok uzun bir zaman geçti. Ben bu günlerin çok hayırlı bir gün olduğunu düşünüyorum. Gerçek ne olursa olsun, ortaya çıkması için çok önemli bir durum. Bundan sonra yapılması gerekenler hukuka uygun olmalıdır. Komutanlarla ilgili darbeye teşebbüs durumu benim aklımı kurcalıyor. Bu ülkede darbeye yapanlara yönelik nasıl bir çalışma yapılıyor, bunu da merak ediyorum. 28 Şubat ortada. Bunun için bir şey yapacaklar mı?

KOMUTANLARIN SORGULANMASI YENİ BİR DÖNEM

Oral Çalışlar-Radikal: Eskiden generallerle ilgili bir soruşturma açılamazdı. Şimdi Türkiye farklı bir döneme girildi. Türkiye son 50 yılını askeri darbelerin gölgesinde geçirdi. Hep yaralı bir demokrasinin görüntüsü ile dünyada tanındı. Bu yargılamalar sağlam bir şekilde yürütülürse artık askeri darbe yapmak isteyenler daha da çok korkacaklar. Komutanların sorgulanması Türkiye demokrasisi açısından yeni bir dönemdir. Ortaya çıkan bilgi ve belgeler ciddi bir askeri darbe girişimi olduğunu gösteriyor. Şimdi bunlar sorgulanıyor.

SİVİLLEŞME SÜRECİNE GİDİYORUZ

Yiğit Bulut-Habertürk: İkinci iddianamede Özden Örnek'in günlüklerinde yer alan bilgiler vardı. O günden sonra ‘Bunun gereği ne zaman yapılacak?’ diye düşünülüyordu. Eski komutanların adliyeye gelmesi herkesin kanun karşısında eşit olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bir sivilleşme sürecine doğru gidiyoruz.

ARTIK ASKERLER DOKUNULMAZ DEĞİLDİR

Ali Sirmen-Cumhuriyet: Olay son derece doğaldır. İkinci Ergenekon iddianamesinde darbe günlükleri vardı. Önemli olan bazı söylentilerin ve bilgilerin basına sızdırılmamasıdır. Artık askerler dokunulmaz değildir. Demokrasilerde bunlar doğaldır. 

Moralhaber.net

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri