Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ETÖ: Baykal'ın bitmesi lazım

29.05.2010 19:17
Baykal'ın koltuğunu bırakmasına neden olan kasete ilişkin şüpheler Ergenekon üzerinde yoğunlaşırken, teknik takibe takılan diyaloglar ilginç ipuçları içeriyor.

Baykal'ın koltuğunu bırakmasına neden olan kasete ilişkin şüpheler Ergenekon üzerinde yoğunlaşırken, teknik takibe takılan diyaloglar ilginç ipuçları içeriyor.

 

2. Ergenekon iddianamesinde yer alan konuşmalarda Tuncay Özkan, CHP Gençlik Kolları liderine Kılıçdaroğlu'nu kastederek "Direk Kemal'le oynayacaksın bundan sonra" talimatını veriyor.

 

Baykal, kaset skandalının ardından CHP'den istifa etmek zorunda kaldı. Genel Sekreter Önder Sav'ın başını çektiği operasyonda koltuğunu Kılıçdaroğlu'na kaptıran Baykal, bazı medya organlarını komplo içerisinde yer almakla suçladı.

 

Şüpheler Ergenekon üzerinde yoğunlaşırken polis, örgütün 3 yıllık geçmişi olan Baykal'ı indirme planlarını yeniden gözden geçiriyor.

 

Emniyet kaynakları bu konuda 2. Ergenekon iddianamesinde "CHP'ye Yönelik Yürütülen Faaliyetler" başlığı altındaki tespitlere dikkat çekiyor.

 

Savcılar bu bölüme zanlıların, "Atatürk'ün kurduğu CHP'nin işlevini yitirdiği" tespitiyle başlıyor. Savcılar, ele geçen belge ve telefon konuşmalarından örgütün CHP'yi kontrol altına almak içi değişik eylemler organize ettiğine de vurgu yapıyor. Bunun için CHP'de istihbarat çalışması yapıldığı anlatılıyor.

 

BAYKAL'IN BİTMESİ LAZIM

 

İddianamenin CHP ile ilgili bölümünde dijital verilerin yanı sıra telefon görüşmeleri geniş yer tutuyor.

 

9 Şubat 2008'de ismi belirtilmeyen bir şahıs Tuncay Özkan'la yaptığı görüşmede Baykal'ın işinin bitirileceğini söylüyor.

 

X Şahıs, "Bitmesi lazım abi. Bu Baykal çekilsin köşesine" diye konuşuyor. Özkan ise "Abi yok ya bu eş.. eş..k abi dur sen" karşılığını veriyor.

 

KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLEYELİM

 

19 Şubat 2008 tarihli telefon konuşmasında ise Özkan, CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Evrim Baykara'yla CHP İzmir İl Kongresi'ni değerlendiriyor.

 

Özkan, Kılıçdaroğlu'nun 8 il, Önder Sav'ın da 8 il delegesi bulunduğunu hatırlatıyor. Kalan 4'ün kendisine ait olduğunu iddia eden Özkan, Kılıçdaroğlu'nu kastederek "Sen direk Kemal ile oynayacaksın bundan sonra" diye konuşuyor.

 

BRÜTÜS'E BIÇAĞI VERİRİZ

 

Özkan, Nisan 2008'deki CHP Kurultayı'nda başkan adayı olan Haluk Koç için de "Haluk konusunda çekimser kalmıcan. Tuncay konusunda çekimser kalcan hadi bakalım. Mart güzel bir ay. O Genel Başkanı satabileceğini söylemiş sana. Bana da söylemişti, hatırladınız mı oturdum ben size anlattım. Yani demek ki doğru düzgün bir şekilde ilerlemek gerekecek kardeşim. Kim Brütüs olmak istiyorsa ona bıçağı vereceğiz" ifadesini kullanıyor.

 

SAV'A BÜYÜK KIYAKLAR

 

Baykal'ın avukatı CHP'li vekil Şahin Mengü ile 3 Mart 2008'de yaptığı görüşmede ise Özkan, Sav için, "Şimdi bu şeyle konuşmayı ihmal etme. Genel Sekreter'le. Çünkü bak ona çok büyük kıyaklar yapıyorum. İzmir'de falan filan her şeyi almasını sağladım tamam mı? Her yerde kıyaklar yapıyorum oturup konuşalım. Çünkü başka türlü gelişecek her şey" diyor.

 

Mengü ise "Tamam oldu şimdi hemen bakacağım evvela onda bu hafta içi görüşürüm kendisiyle" cevabını veriyor.

 

Polis ve MİT Ergenekon diyor

 

Kaset skandalından önce sert ifadelerle hükümeti sorumlu tutan Baykal'ın ilerleyen günlerde daha çok medya üzeride durması dikkat çekmişti. Baykal'ın Angora'daki evinde bir MİT yetkilisiyle görüştükten sonra görüşünü değiştirdiği belirtiliyor. MİT yetkilisinin görüşmede Baykal'a kaset komplosunu kimin düzenlemiş olabileceğine ilişkin bilgi ve belge verdiği iddia ediliyor. MİT ve Emniyet çekim yapılan odaya kamer aların kimler tarafından yerleştirildiği, kaseti kimlerin servis ettiği ve organizasyona kimlerin katılmış olabileceğine ilişkin sorulara cevap arıyor. Ergenekon'un 3 yıllık geçmişi olan Deniz Baykal'ı CHP liderliğinden indirme planları da yeniden gözden geçiriliyor. Emniyet kaynakları özellikle 2. Ergenekon iddianamesinde "CHP'ye Yönelik Yürütülen Faaliyetler" başlığı altında ortaya konulan tespitlere de dikkat çekiyor.

 

Bu haber toplam 1292 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri