Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Bu Akşam El Cezire'de

23 Ağustos 2008 / 11:07
TV, programın anonsunu " 'Bir Numara' hapishanede!" iddiası üzerine kurdu.
El Cezire Beyrut büro şefi Gassan Bin Caddo 'nun sunduğu El Hıvar el metuh / Açık diyalog adlı tartışma programında masaya yatırılan Ergenakon tartışmalarına konunun uzmanları katılıyor.

Ergenekon'u ilk kez gündeme getiren gazeteci yazar Fehmi Koru, Ergenekon 'un kitabını yazan gazeteci Şamil Tayyar ve Prof Dr Eser Karakaş Ergenekon da varılan son noktayı bu defasında Arap izleyiciler için tartışacaklar.

Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar proğramın bant çekiminin tamamlanmasından sonra yazdığı bir yazıda Fehmi Koru'nun “Bir numara” hakkında önemli ip ucu verdiğin belirtti!

Bu akşam saat 22 0 5 de yayına girecek program öncesinde Tayyar'ın programa ilişkin “ 1 Numara Cezaevinde mi” başlıklı yazısından önemli bir paragraf:

Geçen Perşembe gecesi Arapça yayın yapan El Cezire TV'de 'Ergenekon' konulu programa katıldım. Çekimler, Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü Beşiktaş Adliyesi'nin yan tarafındaki İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi kampusunda yapıldı. Diğer konuklar ise star Yazarı Prof. Dr. Eser Karakaş ve Yeni Şafak Yazarı Fehmi Koru'ydu.

Program öncesi El Cezire ekibiyle geniş sohbet imkanı bulduk. Arap dünyasının son yıllarda Türkiye'deki siyasi gelişmeleri yakından izlediklerini, Ergenekon davasına da ilgi duyduklarını anlattılar.

Türkiye'ye duyarlılık, sadece Arap dünyasında ortaya çıkan bir gelişme değil, kuşkusuz. Çin, Japonya ve Kanada'ya kadar uzanan geniş yelpazede Ergenekon'un konuşulduğunu, o ülkelerdeki yüksek tirajlı gazete ve TV kanallarının şahsıma yönelik röportaj taleplerinden daha iyi anlama fırsatı buldum.

Haliyle program, sona doğru 1 Numara tartışmasına kaydı. Sunucu, üç konuğa da '1 Numara kim?' diye sordu. Tarifimde yeni ipucu yoktu: 'Emekli orgeneral ama operasyonlarla etkinliğini yitirmiş biri.'

Fakat, Ergenekon terör örgütünü Türkiye'de ilk yazan kalemlerden Fehmi Koru, ilginç bir detaydan söz etti: 'Şu anda cezaevinde bulunan eski bir asker.'

Ola ki, 'yanılıyor muyuz' diye düşündüm o an. Cezaevindeki tüm emekli askerlerin isimleri geçti gözlerimin önünden.

'Veli Küçük' desem, değil. Savcı, Ergenekon iddianamesinde şemayı yayınladı, '1 Numara' bölümünü boş bıraktı, Küçük'ü alt kadroya yazdı. 'Fikri Karadağ' desem o da savcının alt kadrodaki isimleri arasında. Muzaffer Tekin ve diğerlerini ise saymaya gerek yok”

Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri