Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Cephaneliğinden çıkanlar

13 Ocak 2009 / 08:07
Türkiye, Ergenekon çukurlarından çıkan mühimmatla sarsılıyor.
Türkiye, Ergenekon çukurlarından çıkan mühimmatla sarsılıyor. Gölbaşı'nın ardından dün Ankara Sincan'da da yeraltı cephaneliği ortaya çıktı. Ergenekon operasyonunun son dalgasının ardından firar eden Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan krokilerden hareket eden polis, akşam saatlerinde Yenikent'te kazı başlattı.

Zir Vadisi'ndeki Ermeni Mezarlığı'nın yakınlarındaki metruk bir binanın bahçesinde gerçekleştirilen kazıda 36 el bombası, 6 sis bombası, 12 aydınlatma fişeği, 800'den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi, 12 antipersonel tüfek bombası, 12 bubi tuzağı bulundu. El bombalarının bir kutu içerisindeki yumurta kartonuna dizili olduğu görüldü. Diğer mühimmatlar da ambalajlar içerisinden çıkartıldı.

Cumhuriyet Savcısı Cemil Turtekin'in nezaretinde gerçekleştirilen kazıda çıkan mühimmatın yeni ve kullanıma hazır olması ise dikkat çekti. Ergenekon kazısının yapıldığı saatlerde ise ilginç bir gelişme yaşandı. 5 gündür firarda olan Yarbay Dönmez'in Ankara'da askerî yetkililere teslim olduğu bildirildi. Hakkında yakalama kararı olan Yarbay, 'amirlerine itaatsizlik' suçlamasıyla Mamak Askerî Cezaevi'ne konuldu. Dönmez'in kısa süre içinde İstanbul'a gönderileceği açıklandı.

Bir tek tank çıkmadı!
Ankara dün hareketli saatler yaşadı. Ergenekon operasyonu kapsamında aranan Yarbay Mustafa Dönmez dün askerî yetkililere teslim oldu. Sapanca'daki yazlığında 22 el bombası ele geçirilen Dönmez'in Mamak Askerî Cezaevi'ne götürüldüğü dakikalarda medyaya yeni bir cephaneliğin haberi düştü. Yarbay Dönmez'in evinde bulunan krokiden hareket eden polis, Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde kazıya başladı. Savcının nezaretinde gerçekleşen kazıda tam anlamıyla bir cephaneliğe ulaşıldı. Ermeni Mezarlığı'nın 200 metre ilerisindeki metruk bir binanın bahçesinde, 36 el bombası, 6 gösteri bombası, 800'den fazla G3 mermisi, 12 antipersonel tüfek bombası, 12 bubi tuzağı ve 12 aydınlatma fişeği bulundu.

Edinilen bilgiye göre iki ayrı noktanın işaretli olduğu kroki, dijital ortamda profesyonelce hazırlanmış. İki katlı metruk bir binaya yakın birinci, ondan 40 metre ötedeki ikinci noktada kuyular açıldı. Polisin yaptığı aramada, bomba izlerine rastlanması üzerine Cumhuriyet Savcısı Cemil Turtekin, olay yerine çağrıldı. Savcının nezaretinde kazılar daha da derinleştirildi. Bomba izlerinin bulunmasıyla herhangi bir tuzaklama ihtimaline karşı olay yerine jammer cihazı getirildi. Devam eden kazıda polis, Ergenekon'un ikinci yeraltı cephaneliğine ulaştı. El bombalarının bir kutu içerisindeki yumurta kartonuna dizili olduğu görüldü. Diğer mühimmatlar da ambalajlar içerisinden çıkartıldı.

Kazı çalışmalarında basın mensuplarının görüntü almasını engellemek için jandarma özel çaba sarf etti. Gazetecilerin olay yerine yaklaşmasına izin verilmedi. Savcının izniyle sadece TRT'nin görüntü almasına izin verildi. Polisin kazma kürekle yaptığı ilk kazının ardından, işaretli bölgede detaylı arama yapılması için iş makinesi getirildi. Kazıya iş makinesiyle devam edildi. İlk kazının ardından polis ikinci işaretli bölgede de çalışma başlattı. Gece geç saatlere kadar süren ikinci kazı çalışması bugün sabaha ertelendi. Kazı yapılan yerin 1960 yılı öncesine kadar Zir köyü olarak bilinen bir yerleşim yeri olduğu, daha sonra köyün yerinin değişmesiyle boşaldığı öğrenildi.

Paşaların ev araması 10 dakikada bitirilmiş
Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında 7 Ocak'ta yapılan son operasyonun ayrıntıları netleşmeye başladı. Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve Yarbay Mustafa Dönmez'in evlerinde yapılan aramanın 2,5 saatlik gecikmeyle gerçekleştiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre, askerî lojmanlardaki aramalara polisin katılmasına izin verilmedi. Arama işlemi Ankara'da görevli bir savcı ve askerî savcının eşliğinde 10 dakikada tamamlandı. Ayrıca yapılan teknik takip sonucunda evinde arama yapıldığı sırada Yarbay Dönmez'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda olduğu belirlendi. Kimliği belirlenemeyen bir kişinin Dönmez'i telefonla arayarak, "Neredesin, polisler seni arıyor?" dediği, bu görüşmenin ardından Dönmez'in kayıplara karıştığı ileri sürüldü. Yarbayın Sapanca'daki yazlık evinde polis tarafından yapılan aramada 22 el bombası ele geçirilmişti.

Alınan bilgilere göre, Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleşen gözaltı ve aramalar için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 5 savcı görevlendirdi. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun evinde yapılan arama, savcı sayısının yeterli olmaması nedeniyle gecikti. Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Merkezi'nde görevli Yarbay Mustafa Dönmez'e ait ikametlerde yapılan aramalarda ise ilginç olaylar yaşandı.

Özel yetkili ağır ceza mahkemesi savcıları ile polis memurları, sabah 07.00 sularında şüphelilerin oturduğu askerî lojmanlara gitti. Ancak saat 09.30'a kadar Merkez Komutanlığı'ndan arama izni çıkmadı. Daha sonra polis ekiplerinin lojmanlara girişi engellenirken, sadece görevli savcıya arama imkanı tanındı. Bu işlem Merkez Komutanlığı'nda görevli askerler ve askerî savcı eşliğinde gerçekleşti. 10 dakika süren aramalarda hiçbir bulguya ulaşılamadığı rapor edildi. Sivil adreslerde yapılan aramalar ise yaklaşık 6 saat sürdü.

Operasyon kapsamında hakkında yakalama emri bulunan Yarbay Mustafa Dönmez'in polis tarafından arandığı saatlerde görevli bulunduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda olduğu ortaya çıktı. Dönmez'i bir kişinin arayarak, "Neredesin, polisler seni arıyor?" demesi, Dönmez'in de "Tamam geliyorum." karşılığını vermesi teknik takip sırasında kayda alındı. Baz dökümlerinden Dönmez'in bu konuşmayı yaptığı sırada Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda olduğu saptandı. Görüşmenin ardından kayıplara karışan Yarbay Dönmez'den bir daha haber alınamadı. Sedat Güneç, Alper Sancar, Ankara

CEPHANE İÇİN NE DEDİLER?

Fikri Sağlar: Soruşturma daha da yukarı gitmeli
Bu kazılar ve bomba çukurlarına hiç şaşırmıyorum. Bunların varlığı zaten konuşuluyordu. Toprak altından çıkarılan silahlar neye karşı kullanacaktı? Toplumda infial uyandıracak eylemlerle darbe ortamına doğru gidişi hızlandıracak suikastlarda, bombalamalarda kullanmayı amaçlıyordu. Bu soruşturma daha da yukarı gitmeli.

Alper Görmüş: Türkiye'yi yönetilemez hale getireceklerdi
Bir gazete Ergenekon iddianamesinin yayınlandığı gün şöyle bir manşet atmıştı: 'Av tüfeğiyle darbe'. Ergenekon davasını küçümseyen çok şey yazıldı. Şimdi manzara ortada ve büyüyeceğini söylemek kehanet olmaz. Türkiye'yi yönetilemez hale getirmekti amaç. Şu ortaya çıkan silahlarla bu örtüşüyor.

Cengiz Çandar: TSK, içindeki yasadışılığın üzerine gitmeli
Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecektir. Güneş balçıkla sıvanmaz. Genelkurmay, bu ülkenin en önemli güvenlik birimidir. Dolayısıyla yasal süreçte kendi içinde oluşan yasadışı örgütlenmelerin üzerine gitmesi gerek. TSK'dan bunu bekliyoruz. Bu dava İtalya'daki Gladyo olayına benziyor. Orada da birçok asker bürokrat suçlu bulundu. Bu süreç Türkiye'de de yaşanabilir.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR
Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında 7 Ocak'ta gerçekleştirilen gözaltıların ardından basına çeşitli bilgiler yansıdı. Suikast planları, fişlemeler ve tetikçi listesi gibi konulardaki farklı bilgiler soru işaretine yol açtı. Kamuoyunun cevap beklediği bazı sorular şöyle:

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi'nin sahibi Bedrettin Dalan, operasyonu haber aldığı için yurtdışına çıktığını söyledi. Bu bilgiyi Dalan'a kim verdi?

Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde çok sayıda cephane bulundu. Dönmez bu kadar mühimmatı nereden ve nasıl temin etti, ne amaçla kullanacaktı?

Tutuklanan muvazzaf subayların evlerinde fişleme dosyaları ve bazı görüntüler ele geçirildi. Üst düzey bürokratlar, siyasi ve askeri personel ile ailelerine ait uygunsuz görüntüler şantaj amacıyla kullanıldı mı?

Örgüt üyeliğinden tutuklanan subaylar kendi meslektaşlarını neden fişledi?

İbrahim Şahin, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Genelkurmay'dan Metin Paşa'nın kendisini arayarak terörle mücadele konusunda göreve çağırdığını söyledi. Bu gerçek mi? Şahin, 'Bana devlet görev verdi.' diyerek bazı kesimleri tehdit mi ediyor? 'Bana sahip çıkmazsanız bildiklerimi anlatırım' mesajı mı veriyor?

Sağlık sorunları sebebiye Susurluk'tan aldığı ceza dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilen Şahin, terörle mücadeledeki yeni yapının başına getirileceğine nasıl inandı? Yaklaşık 10 yıldır görevden uzak olan Şahin, 30 yaşın altındaki güvenlik güçlerinden nasıl 300 kişilik bir liste çıkarabiliyor? Son operasyon İbrahim Şahin'in emrindeki suikast timine 'harekete geçin' emri vermesi üzerine yapıldı. Suikastların yerel seçimlerin hemen öncesinde gerçekleştirileceği anlaşıldı. Ergenekon, yerel seçimleri mi hedef almıştı?

29 Mart seçimlerine kadar öldürülmesi planlanan isimler arasında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Ermeni cemaat lideri Minas Durmaz Güler de bulunuyor. Örgüt bu eylemlerle neyi amaçladı?

Ergenekon terör örgütü, başka hangi isimlere suikast düzenleyecekti? Örgüt neden azınlıklar ve gayrimüslimleri hedef aldı?

Kaynak:
Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri