Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergin: Ya hakimle sanık yan yana ise...

18.10.2009 11:43
Ergenekon hakim ve savcılarının polislerin verdiği iftara katılması sorulan Bakan Ergin, Ergenekon sanıkları ile üst düzey yargıçların fotoğraflarına gönderme yaptı: Yeter ki hakimle sanık yan yana gelmesin!
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetelerin yargı muhabirleriyle biraraya geldiği kahvaltıda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılar ile Ergenekon soruşturmasında görev alan polislerin iftar yemeğinde buluşmasının etik olup olmadığı sorulan Ergin, “Polisin verdiği yemekte hakim ve savcıların bir araya gelmesi çok olağandışı bir durum değil. Gün içinde hakim-savcı ve kolluk birlikte zaten çalışma yürütüyorlar. Yani kuralları zorlayan bir durum değil. Burada asıl önemli olan yargılamayı yapanlar ile yargılananların bu tür organizasyonlarda bir araya gelmemesi” diye konuştu.

Bazı Ergenekon sanıkları ile HSYK üyeleri ve Ergenekon sanıklarının temyiz rdavasına bakacak olan bazı Yargıtay üyelerinin birlikte fotoğrafları kamuoyuna yansımıştı.
Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Özel Güvenlikli Cezaevi’ne yeni mahkumların alınmasına imkan sağlayacak inşaat çalışmasında geçici kabul yaptıklarını belirten Adalet Bakanı Ergin, “Yasal prosedürün tamamlanmasını bekliyoruz” dedi. Fiziki mekan çalışmalarının sürdüğünü belirten Ergin; ranza, yatak gibi eksikliklerle birlikte sürdürülen çalışmaların “bir hafta-10 gün” içinde tamamlanacağını kaydetti. Ergin, yeni mahkumların İmralı’ya alınmasının “fazla uzak olmayan bir tarihte” gerçekleşeceğini belirterek, “eli kulağındadır” dedi. İmralı’ya nakil isteyen bazı mahkumların olduğu hatırlatılınca Bakan Ergin “Yeni nakiller taleple yapılacak bir konu değildir. Gitmek isteyenlerin bu anlamda bir önceliği olamaz” dedi.

Çocuk suçlulara özel cezaevleri yapılacak

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, taş atan çocuklara ağır cezalar verilmesiyle gündeme gelen Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklikler yaparak, çocuklara ağır cezalar öngören düzenlemeleri kaldıracaklarını söyledi. Çocuk suçlular için 2010 yılında İstanbul, Erzurum, Diyarbakır ve Ankara’da 4 “Çocuk Eğitimevi” inşaa edeceklerini kaydeden Ergin, ayrıca 2 adet çocuk cezaevi oluşturacaklarını da dile getirdi.

7 bin personel alınacak

Bakan Ergin, Kasım ayında 7 bin personel alınacağını kaydetti.
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri