Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Davasından ilginç detaylar

21 Ekim 2008 / 12:30
Silivri Cezaevi İçerisinde Oluşturulan Özel Duruşma Salonunda Görülen Ergenekon Davasının İlk Duruşması İlginç Detaylara Sahne Oldu.
Silivri Cezaevi içerisinde oluşturulan özel duruşma salonunda görülen Ergenekon davasının ilk duruşması ilginç detaylara sahne oldu. Alışılagelmiş bir yargılama havasından uzak olduğu gözlenen duruşmada Sanıkların fevri çıkışlarının yanısıra tutuklu sanıklar arasında ve tutuksuz sanık ile sanık avukat arasında gergin anlar yaşandı.

Sanık avukatları, Ergenekon duruşması sırasında özel olarak dizayn edilen duruşma salonunun fiziki yetersizliği nedeniyle adil yargılamanın yapılamayacağını ileri sürdü. Yeni bir salon oluşturulana kadar duruşmanın ertelenmesini isteyen savunma avukatlarından birisine sanık Aydın Yüksek tepki gösterdi. Yeni bir salon oluşturulmasının, tutukluluk süresini uzatacağını düşünen Yüksek, "Ben canımla uğraşıyorum. Kes sesini." diyerek avukata saldırmak istedi. Diğer sanıklar ile güvenlik önlemi alan jandarmalar Yüksek'in yerine oturmasını sağladı.

Avukatların taleplerini değerlendirmek için verdiği ara sırasında nezarethaneye götürülen tutuklu sanıklardan Semih Tufan Gülaltay'ın, "Sen benim avukatıma nasıl bağırırsın." diyerek Yüksek'e tokat attığı ileri sürüldü.

Verilen ara sırasında bekleme salonunun yanında oluşturulan üstü açık sigara içme bölümünde ise tutuksuz sanıklar ile sanık avukatları arasında gergin anlar yaşandı. Araya giren avukatlar sayesinde tartışma kavgaya dönüşmeden sona erdi.

Aranın ardından mahkeme salonuna alınan sanık avukatları taleplerini sıraladı. İşçi Parti Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı, parti yönetiminde bulunan kişiler hakkındaki iddiaların, parti kapatma davasını gerektirdiğini, ancak yasaya aykırı olarak bir ceza davasında yargılandıklarını ileri sürdü. Avukatların, kapatmaya ilişkin Anayasa Mahkemesinin karar vermesi gerektiğini ileri sürmesinden sonra sanık Perinçek, "Avukatımın sözlerine ekleyeceklerim var." diyerek söz almak istedi. Bunun üzerine mahkeme başkanının, "Avukatınız gereğinden fazla bile konuştu." demesi üzerine salonda kahkaha sesleri duyuldu.

Kimi zaman kahkahalara, kimi zaman da gergin anlara sahne olan Ergenekon davasının ilk duruşması, sanıklar ile avukatlarının üyelerden birinin ya da tamamının reddine ilişkin kararın verilmesi için Perşembe gününe kadar ertelendi. Mahkeme heyetinin talebi yerinde bulmasının, çekilme kararı anlamına geldiği, reddinin ise avukatlar ile sanıkların taleplerinin bir karara bağlanması için 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüşüleceği anlamına geldiği ifade edildi.

İlk duruşmaya, Danıştay üyelerine yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybeden mahkeme üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in çocukları da katıldı.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri