Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Davasıyla İlgili Talimat

15 Ekim 2008 / 17:01
Ergenekon davasının görüleceği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmalarla ilgili bir talimat yazısı hazırladı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 46'sı tutuklu 86 sanık hakkında açılan ''Ergenekon'' davasına ilişkin duruşmanın nasıl yapılacağı, duruşmayı izleyecek kurumlar ve güvenlik konuları hakkında 3 sayfalık bir talimat yazısı hazırladı.

Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verilen bu talimat yazısı, başsavcılık tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğüne gönderildi.

Talimat yazısına göre, basın mensupları için 30 kişilik yer ayrılan duruşma salonunda Anadolu Ajansı, ANKA Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Dicle Haber Ajansı duruşma süresince tüm gün boyunca birer muhabir bulundurabilecek.

Ayrıca Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde sabit olarak görev yapan 12 ayrı gazetede çalışan muhabirler ise gün içerinde öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 6'şar kişilik iki grup halinde duruşma salonuna alınacak.

Haber ajansı ve gazetelerden oluşan kurumlar dışında kalan ve aralarında televizyon, gazete dergi ve yabancı basın kuruluşlarının da bulunduğu 54 basın kuruluşunun temsilcileri ise 18'er kişilik 3 grup halinde duruşma salonuna alınacak.

-KORİDORDAKİ EKRAN

Duruşma salonuna giremeyenler için de salonun yakınında yer alan ve yaklaşık 100 kişi alabilen bir alana ekran konuldu.

Duruşmadaki görüntülerin aktarılacağı bu ekran sayesinde her basın kuruluşundan 1 muhabir duruşmayı canlı olarak takip edebilecek. Bu alanda izleyiciler de bulunabilecek.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki adliyede yapılacak olan duruşma için bölgeye gelecek canlı yayın araçları ise cezaevi girişindeki otoparka kadar alınacak.

Kendilerine verilen tanıtım kartları ile duruşma salonuna girecek basın mensupları iki ayrı arama noktasından geçtikten sonra yerleşke içinde yer alan adliyedeki duruşma salonuna alınacak.

Duruşma salonunun büyüklüğü nedeniyle gardiyanlar da mübaşire yardımcı olacak.
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri