Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Değil Ümraniye Soruşturması

01 Ağustos 2008 / 08:22
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Ergenekon soruşturmasına 'Ergenekon değil Ümraniye soruşturması' denilmesi gerektiğini belirterek, "Ümraniye soruşturması Türkiye için bir şanstır” dedi.
MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Ergenekon soruşturmasına "Ergenekon değil Ümraniye soruşturması" denilmesi gerektiğini belirterek, "Ümraniye soruşturması Türkiye için bir şanstır” dedi. Şandır, Ergenekon örgütünün MHP'nin 8'nci Olağan Kurultayı öncesinde partiye müdahale etmek istediği ve Ümit Özdağ'ın Bahçeli'nin karşısına genel başkan adayı olarak çıkarıldığı iddiaları içih, “MHP kendisini hukuk dışı yapılanmalara karşı korumuş bir partidir. O dönemde de kendini korumayı başarmıştır. Ancak öyle görülüyor ki Türkiye kendini koruyamamıştır" karşılığını verdi.

Ergenekon'la ilgili yaşanan gelişmeleri ve Ergenekon'un “MHP'ye de el attığı” iddialarını Meclis'te değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP olarak hukuk dışı hiçbir eylemi kabul edilemez bulduklarını belirterek, bu eylemi yapanların kimliğinin de hukuk dışı eylemlere meşruiyet kazandıramayacağını söyledi. AKP'yi hukuk dışı yollarla ortadan kaldırmaya çalışan hiç kimsenin haklı olamayacağını belirten Şandır, şunları söyledi:

“Sorun varsa çözüm hukuk içinde ve milletin iradesi ile oluşturulmalıdır. Bu anlamda 'Ergenekon' denilmesine karşı çıkıyoruz, doğrusu Ümraniye soruşturması demektir. Ümraniye soruşturmasını Türkiye için ve Cumhuriyet için bir fırsat olarak görüyorum ve mutlaka bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Toplum, devlet ve sistem açık yüreklilikle ve cesaretle kendisiyle yüzleşmeli. Dolayısıyla Ümraniye soruşturmasını ülkemiz açısından bir şans olarak görmekteyim. Hukuk dışı örgütlenmelerin meşruiyetinin sorgulanması için bir fırsat yakalanmıştır. Bu iyi değerlendirilmelidir. Yargı süreci başlamıştır, meydan savcılar, savunma avukatları, müdahil avukatları ve yargıçlarındır. Yargı tüm gerçekleri, ilişkileri, kaynaklarıyla ortaya çıkartmalıdır. Suç varsa suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu süreçte ise yargı rahat bırakılmalı, siyaset ve medyanın yargıya müdahalesi mutlaka önlenmelidir.”

-YARGI TİTİZ ÇALIŞMALI-

Yargının da bu süreçte titiz ve hızlı bir çalışma gerçekleştirmesi gerektiğini kaydeden Şandır, bir takım duyumlara, telefon dinlemelerine dayalı çok sayıda insanın "terör örgütü üyesi" töhmeti altında bırakılmasının önlenmesi gerektiğini söyledi. Şandır, “Türkiye geçmişiyle, arka sokak dehlizlerindeki niyet ve eylemlerle yüzleşme fırsatını iyi kullanmalıdır” dedi.

-MHP KENDİSİNİ KORUMAYI BİLMİŞTİR-

Şandır, Ergenekon'un, MHP'ye de el attığı ve partinin 8. Olağan Büyük Kurultayı'nda Bahçeli'nin karşısına Ümit Özdağ'ı çıkardığı iddiasıyla ilgili olarak da, “MHP kendisini hukuk dışı yapılanmalara karşı korumuş bir partidir. O dönemde de kendini korumayı başarmıştır. Ancak öyle görülüyor ki Türkiye kendini koruyamamıştır. Bizim partimiz Türkiye'yi küresel bir güç yapma hedefini güdüyor. Türkiye'nin küresel güç olmasını istemeyenler MHP'yi karıştırmak isteyeceklerdir” diye konuştu.
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri