Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Duruşması Tartışmalı Sürüyor

20 Ekim 2008 / 15:51
''Ergenekon'' davasının halen süren ilk duruşmasında yaşanan yoğunluk yüzünden avukatlara yer ayrılması için salonundaki izleyiciler dışarı çıkarıldı.
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki adliyede görülen davanın öğleden sonraki oturumunda, tutuksuz sanıklar ile avukatlarının dışarı çıkarılmasının ardından salonda tartışma yaşandı.

Tartışmalar üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Köksal Şengün, ''Burası kavga salonu değil. Buraya, kavga etmeye gelmedik. Buraya, açılan bir davayı sonuçlandırmaya geldik. Buna herkesin katkıda bulunması gerekir'' dedi.

Duruşmada söz alan avukat Özkan Yüce, müdahil vekilleri olarak duruşma salonunda 20-30 kişi olduklarını belirterek, bazı sanık avukatlarının kendilerine müdahalesi olması halinde bu durumun tutanağa geçirilmesini ve önlenmesini isteyerek, kendilerine yönelik hakarette bulunulduğunu ileri sürdü.

Bu arada, tutuksuz yargılanan sanıklardan Fuat Ermiş, duruşmaya Ankara'dan geldiğini ifade ederek, salondan çıkıp çıkmayacağını sordu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün de adresine gerekli tebligatın yapılacağını söyleyerek, gidebileceğini bildirdi. Ermiş, bunun üzerine salondan ayrıldı.

Ayrıca duruşma salonunda yaşanan yoğunluk yüzünden avukatların oturması için yer açılması için izleyicilerin bulunduğu bölümdekiler de salondan çıkarıldı.

Jandarma görevlileri de üzerlerinde duruşma salonunda bulunmalarını sağlayacak giriş kartı olmadığı halde salona giren bazı basın mensuplarını dışarıya çıkarmak istedi. Bu sırada jandarma görevlileri ile gazeteciler arasında tartışma yaşanması üzerine mahkeme heyeti başkanı Şengün, gazeteciye bağırmaması yönünde uyarıda bulundu.

Başkan Şengün, daha sonra ''Şu ortamda bu kadar saygısızlık olursa dışarıda ne olur?'' diye konuştu.

Ardından giriş kartı olmayan basın mensupları da salondan çıkarıldı
Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri