Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Encümen-i Daniş'in karanlık yüzü

08.06.2009 17:00
Ergenekon sanığı hava astsubay Orhan Tunç da "Cindoruk'u genel başkanlığa biz getirdik" dedi
Encümen-i Daniş başkanı Necmettin Karaduman'ın itirafından sonra Ergenekon sanığı hava astsubay Orhan Tunç da "Cindoruk'u genel başkanlığa biz getirdik" dedi. Tunç, Ergenekon'un siyaset mühendisliğinin bir sonraki adımını da açıkladı. Bakın bundan sonra Türk siyasetinde neler olacak?

Asrın davasında yargılanan isimlerin siyasi partilerle ilgili planları gün yüzüne çıktıkça, son yıllardaki gelişmelerin altında kimlerin imzası olduğu daha net anlaşılıyor.


SİYASETE NASIL MÜDAHALE ETMİŞLER

22 Temmuz seçimleri öncesi düzenlenen sözde Cumhuriyet Mitingleri'nde merkez sağ ve sol partilerin birleştirilmesi projesi sanki bir sivil toplum talebi gibi meydanlarda dillendiriliyordu. O tarihlerde Ergenekon'un Demokrat Parti üzerinden siyasete müdahale ettiği de yine ele geçirilen belgelerle gün yüzüne çıkmıştı.

CİNDORUK'U BİZ SEÇTİRDİK İTİRAFLARI

Nitekim seçimlerin ardından eski genel başkan Süleyman Soylu Parti'deki Ergenekoncuları temizleyemedim" diyerek istifa etti. Son genel kurulda da Demokrat Parti'nin başına 76 yaşındaki Hüsamettin Cindoruk seçildi. Millet bu radikal gelişmeyi anlamaya çalışırken, soruların cevabı Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman'dan geliyordu.

Karaduman bu projenin arkasında kendilerinin olduğunu söylüyor, bir sonraki adımda da DP ile ANAP'ın birleştirileceğinin altını çiziyordu. Karaduman'a göre Demokrat Parti operasyonunun son adımında Hüsamettin Cindoruk, koltuğu ulusalcı kimliği ile öne çıkan Süheyl Batum'a devredecekti.

OPERASYONU ERGENEKON SANIĞI DA SAHİPLENDİ

Ergenekon sanıklarından elde edilen siyaset planlarında da yer alan bu operasyonu, Encümen-i Daniş Başkanı'ndan duymak dikkat çekiciydi. Ancak ETÖ iddiası ile 11 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ergenekon sanığı Hava Astsubay Orhan Tunç'un da Demokrat Parti operasyonunu sahiplenmesi ayrıca dikkat çekti.

BUNDAN SONRA NELER OLACAK?

Balıkesir'de yayınlanan Sonkurşun Gazetesi'ndeki köşesinde Projelerini hayata geçirmek için Büyük Türkiye Lobisi adı altında çalıştıklarını itiraf eden Ergenekon sanığı, siyaset operasyonunun devam edeceğini de yazdı.Kaynak:
Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri