Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM'i Ergenekon Mu Kurdu?

14.10.2010 11:09
Arif Doğan'ın verdiği ifadelerin Ergenekon belgeleriyle örtüşmesi akıllara "JİTEM'i Ergenekon mu kurdu?" sorusunu getirdi.

 

Ergenekon'un tutuksuz sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ın "kurucusu" olduğunu söylediği JİTEM hakkında verdiği ifadenin, Ergenekon soruşturmasında elde edilen bazı belgelerle örtüşmesi akıllara Ergenekon ile JİTEM arasındaki bağlantıyı getirdi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen "Faili Meçhul Cinayetler Soruşturması" kapsamında talimatla ifadesi alınan Doğan, "İstihbaratta çekilen sıkıntılar nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaç üzerine Jandarma Genel Komutanlığı emriyle Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı bünyesinde JİTEM (Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Grup Komutanlığı) adı altında deneme amaçlı bir ünite oluşturuldu. Kadrolu bir yapısı yoktur" dedi. Doğan, OHAL bölgesinde operasyonel çalışması öngörülen Jİ- TEM'in oluşturulma emrini 1988- 90 yıllarında Jandarma Genel Komutanlığı yapan Burhanettin Bigalı'nın verdiğini kaydetti. JİTEM'in görev alanının OHAL Bölge Valiliği sınırlarında kaldığını belirten Doğan, "Ben de geçici hafiza kaybı vardır. Ne kadar ve kaç yıl süreyle çalıştığımı bilmiyorum" dedi. Doğan, 1990 yılında Diyarbakır'daki görevinden ayrıldığını ve o dönem albay rütbesindeki Ergenekon tutuklusu emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e devrettiğini de vurguladı, kendisinden sonra JİTEM faaliyetleri konusunda bilgisinin olmadığını söyledi.

ERGENEKON BAĞLANTISI
Arif Doğan'ın ifadesi Ergenekon örgütünün anayasası olarak nitelendirilen 29 Ekim 1999 tarihli "Ergenekon Analiz, Yeni yapılanma, Yönetim ve Geliştirme Projesi İstanbul/29 Ekim 1999" isimli belgedeki JİTEM ile ilgi bir ifadeyle örtüşmesi dikkat çekici. Ergenekon örgütünün yeniden yapılandırılması ve sivillere açılmasının değerlendirildiği belgede, JİTEM için "JİTEM deneyimi" ifadesi kullanılıyor. Arif Doğan, ifadelerinde ve internete düşen ses kayıtlarında da JİTEM içerisinde askeri personel haricinde çok sayıda sivil unsurların da bulunduğunu belirtiyor.

DHKP-C, JİTEM'ci infaz etmiş

Ergenekon soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e ifade veren JİTEM'in kurucusu emekli Albay Arif Doğan, altı yıl önce işlenen iki esrarengiz cinayete ışık tuttu. Doğan, Beyoğlu'nda öldürülen üniversiteli Önder Babat'ın katili olduğu gerekçesiyle DHKP- C'nin infaz ettiğini öne sürdüğü Hakan Saraylıoğlu'nun, kendisine çalışan JİTEM elemanı olduğunu söyledi. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Selim Bolluk'tan elde edildiği öne sürülen ajandada Saraylıoğlu'nun infazına ilişkin notlar çıkınca, cinayet soruşturması daha sonra Ergenekon davasıyla birleştirilmişti.

Sabah

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri