Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Her Yerde Ergenekon Bombaları

10.03.2010 07:28
Ergenekon Terör Örgütü adeta ülkenin tüm karanlık yapılarının bomba sağlayıcısı olmuş. Nerede bir taş kaldırsanız altından Ergenekon bombaları çıkıyor...

Erzincan'daki Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan deliller, Çatalarmut Baraj Gölü'nde bulunan bombalarla, daha önce 30 ayrı olayda ele geçirilen bombaların aynı kafile numarasına sahip olduğunu ortaya koydu. 
 
Bu olaylar arasında Şemdinli de bulunuyor. Söz konusu irtibat, diğer illerdeki soruşturma sürecinde ortaya çıkan benzer bilgilerle de örtüşüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen bombalarla ilgili "Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporları" hazırlamıştı. Bu raporlara göre, ilk olarak Ümraniye ve Eskişehir'de ele geçirilen toplam 39 bomba Hizbullah ve İbrahim Çiftçi cinayetlerinde kullanılanlarla irtibatlı çıktı. Ergenekon sanığı Yarbay Mustafa Dönmez'in yazlığında ele geçirilen 22 adet el bombasıyla Ümraniye bombalarının aynı kafile numarasını taşıdığı tespit edildi. Bunların Poyrazköy cephaneliğindeki bombalarla da irtibatı tespit edildi.

Ergenekon soruşturmaları kapsamında ele geçen onlarca el bombasının Türkiye çapında yıllarca kirli eylemlerde kullanıldığı ortaya çıktı. Türkiye'nin dört bir tarafında çeşitli olaylarda kullanılan ve ihbarlarla ele geçen bombalar, Ergenekon soruşturması sürecinde ele geçirilen el bombalarının kafile numarasıyla örtüşüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, 'Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporları'nda bütün ayrıntılar gözler önüne seriliyor.

Ümraniye ve Eskişehir bombaları 21 olaydaki bombalar ile aynı: 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan soruşturmada bugüne kadar çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 1. Ergenekon davası tutuklu sanığı Oktay Yıldırım'a ait olduğu iddia edilen Ümraniye'de bulunan bombalar ve yine aynı davanın tutuklu sanığı Fikret Emek'in Eskişehir'deki evinde ele geçen bombalarla aynı kafileden patlayıcıların kullanıldığı terör eylemlerini tek tek gösteren bir şema hazırladı. Emniyet tarafından davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 6 Ocak 2009 tarihli ve 'gizli' ibareli Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporu'nda Ümraniye ve Eskişehir bombalarının 21 olaydaki bombalarla aynı kafileden olduğu tespiti yer aldı. 21 olaydan 8'i şiddet içermekteydi ve bunlardan biri de Hizbullah eylemlerinde kullanılan bombaydı.

Dönmez'in Sapanca'daki evinde ele geçen 22 el bombası da Ümraniye ile kardeş çıktı: İkinci Ergenekon davası tutuklu sanığı Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki yazlığında 7 Ocak 2009'da ele geçirilen 22 el bombasına ilişkin de irtibat merkezi raporu hazırlandı. Operasyondan hemen sonra hazırlanan raporda, Ümraniye'deki bombalarla aynı kafileden olduğu ortaya çıktı. Buna göre Ümraniye'deki bombalar ile kardeş olan Sapanca'daki 22 el bombası aynı yıl aynı grupta üretilmişti.

Şemdinli'de Ergenekon izi: Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ve Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in sanık olarak yer aldığı Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde bombalarla ilgili çarpıcı bir rapor yer aldı. 18 Kasım 2009 tarihli Bomba Bilgi Merkezi İrtibat Raporu'nda Erzincan'da ele geçen 5 bombanın Türkiye genelinde tespit edilen 30 ayrı olayla benzerlik taşıdığı anlatıldı. Kriminal rapora göre, Çatalarmut Barajı'nda bulunan HGR DM41 SPLITTER COMP-B LOS FMP-134' gövde numaralı bombaların 9 Kasım 2005 tarihinde Hakkari Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne yapılan bombalı saldırıdan sonra yakalanan sanık astsubayların aracında ele geçirilen iki adet el bombası ile aynı seriden olduğu belirlendi. Aynı bombalar 28 Aralık 2002 tarihinde Şırnak ili Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda ele geçirilen dört adet el bombasından bir tanesi ile de aynı gövde numarasına sahip.

Jandarma da, Ümraniye'deki bombaların bir kısmını kabul etmişti: Jandarma Genel Komutanlığı, Ergenekon soruşturmasının başlamasına neden olan Ümraniye'deki el bombalarının bir kısmının kafile ve seri numaralarından kendi birliklerinde bulunduğunu açıklamıştı. Jandarma'nın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği raporda, 'evraklar imha edildiği için' bombaların hangi birliklere ait olduğunun belirlenemediği bildirilmişti.

Poyrazköy cephaneliği 8 olayla bağlantılı

Poyrazköy cephaneliği 8 ayrı olayla benzerlik taşıyor: 21 Nisan 2009'da Poyrazköy'de Ergenekon soruşturması firari şüphelisi Bedrettin Dalan'ın başkanı olduğu İstek Vakfı'na ait arazideki kazıda ele geçen cephaneliğin de ilginç bağlantısı bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü Bomba Bilgi Merkezi'nin 14 Eylül 2009 tarihli raporunda, Poyrazköy cephaneliğinde ele geçirilen bombaların seri ve kafile numaralarının Türkiye'de 8 ayrı olayda kullanılan bombalarla benzerlik gösterdiği belirtildi. Poyrazköy bombalarının, ikinci Ergenekon davası sanığı Yarbay Mustafa Dönmez ile bağlantılı Ankara Zir Vadisi'nde bulunan el bombalarıyla da aynı kafileden olduğu kaydedildi.

Kaynak: Zaman

Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri