Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'da Ergenekon tutuklaması

24.06.2010 12:29
Askerî istihbarata göre, PKK liderlerinden Kaytan, Ergenekon’la ilişkili diye örgüt tarafından tutuklandı, Apo’nun emriyle bırakıldı.
Askerî istihbarat tarafından geçen şubat ayında hazırlanan raporda PKK’nın lider kadrosundan Ali Haydar Kaytan’ın Ergenekon’la ilişkisi olduğu gerekçesiyle örgüt tarafından tutuklandığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde her ay düzenlenen “Aylık İstihbarat Durum Raporu” tüm birimlere gönderiliyor. Ergenekon-PKK ilişkisine dair iddialar da 28 Ocak-27 Şubat 2010 tarihleri arasında elde edilen bilgilerin değerlendirildiği 10 sayfadan oluşan Şubat 2010 raporunda yer aldı.

Apo’nun emriyle serbest kaldı

Taraf‘ın elde ettiği askerî istihbarat raporuna göre “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan, Ergenekon’la ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklanıp, daha sonra serbest bırakılıyor. Raporda Kaytan’ın yakalanıp daha sonra serbest bırakılması şöyle anlatılıyor: “Terör örgütü ele başlarından Fuat (K) Ali Haydar Kaytan’ın, Ergenekon yapılanması ile ilişkisi olduğu, terör örgütünün mevcut stratejisini benimsemediği ve ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 2010 Şubat ayı içerisinde tutuklandığı ve 15 (onbeş) gün süreyle Hakurk-Khunera bölgesinde bulunan terör örgütü sözde hapishanesinde tutulduğu, terörist başı Abdullah Öcalan tarafından avukatları aracılığıyla verilen talimatla serbest bırakılarak görevine döndüğü duyumları alınmıştır.”

Lider kadronun ‘adresi’ raporda

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilen istihbarat raporu 10 sayfadan oluşuyor.

28 Ocak-27 Şubat 2010 arasındaki dönemi kapsayan raporda PKK’nın tüm faaliyetlerinin yakından takip edildiği anlaşılıyor. PKK’nın yaptığı faaliyetler, örgüte yeni katılan isimler, yer değiştiren örgüt elemanları başta olmak üzere jeneratör tamiri için başka kampa giden PKK’lıların bilgisi bile raporda yer alıyor.

Raporda en dikkat çeken bölümlerden biri ise PKK’nın lider kadrosunun nerelerde bulunduğu, saklandığıyla ilgili elde edilen bilgiler. Raporda Cemil Bayık, Mustafa Karasu, Murat Karayılan, Duran Kalkan, Ahmet Piran, Fethi Şarlatan gibi örgüt yöneticilerinin saklandığı mağaralar koordinatlar verilerek üstlere iletilmiş.

TARAF
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri