Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rektörlerin ilginç ortak noktası

13.04.2009 17:58
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan rektörlerin, ortak özelliği dikkatlerden kaçmıyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan rektörlerin, 2007 yılında tertiplenen ve şu an tutuklu bulunan Tuncay Özkan'ın başını çektiği Cumhuriyet mitinglerinin hızlı takipçileri arasında yer alması dikkat çekiyor.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların talimatı üzerine sabah saatlerinde gözaltına alınan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Başkent Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Ankara Tandoğan Meydanı'nda 14 Nisan 2007 tarihinde yapılacak 'Cumhuriyet'e sahip çıkma mitingi'ne yüksek katılım sağlamak için her türlü yönteme başvurmuştu.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, mitinge öğrencileri götürmek için sınavları ertelemişti. Öğrenciler ve öğretim üyeleri daha sonra İnönü Üniversitesi Rektörlüğü'nün kiraladığı otobüslerle Ankara Tandoğan, İzmir Gündoğdu ve İstanbul Çağlayan'daki Cumhuriyet mitinglerine götürülmüştü.

ADD eski Genel Bakanı Şener Eruygur'un yardımcısı olan ve ismi Özden Örnek'in darbe planlarını içeren günlüklerinde geçen Mustafa Yurtkuran'ın başında bulunduğu Bursa Uludağ Üniversitesi, 14 Nisan 2007 tarihinde öğretim üyelerini Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapılan mitinge götürmek için harekete geçmişti.

Rektörlük tarafından hazırlanan ve öğretim üyelerinin isimlerinin bulunduğu liste, 30 fakültenin bölüm başkanlıklarının yanı sıra yüksekokul müdürlüklerine gönderilmişti. Listelerde, mitinge kimlerin katılıp katılmayacağı imza karşılığında bir bir tespit edilerek, hazırlanan listeler daha sonra rektörlüğe ulaştırılmıştı.

Rektörlüğün, katılımın çok olmasını sağlamak amacıyla akademik kadrodaki öğretim üyeleri ve eşlerinin yanı sıra üniversitede görevli memurları da eyleme çağırdığı öğrenildi.

Bu talebe karşı çıkan öğretim üyeleri, kendilerinin eşleriyle birlikte katılmaları yönünde zorlandığını söylemişti.

Öğretim üyeleri, özellikle uzun süredir akademik kadro bekleyen birçok öğretim görevlisi ve asistanın söz konusu mitinge katılmak zorunda olduklarını aktarmıştı.

Bu arada katılımlar için tek tip cüppe hazırlandığı ancak bunun için ödenen paraların nereden karşılandığı öğrenilememişti.

habervaktim.com

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri