Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri savcı Üçok tutuklandı

26.09.2009 09:45
İstanbul'da bir suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok tutuklandı.
Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sabah saatlerinde, İstanbul Merkez Komutanlığı'na bağlı sivil giyimli askerler gözetiminde, sivil araçla getirilen Üçok, Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta'ya ifade verdi. Üçok, saat 20.30 sıralarında, ''suç örgütü üyeliği'' ve ''yağmaya azmettirmek'' iddiasıyla tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Üçok, tutuklandı.

Aynı operasyonda gözaltına alınan 13 kişinin ise pazar günü adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Ergenekon’un askeri okul öğrencileri arasındaki örgütlenmesi olduğu iddia edilen ‘Karargâh Evleri’yle soruşturmasını yürüten Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, 20 bin dolara sahte çürük raporu hazırlayan bir çeteyle ilgili soruşturma nedeniyle ifade verdi.

30 ADRESE BASKIN
Polis, aralarında sanatçılarında bulunduğu bir çok kişiye sahte çürük raporu hazırlayan çeteye baskın düzenledi. Polisin 30 ayrı adrese yapılan eş zamanlı baskınlarda 14 kişi gözaltına alınarak poliste sorgulandı. Operasyonda Askeri Savcı Albay Üçok da şüpheli olarak yer aldı. Üçok ise İstanbul Cumhuriyet Savcılığı´nın Beşiktaş´taki adliye binasına gelerek savcıya verdi. Gözaltına alınanlar arasında iki sivil memur, iki hayat kadını, iki emekli astsubay ve bir emekli binbaşı da bulunuyor. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedilen Albay Üçok, tutuklandı.

TANINAN SORUŞTURMALARIN ADAMI
‘Karargah Evleri’ soruşturmasını yürüten Üçok’un ismi ilk olarak Askeri Yargıtay Başkanlığı ve Yargıtay Başsavcılığı’na 22 Aralık 2008’de gönderilen esrarengiz ihbar mektuplarıyla gündeme geldi. Mektupta, dönemin Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz`ın, Üçok ve Hava Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik`le birlikte işbirliği yaparak belediyenin değerli taşınmazlarını ele geçirmeye çalıştığı iddia edildi. İnceleme sonunda Üçok`a ‘kınama cezası` verildi. Üçok, ikinci kınamayı, yardımcısı Hâkim Yüzbaşı Mehmet Çelik`in Konya’da karıştığı silahlı tehdit olayındaki bir soruşturma nedeniyle aldı. Üçok’un savcılığa, Çelik’in yerine bir başkasının fotoğrafını gönderdiği öne sürüldü. Üçok, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ın da içinde olduğu sahte çürük operasyonu soruşturmasını da yürütmüştü.
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri