Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon savcısına şikayet

07 Temmuz 2008 / 18:46
Emekli Kıdemli Albay Erdal Sarızeybek, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, HSYK'YA şikayette bulundu.

Emekli Kıdemli Albay Erdal Sarızeybek, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında, "cumhuriyet savcılığı göreviyle bağdaşmayan uygulamaları" ve "soruşturmanın tarafsızlığına gölge düşürdüğü" iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikayette bulundu.

Sarızeybek, Savcı Öz hakkında yasal işlem yapılması talebini içeren dilekçesini bugün HSYK'ya verdi.

Sarızeybek, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz'e ifade verdiğini, ancak soruşturma savcısı tarafından beyanlarının tutanağa geçirilmediğini söyledi. "Soruşturma savcılarının tabi olduğu usul hükümleri açısından önemli bir tanığın beyanının yazılı olarak alınmamasının bu soruşturmaya gölge düşürdüğünü" ileri süren Sarızeybek, şunları kaydetti:

"Dilekçemde, ayrıca savcılık eliyle çok geniş bir boyutta elde edilen ve medyaya yansıdığı kadarıyla geniş bir kitleye ait kişisel bilgilerle bir arşivin oluştuğunu ve bu arşivin yabancı istihbarat örgütlerinin eline geçmesi durumunda ulusal güvenliğimizin tehdit altına gireceği konusundaki endişelerimi de HSYK'ya ilettim. Bu Kurul'a güveniyorum, gerekli işlemleri yapacaklarına ve önleyici tedbirleri alacaklarına inanıyorum."

Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri