Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon savcısının Haberal isyanı

07.11.2010 12:21
Savcı Pekgüzel, Haberal’ın gizlenen raporunu istemesine ‘yargıya müdahale’ diyen avukata sert cevap verdi: Başka davayı etkilemeye yönelik olmadığı açık.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın 9 hakime açtığı tazminat davasının onanması, duruşmalara da yansıdı. Haberal’ın avukatı Dilek Helvacı, savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in müvekkili hakkında sağlık durumuna ilişkin ayakta tedavi olabileceği şeklinde düzenlenen 16 Ekim 2009 tarihli rapor üzerine yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmasını yargıya müdahale olarak nitelendirdi.

ETKİLEMEYE YÖNELİK DEĞİL

Taleplere ilişkin görüşünü açıklayan savcı Mehmet Ali Pekgüzel de avukat Dilek Helvacı’nın beyanlarıyla ilgili konuştu. Haberal hakkında adli makamlardan gizlendiği iddia olunan bir sağlık raporunun bulunduğundan basında yer almasının ardından haberdar olduklarını belirten Pekgüzel, bu sağlık raporu üzerine, adli makamlardan gizlediği iddia edilen kamu görevlileri hakkında talepte bulunduklarını hatırlatarak, “Bir mahkemede derdest halde bulunan bir dava hakkında başka bir mahkemenin nihai karar vermesinin yargılamaya etki edip etmeyeceğinin konuşulmadığı yerde bizim talebimizin başka bir yargılamayı etkilemeye yönelik olmadığı açıktır” dedi. • HABER MERKEZİ

Yargıtay geçmişte farklı kararlara imza atmıştı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, hakimlerle ilgili tazminat davalarının öncelikle devlete açılması gerektiği yönündeki düzenlemeye rağmen, Ergenekon hakimlerine verilen para cezasını onaylaması tartışma yarattı. Aynı Kurul, daha önce görevini kötüye kullandıkları ve sanığı mağdur ettikleri gerekçesiyle Yargıtay 15.Hukuk Dairesi üyeleri için açılan tazminat davasını, öncelikle ceza davasının sonucunun beklenmesi gerektiğini belirterek reddetmişti. Kurul, aynı gerekçeyi kendileri gibi hakim sınıfından olan Ergenekon davasına bakan 9 hakim için işletmedi. Kurul, daha önce ilk derece mahkemesi hakimi için tazminat davasında, dava açan kişiyi hakime 100 TL tazminat cezası veren Yargıtay kararını da onamıştı.

Star Gazetesi

Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri