Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit cenazelerinde Ergenekon oyunu

27.03.2009 07:54
Eruygur ve Tolon'un 2008 yılında medyada yer alan "Şehit Yakınlarını Hükümet Aleyhine Kışkırtmak İstedi" şeklindeki haberiyle ilgili olarak iddianamedeki bilgiler dikkat çekti.
İddianamede tüyler ürperten bilgi. Ergenekon sanıkları ülkeyi karıştırmak için şehit cenazelerini alet etmiş.

İddanamede OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Müslüm Öztürk’ün, şehit cenazelerinin hükümete karşı kışkırtma hareketi olarak nasıl kullanıldığına dair sözleri Ergenekon’un tezgahını ortaya çıkardı.

Tolon: Gidin de bağırın
Öztürk, 10 Nisan 2006’da şehit Yarbay Alim Yılmaz'ın Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde karşılaştıkları Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tavrını anlattı. Öztürk, şehidin eşine başsağlığı diledikleri sırada yan yana Tolon'un Hükümet'e karşı tepki gösterenleri kastederek "Çocuklar burada ne işiniz var, neden bağıran grubun içinde değilsiniz" diye azarladığını söyledi. Tolon'un şehit cenazelerinin sorumlusu olarak gösterdiği hükümete karşı kendilerini sokağa dökmek istediğini ifade eden Öztürk, "Ege Ordu Komutanlığı yaptığı dönemde Tolon ile Ankara'da görüştük. Bizden Hükümet ile şehit ailelerini karşı karşıya getirmemizi ve Hükümet'in istifa etmesi yönünde eylem yapmamızı istedi" diye konuştu.

Turhan Çömez’in azarı
Başbakan Erdoğan'ın o dönemde özel kalem müdürlüğünü de yapan Turhan Çömez'i ziyaret ettiklerini aktaran Öztürk, “Başbakan'a şehit ve gazi ailelerine göstermiş olduğu ilgiden dolayı ziyaret edip plaket vermek istediğimizi söyledik. Çömez ‘Şehidimize kelle, Apo'ya sayın diyen Başbakan'a ödül mü vereceksiniz’ deyip bizi azarladı” diye konuştu. Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın İmralı'da yargılandığı dönemde gündeme gelen şehit eşi Hemşire Yıldız Namdar ile İşçi Partisi Genel Merkezi'ne gittiklerini de belirten Öztürk, “Perinçek, Yıldız Hemşire ve bana İP'den milletvekili adaylığı teklif etti. Ben Öcalan ile fotoğrafı olan birisinin nasıl şehit ailelerinin yanında olabileceğini sordum” dedi. Perinçek ve ekibinin amacının 60-70 yaşındaki şehit ana babalarını sokağa döküp polisle karşı karşıya getirmek olduğunu belirten Öztürk, "Amaçları kaos çıkarıp mevcut hükümeti çıkmaza sokmak' dedi.

İddianamedeki cenaze töreni
Elazığ’da şehit olan Yarbay Yılmaz’ın 2006’da Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze töreni bir anda protesto gösterisine dönüşmüştü. Cami avlusunu dolduranlar hükümet karşıtı sloganlar atmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri