Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon soruşturmasında Ankara sarsıldı

07 Ocak 2009 / 15:44
Ergenekon soruşturması kapsamında 6 ilde 40'a yakın kişi gözaltında
Gözaltına alınanlar arasında eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli Orgeneral Kemal Yavuz da bulunuyor. Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Ankara'daki evine de, arama yapmak üzere bir jandarma üsteğmen ile sivil polislerden oluşan emniyet mensupları geldi.

Yazı boyutu Azalt Arttır Kemal Gürüz'ün evinin önü... Geri İleri daha fazla » İlgili Haberler

'Gürüz'ün bilgisayarı yedeklenmedi' iddiası

Ergenekon davasında "Dink suikasti" iddiası

Ergenekon'da Sayın'a Üzeyir Garih sorusu

Ergenekon tartışması ÖDP'yi böldü

Eski AKP'li Çömez'in adı bir caddeye verildi

Kanadoğlu'nun Çayyolu Koru Mahallesi'ndeki evinde, emniyet ekiplerince arama yapılıyor. Kanadoğlu'nun gözaltına alınıp alınmayacağı yönünde bir bilgi ise bulunmuyor.

Kanadoğlu'nun Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki iki evinde de arama var. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, cumhuriyet savcılarının nezaretinde Kanadoğlu'nun Sarımsaklı mevkisi ile Çamlık Mahallesi'nde bulunan evlerinde arama yaptığı bildirildi.

Sabah saatlerinde de Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun gözaltına alındığı iddia edilmiş, ancak Kanadoğlu, "Evimdeyim. Gözaltı yok" açıklamasında bulunmuştu. Polisin gelmesinden önce, Kanadoğlu'nun komşuları kendisine desteke vermek için evlerine Türk bayrakları astı.

Polis, Gürüz'ün evinin yanı sıra Prof. Dr. Yalçın Küçük, Tuncer Kılınç, İbrahim Şahin, Erdal Şenel ve Engin Aydın ve Kemal Yavuz'un evlerinde arama yaptı. Bedrettin Dalan'ın İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi de arama yapılan yerler arasında...

Kimlerin evi arandı/aranıyor?

Prof. Dr. Yalçın Küçük

Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin

Eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel

Engin Aydın

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç

Emekli Orgeneral Kemal Yavuz

ANKARA

YALÇIN KÜÇÜK / İBRAHİM ŞAHİN

Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne getirildi.

Prof. Dr. Yalçın Küçük ile eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna, "Efendim bütün televizyonlarda var neden olduğu. Yazılı..." diye yanıt verdi.

Küçük, "Ergenekon ile nasıl bir bağınız var?" şeklideki soru üzerine "Onu öğreneceğim, ben de öğreneceğim. Ben bütün diktatöryalarda gözaltına alınırım. 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, bu dönemde de alınırım. Bu, benim mesleğimin bir parçasıdır, bu kadar" diye konuştu.

Yalçın Küçük'ün avukatı Dursun Ermiş, "AKP yandaşı bazı medyanın 7 aydır aleyhine yapmış olduğu kampanya sonucu Türkiye'de sosyalist aydın olan, Ergenekon'la adının bir arada olması mümkün olmayan Yalçın Küçük gözaltına alınmıştır. Şu anda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Oradan da Adli Tıp'a gönderilecek, ardından da İstanbul'a..." dedi.

Ermiş, sabah saat 07.00'den itibaren Yalçın Küçük'ün Ankara ve İstanbul'daki evlerinde arama yapıldığını, el yazıları, notları, disketleri, bilgisayar kayıtlarına ve yüzlerce sayfadan oluşan notlarının tamamına el konulduğunu söyledi. Küçük, Ergenekon kapsamında İstanbul'a gönderilecek.

Avukat Ermiş, bir gazetecinin "İçeride nasıl bir manzara vardı?" sorusuna, "İçeride Terörle Mücadele Şubesi'nden 12 polis vardı. Evin her tarafına didik didik aradılar. Bütün notlarını, bütün kitaplarını, el yazmalarını, bilgisayarlarını hepsini aradılar. Yüzlerce sayfadan oluşan notlarını aldılar. Tutanak düzenlediler. Tamamına imzamızı attık. Toplayıp götürdüler" yanıtını verdi.

Dursun Ermiş bir başka soruyu yanıtlarken de "Ergenekon Ergenekonluktan çıktı. Artık çığırından çıktı. Hukuki ve yasal dayanağı bulunmayan bu soruşturma Türkiye'de hükümete muhalif olan herkesi sindirme harekatıdır" dedi.

Avukat Ermiş, Yalçın Küçük'ün "Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınmayı beklediğini de sözlerine ekledi.

Bu arada Küçük'ün bindirildiği minibüse evden çıkarılan büyük bir kolinin de konulduğu görüldü. Küçük daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne getirildi.

KEMAL GÜRÜZ

Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Gürüz'ün evinden bir bilgisayar kasası, bir diz üstü bilgisayar ve dört poşet belge çıkardığı görüldü.

Gürüz, gözaltına alınıp emniyete götürülürken herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu arada, Gürüz'ün evine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ile milletvekilleri Nesrin Baytok ve Nur Serter geldi.

CNN TÜRK'e konuşan Kemal Gürüz'ün kardeşi Yüksel Gürüz, "Kendisiyle şu anda irtibat kuramıyorum. Ev ve cep telefonuna cevap vermiyor. Ümit ediyorum ki, bir an önce sorgulaması tamamlanır. Yasal süreçle ilgili bir gelişme olursa, biz de her T.C. vatandaşı gibi, bize sorulanları cevaplamakla yükümlüyüz" dedi.

TUNCER KILINÇ

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, "Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısının başvurusu üzerine İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin "yakalama, arama ve inceleme" kararı uyarınca Kılınç'ın konutunda yaptığı arama tamamlandı.

Kılınç, evindeki aramanın tamamlanmasının ardından gözaltına alındı.

İSTANBUL

Emekli Orgeneral Kemal Yavuz gözaltında

Soruşturma kapsamında "yakalama, arama ve inceleme" çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda, gözaltına alınanların sayısının 30'u aşabileceği, emekli Orgeneral Kemal Yavuz'un da bu kişiler arasında yer aldığı kaydedildi.

Emekli albay Çınar gözaltında

İstanbul'da gözaltına alınan emekli albay İlyas Çınar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sağlık kontrolü için Fatih Adliyesi'ne getirildi. Burada sağlık kontrolünden geçirilen Çınar, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Küçük'ün İstanbul'daki evine kapı kırılarak girildi

Polis, Yalçın Küçük'ün İstanbul Balat'taki evinde de arama yapıyor. Küçük'ün akrabası ve öğrencisi olduğunu söyleyen Mustafa Göksoy, evde arama yapıldığını ve polislerin sabah saatlerinde kapıyı kırarak eve girdiğini söyledi. Göksoy ayrıca, bir çilingir ile elinde kaynak makinesi bulunan bir işçinin eve geldiğini söyledi.

İstek Vakfı'nda ve Yeditepe Üniversitesi'nde arama

Polis ayrıca, İstanbul'da Bedrettin Dalan'ın İstek Vakfı'nda ve Yeditepe Üniversitesi'nde de arama yapıyor.

İstek Vakfı'nın Kadıköy Acıbadem'deki yönetim binasına saat 07.00 sıralarında gelen polis, içeri girerek inceleme başlattı.

Yaklaşık 15 polisin de, Yeditepe Üniversitesi'nde Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan'ın 3. kattaki odasındaki aramayı sürdürdüğü öğrenildi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, saat 07.15'de, Kayışdağı'ndaki Yeditepe Üniversitesi yerleşkesine geldi.

Ekipler, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Ahmet Serpil ile görüştükten sonra rektörlük binasının 3. katında yer alan üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan'a ait bölüme çıktı. Ekiplerin, buradaki incelemeleri sürüyor. Bu arada, Dalan'ın yurtdışında olduğu ileri sürüldü.

Operasyon kapsamında Orgeneral Kemal Yavuz'un da İstanbul'daki evinde arama yapılıyor.

İZMİR

İzmir'de 1 yüzbaşı ile emniyet amiri gözaltında

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucu, İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Emniyet Amiri E.E. ile ismi açıklanmayan denizci bir yüzbaşı gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen talimat üzerine gözaltına alınan 2 kişinin İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne getirildiği öğrenildi.

İzmir'de 1 yüzbaşı ve emniyet amirinin dışında 1 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

SİVAS

Sivas'ta "Ergenekon soruşturması" kapsamında gözaltına alınanların sayısı 11'e yükseldi. Soruşturma kapsamında Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan operasyon kapsamında 2 kişi daha gözaltına alındı.

Bazı illerle birlikte eş zamanlı yapılan operasyonun ön hazırlığının uzun zamandır sürdüğünü ifade eden emniyet yetkilileri, soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

2 el bombası, bir "kalem silah", çok sayıda ruhsatsız av tüfeği, kesici aletler, 36 mermi ve bol miktarda dijital materyalin ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan zanlılardan 2'sinin kamu görevlisi olduğu öğrenildi

Bu haber toplam 85 defa okunmuştur
Kaynak:
Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri