Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahliye eden hakim bakın kim?

19.06.2010 09:29
'Balyoz Planı' iddiaları soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 14 isimi tartışmalı bir şekilde tahliye eden hakim hakkında inanılmaz bir iddia

 

Bugün Gazetesi'nin haberine göre Balyoz soruşturmasının tutuklu şüphelileri eski 1. Ordu Komutanı emekli Org. Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 isimin Tahliye kararında imzası bulunan İstanbul 9. Ağır Ceza Hakimi Yılmaz Alp'in kanuni süresini aştığı halde tahliye kararı verdiği öne sürüldü.

5 GÜN SONRA TAHLİYE

Alp'ın 7-13 Haziran tarihleri arasında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde özel yetkili nöbetçi hakim olarak görev yaptığı belirtildi. Nöbeti sırasında Balyoz tutuklularının tahliye başvurularını alan Alp'in nöbetinin bitiminden itibaren 4 gün içinde başvuruları karara bağlaması gerekiyordu. Ancak Alp, 5'nci gün tahliye kararlarını verdi. Alp'in tartışmalı tahliye kararı Hakim Oktay Kuban'ın tahliyelerini hatırlattı. Kuban da nöbetinin son günü aldığı tahliye başvurularını 5 gün sonra karara bağlamıştı. Kuban'ın tahliye ettiği 18 sanık Savcıların itirazı üzerine yeniden tutuklanmıştı.

MOLOTOF'LA SUÇÜSTÜ

Öte yandan Hakim Alp'in adı DHKP-C davasında verdiği başka tartışmalı bir kararla gündeme gelmişti. Yargıtay'ın müebbet hapis görüşüne Alp, 'beraat verilmeli" diyerek muhalefet şerhi düşmüştü. Bu arada Alp'le ilgili ilginç bir ayrıntı daha gün yüzüne çıktı. Alp'in A.Ü. Hukuk Fakültesi'nin son sınıfında okuduğu 1991 yılında eyleme giderken Molotof kokteyliyle suçüstü yakalandığı belirlendi. Hakkında işlem yapılan Alp, yakalandığı sırada yanında bulunan '5 litrelik benzin bidonu ve yanmaya hazır Molotof kokteylerini" ifadesinde şu şekilde savundu: "Otobüs durağına gidiyordum. O esnada bir şahıs yanımdan geçerken elindeki torbayı atarak kaçtı. Ben de içinde kırılacak bir şey vardır diye elime aldığımda polis beni yakaladı" Gözaltına alınan Alp'in Abidinpaşa'daki evinde yapılan aramada ise çok sayıda illegal yayınla birlikte slogan yazımında kullanılan 3 adet sprey boya ele geçirildi. Alp savunmasında, boyaları "Ablam Fatma Alp'e aittir."diye savundu. Ayrıca evinde arama sürerken Alp'e gelen telefonda arkadaşının "Eylemde yakalanan oldu mu?"dediği de tutanaklara geçti.

İşte Hakim Alp'in o fotoğrafı

Bugün
 

Bu haber toplam 6820 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri